מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

שתף:

טיפול פסיכולוגי זוגי או אישי?

ד״ר דני דרבי
תוכן העניינים

אם אתם מתלבטים בין טיפול פסיכולוגי אישי לטיפול זוגי, אפשר להסיק שתי מסקנות ברורות:
1.  יש קושי שמחייב טיפול מקצועי.
2.  אתם רואים את הקשיים באופן שונה, כשלפחות אחד הצדדים סבור שיש בעיה במערך הזוגי.
במילים אחרות, אתם מסכימים שיש בעיה שאינכם מצליחים לפתור בכוחות עצמכם, אך אינכם מצליחים להסכים לגבי מהות הבעיה וכיצד לפתור אותה והדבר עלול למנוע מכם להגיע לטיפול בה. בשלב הראשון עליכם להסכים שאינכם מסכימים ולהשאיר את ההכרעה בידי איש מקצוע שיוכל לאבחן את המצב באופן מקצועי, תוך התייחסות למאפיינים של כל אחד מכם לחוד ושל הזוגיות כשלם נפרד.

הכתובת הנכונה לביצוע אבחון מעין זה היא פסיכולוג המתמחה בייעוץ זוגי. בטיפול אישי המטפל פוגש רק את אחד הצדדים ובאופן טבעי רואה ברמה מסוימת את המציאות דרך העיניים שלו, ואילו בטיפול זוגי המטפל רואה את שני הצדדים ומקבל תמונה מלאה של המצב. כיוון שהמטפל הזוגי נחשף לאספקטים רבים יותר של הקשר ומקבל תמונה רחבה יותר, יש לו כלים טובים יותר להכריע בשאלה.

טיפול פסיכולוגי: אבחון אצל יועץ זוגי

עם הפנייה לטיפול זוגי אצל פסיכולוג, הוא מבצע אבחון מורכב המתייחס לכל אחד מבני הזוג לחוד ולמערכת הזוגית. בשלב זה הפסיכולוג מחליט, בין היתר, אם טיפול זוגי הוא הטיפול המתאים לפונים, או שכרגע קשיים או הפרעות שאחד מבני הזוג או שניהם מתמודדים עמן הן מוקד הבעיה ועליו או עליהם לפנות לטיפול פרטני. לאור מסקנות האבחון, פסיכולוג יכול להמליץ על כל אחת מהאופציות הבאות:

טיפול זוגי

טיפול זוגי יוצע כאשר אף אחד מבני הזוג אינו סובל מקושי אישי המצריך טיפול פרטני, והזוגיות נמצאת במשבר שניתן לפתור אותו עם סיוע מתאים.

טיפול פסיכולוגי אישי

טיפול פסיכולוגי פרטני יוצע אם  נמצא באבחון שאחד מבני הזוג סובל מבעיה הפוגעת באיכות חייו ומשבשת, בין היתר, גם את הזוגיות. טיפול פסיכולוגי יכול להיות מוצע, לדוגמא, כשאחד מבני הזוג חווה משבר משמעותי, סובל מדיכאון, הפרעת חרדה, פוסט טראומה או הפרעה אחרת שלא טופלה או חווה קשיים ממוקדים שונים (כגון קושי בבחירת כיוון מקצועי, בגילויי אסרטיביות, בשליטה על כעסים או בהבעת רגשות).

טיפול אישי וזוגי

טיפול פסיכולוגי אישי וזוגי גם יחד מוצעים במקרים הבאים:
א. הקשיים האישיים של אחד מבני הזוג פוגעים בזוגיות. להיות בזוגיות עם אדם הסובל מקשיים ניכרים זה לא פיקניק, פעמים רבות הבעיה פוגעת גם באיכות חייו של בן הזוג וגורמת לו סבל. כמו כן, התגובה של הצד השני לבעיה או דפוסי תקשורת או התנהגות בזוגיות עצמה עלולים להנציח את המצב הקיים או להחמירו. כך למשל, לעיתים מתקבע דפוס בו אחד מבני הזוג הופך להיות המטפל של השני, דבר הגורם לתלות ופוגע בעצמאות של בן הזוג ה"מטופל" ולכך שצרכיו של ה"מטפל" לא מקבלים מענה. במקרים אלו טיפול זוגי מסייע לבני הזוג להבין כיצד הם יכולים להתנהל בנושא זה באופן שיסייע למצבו של הסובל מהבעיה להשתפר, ולמזער את המחיר שהקושי גורם לבן הזוג.
ב. קשיים אישיים במקביל לקשיים בזוגיות. במקרים אלו, אחד מבני הזוג או שניהם חווים קשיים אישיים, ובלי קשר לכך, דפוסי התקשורת ביניהם בעייתיים. על מנת לתת מענה רציני לכל הקשיים, יש צורך בטיפול נפרד בכל נושא על ידי מומחה מתאים.

בחלק מהמקרים יומלץ לעבור את שני הטיפולים במקביל כיוון שללא עבודה בשני הכיוונים לא יחול שיפור, ובמקרים אחרים ההמלצה תהיה להתחיל טיפול פסיכולוגי אישי, ורק לאחר שיהיה שיפור ניכר בבעיה לעבור לטיפול בבעיות בזוגיות.

אבל אם הוא יועץ זוגי – ברור שיגיד שאנחנו צריכים טיפול זוגי!

אחד החששות בפנייה ליועץ זוגי כשאתם מתלבטים איזה טיפול הוא המתאים ביותר הוא שהוא לא יבצע החלטה עניינית ואובייקטיבית, אלא יחליט בכל מקרה שאתם צריכים טיפול זוגי – בין אם כי זו השקפת עולמו, או כי גם הוא בן אדם, טיפול הוא המקצוע שלו ואתם לקוחות פוטנציאלים. איך תוכלו לסמוך על פסיכולוג ומטפל זוגי שיבצע את ההחלטה הנכונה?

ראשית, פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע שעבר תהליך לימוד והתמקצעות ממושך ומחוייב ליושרה מקצועית. נכון, יש עשבים שוטים בכל מקום, אך כפי שרוב הרופאים יפנו את הפונה למומחה המתאים אם הבעיה אינה בתחום המקצועי שלהם, הדבר נכון גם לגבי מרבית הפסיכולוגים. אם אתם עדיין לא מרגישים רגועים לפנות לאדם לא מוכר – דברו עם מכרים, בדקו באינטרנט או דברו עם פסיכולוג שאינו מטפל זוגי ובקשו שימליץ לכם על איש מקצוע אחר העוסק בתחום זה.

אופציה נוספת היא לפנות לייעוץ במקום המציע טיפול פסיכולוגי אישי וטיפול זוגי. ישנם פסיכולוגים המציעים טיפול אישי וזוגי, כך שתוכלו לדעת שהפסיכולוג מכיר את שתי שיטות הטיפול ואין לו העדפה לאחת מהן.  בנוסף, ישנם מכונים המאגדים פסיכולוגים רבים, חלקם עוסקים בייעוץ זוגי וחלקם בטיפול פרטני. במכונים אלו המאבחן אינו בהכרח המטפל, דבר המבטיח שההמלצות שלו יהיו נקיות משיקול כלשהו מלבד טובת המטופלים.

מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657
שתף:
תוכן העניינים