מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

שתף:

טיפול עצמי

תוכן העניינים

טיפול עצמי הוא מונח אשר מתייחס לפעולות אותן עושים אנשים מתוך מטרה להיטיב עם עצמם, לקדם את התחושות החיוביות, הבריאות והרווחה הנפשית והפיזית. בהקשר של דימוי גוף חיובי, טיפול עצמי הוא אלמנט חשוב אשר מסייע לאדם לפתח מערכת יחסים חיובית ובריאה עם עצמו. כאשר אדם מטפל בעצמו בדרכים שונות, הוא חש מחובר יותר לגופו, ומפתח מודעות גבוהה יותר לצרכים, התחושות וכן המגבלות של גופו. דרך טיפול עצמי, אדם לומד כיצד לפעול על מנת לשפר את מצבו מתוך עמדה של הערכה, כבוד וחמלה כלפי חוזקותיו, חולשותיו, ומאפייניו השונים.

האפשרות של אדם לדאוג ולטפל בעצמו היא חלק חיוני במידת הרווחה ואיכות החיים. אדם אשר משקיע בטיפול בעצמו חווה בריאות נפשית טובה יותר, רמות מתח ומצוקה מופחתות ותחושת סיפוק גבוהה יותר מהחיים.

כמו כן, אנשים אלו נוטים לסגל לעצמם אורח חיים בריא של תזונה ופעילות גופנית, מתוך רצון להיטיב עם עצמם.

גישה זו, מגבירה את תחושת השליטה והבעלות של האדם על עצמו ועל חייו, ובכך מהווה גורם חוסן המקל על התמודדות עם אירועי חיים קשים, מצבי משבר ומחלות.

בשל ההשפעות החיוביות הרבות, ישנה חשיבות לעודד ולטפח דרכים שונות בהן אדם יכול לטפל בעצמו, למשל:

תרגול של טכניקות הרגעה וחיבור לעצמי

תרגול של מיינדפולנס, מדיטציה, דמיון מודרך וטכניקות של נשימה, עשויים לסייע לאנשים בחיבור, פיתוח מודעות ורגישות לגוף ולנפש.
בדרך זו, האדם מחובר יותר למה שמתרחש בו, ויכול לתת תשומת לב ויחס לחלקים בגופו ונפשו הדורשים טיפול ויחס מיוחד.

פעילות גופנית

פעילות גופנית היא דרך מצוינת לקדם טיפול עצמי ודימוי גוף חיובי, כאשר היא נעשית מתוך הנאה, עניין ורצון להיטיב עם הגוף.

מנוחה

זמנים של מנוחה, רוגע ושקט הם חלק חיוני בשגרת חיים המכוונת טיפול עצמי, הכוללת בתוכה לא רק פעילויות מקדמות ומפתחות אלא גם זמנים לעצירה, הפסקה והרפיה.

קידום חמלה עצמית

חמלה עצמית היא היבט חשוב של טיפול עצמי ודימוי גוף חיובי. תרגול של דיבור עצמי חיובי, סליחה וקבלה של הגוף, יכולה להיות אקט טיפולי דרכו האדם מסייע לעצמו לפתח ולטפח תחושת אהבה וקבלה עצמית.

ד"ר דני דרבי
מייסד ומנהל קליני של בית קוגנטיקה

פסיכולוג קליני מומחה מדריך ודוקטור למיניות האדם. לאורך השנים התמחה בטיפול ב OCD, הפרעות חרדה ופוסט טראומה. בשנת 2010, יחד עם פרופסור גיא דורון, זיהה תת סוג של OCD סביב מערכות יחסים (ROCD) מאז הוא עוסק במחקר ופיתוח טיפולים ל OCD בכלל ו ROCD בפרט. ד"ר דרבי הוא מייסד שותף של היחידה לחקר טורדנות כפייתית ביחסים ומייסד שותף של בית הספר לפסיכותרפיה מבוססת מחקר ומצוינות קלינית.

מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657
שתף:
תוכן העניינים