סכמה תרפיה

סכמה תרפיה

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא טיפול פסיכולוגי קצר טווח שנועד לתת מענה להפרעה, בעיה או קושי ספציפיים וממוקדים על ידי שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות הגורמים לאדם סבל. טיפול זה הוכח מחקרית כמועיל לסובלים ממגוון הפרעות, כגון הפרעות חרדה, פוסט טראומה, OCD, אפיזודה דיכאונית, משבר נקודתי או קשיי הסתגלות. אבל, החיים מורכבים, ואנשים רבים אינם סובלים מהפרעה או משבר נקודתיים אלא מגיעים לטיפול כיוון ש"דברים לא הולכים" בתחומים רבים או כתוצאה מכך שהדרך בה הם מתנהלים בחיים גורמת להם או לאנשים יקרים לליבם לקשיים ואומללות. במקרים אלו נמצא כי טיפול CBT יכול אומנם לסייע בתחומים מסוימים – למשל בשיפור יחסים חברתיים, הפחתת דיכאון או חרדה והתמודדות עם אתגרים שהאדם נמנע מהם בעבר – אבל התמונה הכללית לא משתנה, ומעבר לאותם תחומים ספציפיים, האדם ממשיך לחוות קשיים רבים בחייו, מבחינת התפקוד בפועל, הרגשתו בחיים, או שניהם גם יחד.

על מנת לשנות מצב זה, ולספק מענה גם לאנשים המתמודדים עם דפוסי חיים הגורמים להם סבל, נוצרו שיטות טיפול חדשות המשלבות טכניקות של טיפול CBT יחד עם שיטות נוספות, במטרה לתת מענה כולל. אחת השיטות הידועות ביותר היא סכמה תרפיה, שיטת טיפול שפותחה על ידי הפסיכולוג ג'פרי יאנג בשנות ה-90 ונועדה לטיפול באנשים שאינם סובלים ממשבר או הפרעה אקוטיים או חמורים אלא מדפוסים רחבים יותר הפוגעים בהם לאורך חייהם. בטיפול בסכמה תרפיה מזהים ומגדירים את הדפוסים הבעייתיים, מבינים איזה אירועים תרמו ליצירתם, כיצד הם המשיכו להתפתח ולהתחזק לאורך חיי האדם ואיך הם פוגעים בו או באנשים אחרים.  כמובן שהבנה אינה מספיקה, ומטרת הטיפול היא להחליף דפוסי חיים בעייתיים המונעים מהאדם להשיג את מטרותיו או גורמים לו נזק בדרך בדפוסים אחרים, בריאים יותר.

מרכז קוגנטיקה מציע טיפול קוגניטיבי התנהגותי לשינוי דפוסי חיים רחבים. משך הטיפול נע בין חצי שנה לשנתיים ומיועד לאנשים שאינם מתמודדים עם קושי ספציפי אלא חווים קשיים בתחומי חיים שונים ומעוניינים בשינוי רחב של דפוסים הפוגעים בחייהם.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן