סטרס והתקפי חרדה

לחץ וחרדה

התקדמות הטכנולוגיה, המדע, והרפואה הפחיתו משמעותית את הסיכון למוות מוקדם בעקבות מחלה, פציעה, או חיות טרף. אולם החיים בעידן המודרני כוללים רמה גבוהה של מתח וסטרס, שעלולים לשחוק ולפגוע לאורך זמן בבריאותנו הנפשית והגופנית.

מהם התקפי חרדה

דמיינו את היום הראשון בעבודה חדשה. בדרך לעבודה, אתם מתחילים לשים לב לעלייה בדפיקות לב והזעה מוגברת. אצל חלק מהאנשים, תחושות אלו יתפתחו להתקף חרדה מלא, כלומר חוויה חדה של פחד המגיעה לשיא תוך כעשר דקות ועוברת לרוב גם ללא טיפול או התערבות תוך פחות משעה.
במהלך התקף חרדה טיפוסי, חווים לפחות ארבעה סימפטומים פיזיולוגיים (הזעה, בחילה, רעד, דפיקות לב מואצות, תחושת נימול באצבעות), רגשיים (פחד לאבד שליטה, למות, או להשתגע), או קוגניטיביים (תחושה של חוסר מציאות, או של הסתכלות על עצמי מלמעלה, מעין ניתוק מהגוף).

סטרס בעולם המערבי

אורח החיים בעולם המערבי מתאפיין בשינויים תכופים החושפים אותנו הן לסטרס ממוקד והן לסטרס מתמשך. בעבר, נהגנו לחיות בסביבת בני משפחתנו המורחבת, ולעסוק באותו המקצוע כל החיים. אולם כיום, בתהליך הרחבת ההשכלה ופיתוח הקריירה, מרבית האנשים יתרחקו מבית ילדותם ויחברו לקבוצות חברתיות חדשות, יחליפו מספר מקומות עבודה , ואף בני זוג במהלך חייהם. בנוסף, במבנה המשפחה המודרנית, בו שני בני הזוג אחראיים הן לפרנסה והן לטיפול בבית ובילדים, נדרשת התמודדות עם מספר מטלות בו זמנית (multitasking). גם כשאנו יוצאים מהעבודה בסוף היום, הטכנולוגיה הסלולארית והאינטרנט משאירים אותנו זמינים וחשופים לקבלת דרישות וידיעות ממקום העבודה.

מה הקשר בין רמות סטרס (לחץ) וחרדה?

ידוע כי אנשים הסובלים מהפרעות חרדה חווים רמת סטרס גבוהה יותר בחייהם, אולם מסתבר כי הקשר בין סטרס והתקפי חרדה אינו כה פשוט. על מנת להבין את ההשפעה ההדדית בין נטייה לחרדה וסטרס, יש להבהיר ראשית מהו סטרס.

סטרס הוא חווית לחץ סובייקטיבית בעלת מספר מימדים:

1. אפיזודי או כרוני.
אפיזודת לחץ היא אירוע חיים מלחיץ מוגדר בזמן, למשל מבחן חשוב. לחץ כרוני הוא לחץ הנמשך תקופה ארוכה – למשל לחץ קבוע בעבודה או לימודים.

2. בינאישי או לא בינאישי.
לחץ יכול להיות קשור ליחסים עם אחרים – למשל בעיות עם הורים או בן/בת הזוג, או לנבוע מאירועי חיים אחרים שאינם קשורים לאנשים (למשל מצב בריאותי, בעיות בעבודה).

3. אירוע נשלט או לא נשלט.
סטרס יכול להופיע כאירוע שאינו בשליטתנו (למשל רעידת אדמה), או להיות תלוי, לפחות באופן חלקי, בהתנהגות שלנו (למשל בעיות בזוגיות).

4. אירוע חיובי או שלילי.
סטרס יכול להופיע בתגובה לאירוע שלילי (דוגמת פיטורים), אך גם בתגובה לאירוע חיובי (למשל חתונה, קניית דירה).

מחקרים מראים כי אנשים הסובלים מרמות גבוהות של חרדה הם בעלי סיכון גבוה יותר לחוות לחצים אפיזודיים ורמות גבוהות של סטרס כרוני. רמות גבוהות של סטרס יכולות להגביר את הסבירות להתקפי חרדה.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

  • התקפי חרדה בעידן הקורונה

התקפי חרדה בעידן הקורונה

כתבו: אשר שטראוס ולירון אוליבר אהרונסון​
הפרעת פאניקה מאופיינת בהתקפי חרדה חוזרים המובילים לפחד עקבי […]

  • הפרעות פאניקה – שאלות נפוצות

הפרעות פאניקה – שאלות נפוצות

מהו התקף פאניקה?
התקף פאניקה מוגדר על-ידי אוסף תסמינים פיזיים וקוגניטיביים, הכוללים קוצר נשימה או […]

  • התקפי חרדה ופאניקה – מהם? וכיצד הם באים לידי ביטוי?

התקפי חרדה ופאניקה – מהם? וכיצד הם באים לידי ביטוי?

גם בימי קורונה אנחנו איתכם בטיפול אונליין, ליווי על ידי צוות מקצועי של פסיכולוגים […]

  • טיפול CBT בהתקפי חרדה

טיפול CBT בהתקפי חרדה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) הוא טיפול קצר וממוקד בסימפטומים. טיפול CBT בהתקפי חרדה […]

phone

Similar posts
Call Now Button