סוגי הפרעות חרדה

stress anxiety types

יש אנשים שעמידה מול קהל היא סוף העולם עבורם, אחרים יכולים להופיע מול קהל בקלות, אבל אם הם יראו כלב הם יברחו כל עוד נפשם בם, ויש כאלה המוטרדים דווקא מאיומים גלובאלים יותר כמו מלחמה או אסון טבע. המשותף לכל המצבים הנ"ל ואחרים הם תחושת חרדה עזה הפוגעת ביכולת ההתמודדות במגוון מצבים ו/או פוגעת באיכות החיים באופן משמעותי. מהן הפרעות החרדה הנפוצות?

הפרעת חרדה (פאניקה)

הפרעה המאופיינת בהתקפי חרדה חוזרים ולא צפויים, כשלפחות אחד מהתקפי החרדה מלווה בדאגה מתמשכת מהתקפים נוספים, דאגה מהשלכות ההתקף או שינוי משמעותי בהתנהגות עקב ההתקף (למשל הימנעות מנסיעה רחוק מהבית). היות וסימפטומים רבים של התקף פאניקה הם פיזיולוגיים (למשל כאב בחזה, הזעה, רעידות, בחילות), התקף החרדה הראשון מפורש תכופות כבעיה רפואית (כגון התקף לב) ומביא לפניה למוקדי רפואת חירום. עוד על התקפי חרדה.

אגורפוביה

פחד ממקומות פתוחים וציבוריים הנובע מחשש לעבור התקף חרדה (פאניקה) או לסבול מסימפטומים מביכים ודמויי פאניקה במקום שקשה לצאת ממנו  או לקבל בו סיוע. גם במקרה בו האדם סובל ממצב רפואי שעלול לדרוש התערבות רפואית מיידית (היסטוריה של התקפי לב), החשש לצאת למקומות ציבוריים מוכח כמעל ומעבר לחשש מוצדק הקשור למחלה. עוד על אגרופוביה.

פוביה ספציפית

פחד מתמשך ומוגזם מסיטואציות או אובייקטים ספציפיים (לדוגמא, כלבים, גבהים, בדיקות דם, מקומות סגורים, טיסות). הפחד קשור ישירות לחשש מפגיעה על ידי האובייקט (נשיכה על ידי כלב) או מהתגובה האישית אליו (עילפון מבדיקת דם, תחושת חרדה עזה). עוד על פחדים.

חרדה חברתית

חרדה חזקה ומתמשכת ממצבים חברתיים או ביצועיים שהאדם חושש ממבוכה או השפלה חברתית בהם (יציאה לדייט, שיחת טלפון עם נציג שירות לקוחות). אנשים עם חרדה חברתית נוטים להימנע ממצבים חברתיים שמעוררים אצלם חרדות או תחושת מודעות עצמית מוגברת ולא נעימה, להסתגר או לצמצם נוכחותם במצבים חברתיים שונים (למשל להימנע מקשר עין, ללכת בשולי המדרכה, לשבת בצד באירוע ולא להצטרף לריקודים) או לנסות להפחית את החרדה באמצעים שונים (למשל היצמדות לחבר, שתיית אלכוהול, התעסקות עם הנייד). עוד על חרדה חברתית.

הפרעת חרדה כוללת

תקופה ארוכה של דאגה וחרדה מוגזמות, שקשה לאדם לשלוט בהן. הסובלים מחרדה כללית נוטים לראות שחורות לגבי נושאים רבים, ואינם מצליחים להפסיק לעסוק בהם, בין אם מדובר בעיסוק מחשבתי בלבד או בעיסוק מחשבתי ובדרכים אחרות (שיחות על הנושא, קריאה באינטרנט). נושאי החרדה מגוונים (לדוגמא, תשלום משכנתא, המצב הבטחוני, העתיד התעסוקתי) וגורמים לחוסר שקט, עייפות, קשיי ריכוז, עצבנות, מתח שרירים, או נדודי שינה, עד כדי פגיעה בתפקוד הרגיל. עוד על הפרעת חרדה כללית.

חרדת פרידה

חרדה מוגזמת ולא מתאימה לשלב ההתפתחותי מהתרחקות מהבית או מאנשים קרובים. החרדה עלולה להופיע לפני פרידה מתוכננת כדאגה מתמשכת ומוגזמת שאסון עלול לקרות לאנשים קרובים, או כסירוב להימצא לבד או הרחק מהקרובים. חרדת פרידה עלולה להוביל לפגיעה בתפקוד התקין (למשל סירוב ללכת לבית ספר לבד). חרדת פרידה מלווה לעיתים בסיוטים על פרידות ועלולה להתבטא בסימפטומים גופניים (כאבי ראש, הקאות) לקראת פרידה צפויה.

לסיכום

אנשים יכולים לסבול מסוגים שונים של הפרעות חרדה. ישנה חשיבות רבה לאבחון מדויק של סוג ההפרעה, על מנת לקבל טיפול מתאים ויעיל.  – עוד על הפרעות חרדה

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן