מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בילדים

בדומה לטיפול במבוגרים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים (CBT – cognitive behavioral therapy) נמצא במחקרים כטיפול יעיל ביותר במגוון קשיים ובעיות ספציפיות כגון חרדות  או פחדים אצל ילדים, פוסט טראומה (PTSD), הפרעות קשב, דיכאון או OCD בילדים.

טיפול CBT בילדים הוא טיפול קצר מועד וממוקד בבעיה ספציפית, אשר במהלכו הילד לומד לזהות דפוסי חשיבה בעייתיים והתנהגויות או הימנעויות המחזקות את הבעיה. כמו כן, הילד רוכש "ארגז כלים" של דרכי חשיבה וצורות התנהגות מסתגלות המסייעות לשבור את מעגל הקסמים של ההפרעה במקרים שונים כגון פוסט טראומה, פחדים, חרדות, מחשבות אובססיביות והתנהגויות כפייתיות. השילוב בין שינויים קוגניטיביים (הקשורים לחשיבה) להתנהגותיים מאפשר לילד להשיג שיפור מהותי בתוך זמן קצר ולשמר את השינוי לאורך זמן. הטיפול מתאים לילדים בני 6-7 לכל הפחות, היות ויש צורך בבשלות קוגניטיבית על מנת להבין חלק מהטכניקות הנלמדות בטיפול. כיוון שקצב ההתפתחות הוא אינדוידואלי יש צורך בפגישת הערכה בה הפסיכולוג יכיר את הילד על מנת לראות אם הוא בשל לטיפול מסוג זה. במידה והילד אינו בשל לטיפול, הטיפול מתבצע בהורים, כשהם מקבלים כלים המאפשרים להם למעשה להיות המטפלים של הילד וללמד אותו כיצד להתמודד עם קשייו. 

בנוסף לטיפול בילד (ישירות או דרך ההורים) טיפול CBT כולל גם הדרכת הורים. גם אם אתם הורים נהדרים, אינכם בקיאים בתחום בריאות הנפש, וכשהילד סובל מקושי או הפרעה ספציפיים אין סיבה שתדעו כיצד להתמודד עימה בצורה טובה. לעיתים התנהגות הילד נראית משונה ומבלבלת, דבר שיכול להפחיד או להוביל לחוסר אונים. פעמים אחרות הפעולות שהאינסטינקטים מכוונים אתכם עליהן הן הדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות, וכך ההיגיון ההורי הבריא שמשמש אתכם נהדר בתחומים נורמטיביים עלול להיות לרועץ. מטרת הדרכת הורים היא לתת לכם מידע מדויק על הקושי שהילד מתמודד עמו, לסייע לכם להבין איזה תגובות יעזרו לו ואיזה יגבירו את הקושי ולחשוב יחד עמכם כיצד להתנהל בנקודות ספציפיות.

טיפול CBT בילדים מתבצע על ידי אנשי מקצוע הבקיאים הן בטיפול בילדים והן בטיפול CBT. התמקצעות כפולה זו חשובה ובלעדיה הטיפול יהיה לוקה בחסר. על כן, בבואכם לחפש טיפול CBT לילדכם חשוב שתבדקו את הניסיון וההכשרה של הפסיכולוג בשני תחומים אלו.

אנו רואים ערך רב בהנגשת הידע שלנו למטופלים ולמטפלים ומזמינים אתכם להצטרף לקהילה הצומחת של בית קוגנטיקה
באיזה סוג מידע תרצו להתעדכן?
תוכן העניינים
הרשמה לניוזלטר מטופלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
הרשמה לניוזלטר מטפלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף