מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

כאבי גב

ד"ר דני דרבי

כאבי גב הם אחת מהתופעות השכיחות ביותר, הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. לפי ארגון הבריאות העולמי, כאבי גב מהווים אחד הגורמים המובילים לנכות ופגיעה בתפקוד. ישנם סוגים שונים של כאבי גב, באזורים שונים, הנגרמים מנסיבות שונות, וכן רמות חומרת כאב המובילות לרמות שונות של פגיעה בתפקוד. כאבי גב יכולים להופיע לאחר מחלה, תאונה, פעילות גופנית או מאמץ חריג, ולהשפיע לתקופה קצרה וממוקדת, או כאבים כרוניים, מתמשכים וחוזרים. כך או כך, התמודדות עם כאבי גב מביאה עמה פגיעה משמעותית בתפקוד ובאיכות החיים של המתמודדים. 

בעוד שרבים מאמינים כי כאבי גב הם בעיה פיזית בלבד, מחקרים רבים מראים כי קיים קשר הדוק בין כאבי גב לבין מצבו הנפשי של האדם הסובל. מחקרים מצאו כי אנשים אשר חווים כאבי גב כרוניים נוטים יותר לסבול מדיכאון, חרדה ובעיות נפשיות אחרות. בנוסף, אנשים שחווים רמות גבוהות של מתח ולחץ נפשי, נוטים יותר לפתח כאבי גב.

הקשר בין מצב נפשי לכאבי גב הוא מורכב ורב פנים. מצד אחד, מצבו הנפשי של אדם יכול להשפיע על הכאב. לדוגמה, מצבי סטרס וחרדה, עלולים לגרום למתח ודלקת בשרירים, המובילים לכאבי גב. בנוסף, אדם הסובל מדיכאון, נוטה לרוב להפחית בפעילות גופנית וכן לנטות לפתח התנהגויות כמו עישון ותזונה לקויה, מה שעלול להגביר את הסיכון לכאבי גב. כמו כן, מצב נפשי יכול להשפיע על האופן שבו האדם תופס את הכאב עמו הוא מתמודד. לדוגמה, אדם שמרגיש חרדה או לחוץ עלול לתפוס את כאב הגב שלו כחמור יותר מאדם שמרגיש רגוע ונינוח. מצד שני, לכאבי גב יכולה להיות השפעה שלילית על בריאותו הנפשית של האדם. כאב כרוני יכול להוביל לתחושות של תסכול, עצב וחוסר תקווה, שעלולים בסופו של דבר להחמיר את מצבו הנפשי של האדם. ההשפעה ההדדית בין כאבי גב למצב נפשי מייצרת מעגל כואב, בו מצוקה נפשית משפיעה לרעה על המצב של הגב ועלולה להגביר כאב. ההחמרה בסימפטומים מגבירה את המתח הנפשי, מה שעלול להביא להחרפה בסימפטומים, וחוזר חלילה. 

חיוני להבין את הקשר בין מצב נפשי לכאבי גב מכיוון שקשר זה משפיע על האופן בו ניתן לטפל בכאבים אלו ולהקל על הסבל של המתמודדים.  בעוד שטיפולים מסורתיים לכאבי גב, כמו תרופות ופיזיותרפיה, הינם חיוניים וחשובים מאד, פעמים רבות הם אינם לוקחים בחשבון ומטפלים במרכיב הנפשי של הכאב. 

CBT הוא טיפול פסיכולוגי המתמקד בשינוי מחשבות והתנהגויות של האדם, מתוך מטרה לשפר את בריאותו הנפשית. CBT נמצא כיעיל בטיפול במגוון בעיות נפשיות, כולל דיכאון, חרדה ו-PTSD. עם זאת, CBT יכול להיות גם טיפול יעיל לכאבי גב מכיוון שהוא מתייחס לקשר בין מצב נפשי ותסמינים גופניים. ב-CBT, המטפל מסייע למטופל לזהות את דפוסי החשיבה וההתנהגויות השליליות אליהן הוא רגיל, אשר עלולים לחזק ולהחמיר את כאבי הגב שלו. לדוגמה, אדם הנוטה לחשיבה קטסטרופלית ("הכל גרוע") עלול להאמין שכאב הגב הוא סימן למחלה או פציעה חמורה, וכי אין שום סיכוי להקלה או מרפא, גם כאשר אין ראיות התומכות באמונה זו. סוג זה של חשיבה יכול להוביל לחרדה ולתפיסה מוגברת של כאב. באמצעות CBT, המטפל יכול לסייע למטופל למסגר מחדש את המחשבות השליליות הללו ולהחליף אותן במחשבות חיוביות ומציאותיות יותר.

CBT יכול להיות יעיל גם בסיוע למטופלים לפתח אסטרטגיות התמודדות להתמודדות עם כאבי גב. לדוגמה, אדם שחווה החמרה של כאבי גב, עלול להתפתות להימנע מפעילויות אשר גורמות לו הנאה, אך דורשות ממנו תנועה ותזוזה. הימנעות זו עלולה להוביל לבידוד חברתי, תסכול ודיכאון. באמצעות CBT, המטפל יכול לסייע למטופל לפתח תוכנית לניהול עם תקופות של החמרה בסימפטומים ובכאב, אשר תסייע לו מחד להיות קשוב לגופו, לצרכיו ולמגבלותיו, ומאידך, להישאר פעיל ומעורב בפעילויות ומסגרות משמעותיות עבורו.

אנו רואים ערך רב בהנגשת הידע שלנו למטופלים ולמטפלים ומזמינים אתכם להצטרף לקהילה הצומחת של בית קוגנטיקה
באיזה סוג מידע תרצו להתעדכן?
ד"ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ומדריך | מייסד ומנהל קליני של בית קוגנטיקה

דני דרבי, מייסד ומנהל קליני של מרכז קוגנטיקה, פסיכולוג קליני מומחהמדריך ודוקטור למיניות האדם. לאורך השנים התמחה בטיפול בטראומה נפשית והפרעות חרדה ופוסט טראומה. בשנת 2010, יחד עם פרופסור גיא דורון, זיהה תת סוג של OCD סביב מערכות יחסים (ROCD) מאז הוא עוסק במחקר ופיתוח טיפולים ל OCD בכלל ו ROCD בפרט. ד"ר דרבי הוא מייסד שותף של היחידה לחקר טורדנות כפייתית ביחסים ומייסד שותף של בית הספר לפסיכותרפיה מבוססת מחקר ומצוינות קלינית.

 

תוכן העניינים
הרשמה לניוזלטר מטופלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
הרשמה לניוזלטר מטפלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף