טיפול CBT בחרדת בריאות

therapy

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) מהווה כיום את טיפול הבחירה בחרדת בריאות. החלק הקוגניטיבי (העוסק בחשיבה) של הטיפול מתמקד בזיהוי האמונות וטעויות החשיבה אשר גורמות למצוקה ולחרדה, כאשר טיפול בחרדה בתחום הבריאות מתמקד באמונות וטעויות הקשורות לבריאות. לאחר שלב הזיהוי, המטופל והפסיכולוג בוחנים את האמונות והמחשבות יחד, ובודקים עד כמה הן מציאותיות.

מטרה מרכזית במהלך טיפול בחרדות היא לבנות ולחזק דרך חשיבה אלטרנטיבית: להציע הסבר אמין ומציאותי יותר שעליו נוכל להישען לסימנים שונים בגוף, מלבד קיומה של מחלה. לשם כך במהלך הטיפול הפסיכולוג והמטופל אוספים ראיות לקיום דרך חשיבה אלטרנטיבית, מנסחים ומתרגלים אותה יחד.

החל משלבי הטיפול הראשונים הפסיכולוג והמטופל מתמקדים בהקלת הסימפטומים – כיצד לגרום לכך שיופיעו פחות התנהגויות הקשורות בחרדת הבריאות (פחות בדיקות, חיפוש אישור או המנעות). לשם כך, טיפול בחרדה הקשורה לבריאות מתמקד הן בשינוי אמונות והן בשינוי התנהגות. על ידי  סקירת אפיזודות החרדה האחרונות שהתרחשו ניתן להבין את תרומת ההתנהגות לכך שהבעיה נשארת. המטפל והמטופל מחפשים את הטריגר שמעורר היפוכונדריה וחרדה.

במהלך טיפול בחרדות ניתנים "שיעורי בית" לתרגול כגון תיעוד "פיקים" של חרדה בנושא הבריאות או תיעוד המחשבות מעוררות החרדה. במישור ההתנהגותי המתמודד עם היפוכונדריה לומד כיצד להפחית את עיסוק היתר שלו בתחום, לימוד זה נחלק לשניים:

1. מידע אשר היפוכונדר מחפש באופן אקטיבי
היפוכונדרים רבים משקיעים זמן רב בחיפוש מידע בנושאים בריאותיים וביקור אצל רופאים. היפוכונדרים רואים חיפוש זה כאמצעי להרגיע חרדה או לרכוש מידע חיוני שימנע מהם לחלות. בפועל, מידע זה מגביר את החרדה כיוון שבטווח הארוך ההיפוכונדר "ישייך" לעצמו עוד סימפטומים או שדעתו כי הוא חולה תתחזק (גם אם בחלק מהפעמים החיפוש הרגיע). במקרים אלו, דרך טיפול CBT עם היפוכונדריה, המטופל ילמד מדוע התנהגויות אלו מזיקות לו, וכיצד להתאפק ולהימנע מהן או לצמצם אותן ככל הניתן.

2. טריגרים בלתי נשלטים
גם אם אין חיפוש מידע אקטיבי, היפוכונדר אינו יכול להימנע ממחשבות מדאיגות בתחום הבריאות – אם הוא לא ירצה להגביל את חייו מדי פעם יתקל בעיתון, באינטרנט, בשיחות או במקומות אחרים במידע בריאותי שידאיג אותו. מלבד מידע חיצוני, היפוכונדר אינו יכול להימנע ממחשבותיו או מהתחושות שגופו משדר לו. מפגש עם גורם פנימי או חיצוני שיעורר "פיק" של היפוכונדריה הוא בלתי נמנע. במהלך טיפול CBT עם היפוכנדריה, המטופל ילמד איזה תגובות שלו רק מגבירות את החרדה במקרים אלו וכיצד חשיפה ממושכת ומניעת התגובה הטקסית יסייעו לו להתגבר על ההפרעה.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

  • המטריצה של אקט (טיפול בקבלה ובמחויביות) והקורונה

המטריצה של אקט (טיפול בקבלה ובמחויביות) והקורונה

 
כתבו: דן סאקס ולירון אוליבר אהרונסון
 
כדי להתמודד עם רגשות קשים שפוגעים לנו ברווחה הנפשית […]

  • לדמיין את עצמך מחדש: על התערבות טיפולית בחרדת בריאות

לדמיין את עצמך מחדש: על התערבות טיפולית בחרדת בריאות

 
אנשים הסובלים מחרדת בריאות חווים חרדות ודאגות חוזרות ונשנות סביב נושאים הקשורים לבריאות וחולי.
 
בחלק […]

  • לא כל פעם שמתכווץ לך שריר זה אומר שיש לך נוון שרירים: על חרדת בריאות והטיפול בה

לא כל פעם שמתכווץ לך שריר זה אומר שיש לך נוון שרירים: על חרדת בריאות והטיפול בה

 
התכווצות שרירים היא תופעה נפוצה מאוד, כ- 70% מהאוכלוסייה חווה אותה בשלב זה או […]

  • מהי היפוכונדריה- חרדת בריאות?

מהי היפוכונדריה- חרדת בריאות?

אנשים הסובלים מחרדת בריאות, הנקראת גם היפוכונדריה, עסוקים מאד במצב בריאותם. חלקם מחזיקים באמונה שקיימת […]

phone

Call Now Button