מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

שתף:

כאבי ראש ומיגרנות

צוות קוגנטיקה
תוכן העניינים

כאבי ראש ומיגרנות הן הפרעות נוירולוגיות נפוצות המשפיעות על מיליוני אנשים ברחבי העולם. ישנם סוגים שונים של כאבי ראש, הנחווים כתחושה של אי נוחות, כאב מפושט או חד באזורים שונים בראש ובצוואר. באופן ספציפי, מיגרנות הן סוג של כאבי ראש חמורים וחזקים, המלווים לרוב בתסמינים נוספים כמו רגישות לאורות וקולות, בחילות, הקאות ועוד. מיגרנות יכולות להופיע בהתקפים קשים ומתישים, ולהימשך מספר שעות ובמקרים מסוימים אפילו ימים.

לפי ארגון הבריאות העולמי, כאבי ראש הם אחת מההפרעות השכיחות ביותר, מהם סובלים אנשים בכל גיל, מין ומצב סוציו-אקונומי. כאשר מדובר במיגרנות, נשים נוטות לסבול מסימפטומים אלו יותר מגברים.

עם השנים, הולכת ומתגברת ההבנה כי התחום של כאבי ראש הינו מורכב ודורש התבוננות, מחקר וטיפול המשלבים התייחסות הן לפן הפיזיולוגי והגופני, והן לפן הנפשי. קיים קשר הדוק בין המצב הנפשי של האדם, לבין הנטייה לחוות כאבי ראש ומיגרנות, וחומרת הסימפטומים עמם מתמודד. קשר זה הינו הדדי ודו כיווני. כלומר, כאבי ראש יכולים לגרום או להחמיר בעיות נפשיות, ובעיות נפשיות יכולות גם לגרום או להחמיר כאבי ראש.  

מחד, חוויה של כאבי ראש כרוניים, חוזרים ונשנים, עלולה להוביל להצטברות של תחושות חוסר אונים, תסכול, עצבנות וחרדה, שעלולים בסופו של דבר להחמיר את מצבו הנפשי של האדם. מאידך, מחקרים שונים מראים כי מצבים נפשיים של מצוקה יכולים לעורר כאבי ראש. תסמינים הנפוצים במצבים של חרדה ודיכאון, כמו מתח כרוני, חוסר שינה, תזונה לקויה ועוד, עלולים לגרום למתח שרירים מוגבר ולתסמינים גופניים אחרים שיכולים להגביר כאבי ראש ומיגרנות. בנוסף, מחקרים מראים כי אנשים שחוו אירועים טראומטיים, כגון התעללות או הזנחה, עלולים להיות גם בסיכון גבוה יותר לפתח מיגרנות.

הנזקים הנגרמים מכאבי ראש ומיגרנות מורגשים במספר רבדים. מבחינה פיזיולוגית, כאבי ראש יכולים לגרום לכאב, אי נוחות ורגישות. השפעות אלו עלולות להפריע ליכולת של האדם לבצע פעולות יומיומיות, ולהוביל לירידה בתפקוד ובאיכות החיים של האדם. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא סוג של טיפול המתייחס לאותו קשר מורכב ודו כיווני בין הגוף והנפש, אשר הוכח כיעיל בטיפול במיגרנות וכאבי ראש. CBT מתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות שליליות שעלולים לתרום לכאבי ראש, לעורר או להחמיר סימפטומים של מיגרנות. בטיפול, האדם לומד כיצד לזהות את הטריגרים המשפיעים עליו ולהימנע מהם, וכן מתרגל טכניקות הרפיה, סריקות גוף ומדיטציה אשר עשויות לסייע בניהול מתח ולהפחית את התדירות והחומרה של כאבי ראש.

 

ד"ר דני דרבי
מייסד ומנהל קליני של בית קוגנטיקה

פסיכולוג קליני מומחה מדריך ודוקטור למיניות האדם. לאורך השנים התמחה בטיפול ב OCD, הפרעות חרדה ופוסט טראומה. בשנת 2010, יחד עם פרופסור גיא דורון, זיהה תת סוג של OCD סביב מערכות יחסים (ROCD) מאז הוא עוסק במחקר ופיתוח טיפולים ל OCD בכלל ו ROCD בפרט. ד"ר דרבי הוא מייסד שותף של היחידה לחקר טורדנות כפייתית ביחסים ומייסד שותף של בית הספר לפסיכותרפיה מבוססת מחקר ומצוינות קלינית.

מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657
שתף:
תוכן העניינים