מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

מיניות מותאמת

ד"ר דני דרבי

מה זה מיניות מותאמת?

מיניות מותאמת מתייחסת ליכולת של אדם להרגיש נוחות, ביטחון וחיבור בזהותו המגדרית והמינית, נטיותיו המיניות, העדפותיו ותשוקותיו, ללא קשר למראה החיצוני, משקלו, או מאפיינים שונים בגופו או נפשו. כמו כן, מיניות מותאמת ובריאה איינה מוגדרת על פי נורמות חברתיות או תיקוף חיצוני, ומהווה מצב בו האדם קשוב ומכבד את עצמו ואת מיניותו. 

המונח מיניות מותאמת מתאר מצב בו אדם פועל באופן מיני בהתאם לתחושותיו, באופן קשוב, בריא ומקדם את מטרותיו, ובד בבד שומר על עצמו ונמנע מפעולות אשר עלולות לגרום לנזק או להוות סיכון לעצמו או לאחרים. באופן זה, מיניות מותאמת מהווה חלק חשוב באפשרות של אדם לקיים אורח חיים בריא ומוגן, לאפשר לעצמו להנות מגופו וממיניותו באופן השומר ומכבד- את עצמו ואת האחרים. 

דימוי גוף חיובי הוא חלק חשוב ממיניות מותאמת. אדם אשר מסוגל להיות קשוב לגופו ולקבל אותו כמו שהוא- על יכולותיו ומגבלותיו, חוזקותיו וחולשותיו, יוכל לפעול באופן מותאם לתחושותיו ולסימנים השונים שהגוף מאותת לו- משיכה ודחיה, סיפוק והנאה אל מול כאב ורתיעה. מהצד השני, מיניות מותאמת היא רכיב משמעותי באפשרות של אדם לאהוב, לכבד ולהביא לידי ביטוי את עצמו ואת גופו ללא פחד או בושה. אנשים המתמודדים עם דימוי גוף שלילי, סובלים לעיתים קרובות גם מפגיעות וקשיים הקשורים לתחום המיני: ירידה בתשוקה ובעוררות המינית, בושה מפני חשיפה של הגוף בפני אחר, חרדה המובילה לקושי בתפקוד מיני ועוד. כמו כן, מחקרים שונים מראים כי עבור אנשים ונשים אשר חוו פגיעה מינית, דימוי הגוף הוא אחד הגורמים הנפגעים באופן החמור ביותר. על מנת לשקם את דימוי הגוף, וכן לאפשר לאותו אדם למצוא דרך להכניס לחייו את המיניות, לחוות את עצמו כאדם בעל תשוקות, מחשבות ודחפים מיניים, להיות באינטראקציה מינית- כל זאת באופן בונה, שאינו משחזר או מציף את הטראומה, יש צורך בחיבור למיניות מותאמת. 

טיפוח ועידוד של מיניות מותאמת, קשור בחקירה עצמית, תקשורת ואינטימיות בין האדם לעצמו, ובין האדם לפרטנרים המיניים שלו.

היכרות עם הגוף

בזמן מגע מיני, הגוף הוא ה"בית" של האדם, בתוכו הוא יכול להרגיש בטוח ומוגן. כאשר האדם מחובר לגוף שלו, קשוב ומקבל את האותות והסימנים השונים שהגוף מאותת דרכם, מתאפשרת מיניות מותאמת ומחוברת. על מנת לעשות זאת, האדם צריך ללמוד להכיר את גופו, לשים לב לאופנים בהם רגשות תחושות ומחשבות באים לידי ביטוי בגוף, ללמוד להבחין בין פעולות, מקומות וסיטואציות המסבים לו תחושות של סיפוק והנאה, לבין כאלו המציפים בכאב ודחיה. 

פעילות גופנית

החיבור אל הגוף יכול להתפתח לא רק תוך כדי התנסויות מיניות, אלא בכל דרך בה האדם בא במגע עם חלקי גופו השונים, למשל בפעילות גופנית אינטנסיבית בה האדם לומד לפעול מתוך קשבות הן ליכולות של גופו והן למגבלות ותמרורי האזהרה. 

קבלה עצמית

מיניות מותאמת קשורה לאפשרות של האדם לקבל ולהעריך את גופו, לפתח חמלה כלפי עצמו וכלפי התחושות והחוויות הגופניות שלו, להפוך את גופו למקור הנאה וסיפוק עבורו, ללא תלות בנורמות חברתיות. 

תקשורת

תקשורת פתוחה וכנה עם בני זוג מיניים לגבי רצונות, גבולות וצרכים מהווה תנאי הכרחי באפשרות של התנסות מינית להיות מותאמת, בטוחה ובריאה עבור כל הצדדים. 

חקירה עצמית

חלק חשוב במיניות מותאמת הוא החיבור של האדם לעצמו, לדעת מה גורם לו הנאה, למה הוא נמשך ולמה לא. על מנת לעודד מיניות מותאמת ובריאה, יש לייצר סביבה בטוחה אשר תאפשר לאדם לחקור את תשוקותיו, העדפותיו המיניות, פנטזיות ומשאלות, ללא משיפוטיות או בושה.

חינוך מיני

חינוך מיני  המקדם גישה חיובית של התבוננות וקבלה של הגוף ושל המיניות כחלק טבעי ומבורך, למידה על מגוון של דרכים לביטוי מיני, תוך דגש על מוגנות, תשומת לב והסכמה, באופן פתוח, מקבל ומעודד. 

אנו רואים ערך רב בהנגשת הידע שלנו למטופלים ולמטפלים ומזמינים אתכם להצטרף לקהילה הצומחת של בית קוגנטיקה
באיזה סוג מידע תרצו להתעדכן?
ד"ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ומדריך | מייסד ומנהל קליני של בית קוגנטיקה

דני דרבי, מייסד ומנהל קליני של מרכז קוגנטיקה, פסיכולוג קליני מומחהמדריך ודוקטור למיניות האדם. לאורך השנים התמחה בטיפול בטראומה נפשית והפרעות חרדה ופוסט טראומה. בשנת 2010, יחד עם פרופסור גיא דורון, זיהה תת סוג של OCD סביב מערכות יחסים (ROCD) מאז הוא עוסק במחקר ופיתוח טיפולים ל OCD בכלל ו ROCD בפרט. ד"ר דרבי הוא מייסד שותף של היחידה לחקר טורדנות כפייתית ביחסים ומייסד שותף של בית הספר לפסיכותרפיה מבוססת מחקר ומצוינות קלינית.

 

תוכן העניינים
הרשמה לניוזלטר מטופלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
הרשמה לניוזלטר מטפלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף