טיפול פסיכולוגי באינטרנט

online therapyהאינטרנט נמצא איתנו בסך הכל מאז סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, אך בזמן קצר זה יצר שינויים מרחיקי לכת בתחומי חיים רבים. קשה למצוא תחום שהאינטרנט לא השפיע עליו: כיום חיפוש קצר בגוגל מספק תשובה לכמעט כל שאלה, אפשר לקנות מוצרים מכל קצוות העולם, ללמוד שפות, לקרוא עיתון וכן הלאה.

אחד השינויים המשמעותיים שהאינטרנט יצר הוא שינוי בתקשורת, שהפכה קלה וזמינה ברמות שאי אפשר היה לדמיין לפני שנים לא רבות. כך למשל, בעוד שבעבר שיחה עם אדם הגר בחו"ל הייתה עולה הון קטן ואיכות השיחה לא הייתה טובה תמיד, כיום אפשר לדבר בקלות וללא תשלום עם אנשים מחו"ל, ואפילו לראות אותם בעזרת מצלמת וידאו. השינויים בתקשורת הובילו לשינויים ביחסים בין אנשים, יצרו שינויים דרסטיים ופתחו אופקים חדשים בתחומים מקצועיים שונים.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט

טיפול פסיכולוגי הוא אחד התחומים שיכולים להשתנות באופן דרמטי כתוצאה מהשינויים בתקשורת. בעבר טיפול זה דרש להגיע פיזית לפחות פעם בשבוע לקליניקה של המטפל. ההגעה הפיזית הפכה את ההגעה לטיפול לקשה עד בלתי אפשרית עבור חלק מהמחפשים טיפול. הדבר נכון במיוחד למחפשים טיפול בבעיה ממוקדת, למשל טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדות או OCD. פעמים רבות טיפול זה אינו זמין באיזור, והגעה לטיפול מתאים מחייבת נסיעות ממושכות שמקשות מאוד על הטיפול.

למי טיפול באינטרנט מתאים?

טיפול פסיכולוגי באינטרנט המבוצע על ידי פסיכולוג קליני, מתאים לאנשים שמסיבות שונות לא יכולים להגיע פיזית לקליניקה, או שהמחיר שהגעה לטיפול זה תגבה מהם הוא גבוה מדי. בין הקבוצות ניתן למנות:

  • אנשים הגרים בחו"ל או ביישוב מרוחק.
  • מתמודדים עם בעיה שמונעת מהם להגיע פיזית לטיפול (למשל פחד קיצוני מזיהום).
  • בעלי נכות, פציעה או מחלה כרונית המגבילות את יכולת התנועה שלהם.
  • אנשים המחפשים טיפול בבעיה ספציפית שאין לה טיפול באיזור.

התנאים היחידים ההכרחיים לצורך טיפול באינטרנט הם חיבור לאינטרנט מהיר, מיקרופון ורמקול או מצלמת רשת והבנה בסיסית בטכנולוגיה המאפשרת להשתמש בתוכנות נוסח סקייפ.

יתרונות של טיפול באינטרנט

היתרונות הברורים ביותר של טיפול באינטרנט הם נגישות הטיפול לאנשים שלא יכלו להגיע אליו בעבר והפחתת עלויות כתוצאה מכך שאין צורך לנסוע או להפסיד שעות עבודה.

יתרון חשוב נוסף הוא שלעיתים הבעיה של המטופל נמצאת בבית או מונעת ממנו לצאת ממנו. כשמוקד הבעיה הוא בבית, מפגשים דרך האינטרנט מאפשרים לטפל בבעיה באופן ממוקד ויעיל יותר. כשהבעיה מונעת מהאדם לצאת מהבית האופציה היחידה לטיפול שהייתה קיימת עד כה היא ביקור בית, אופציה המייקרת ולעיתים גם מסרבלת את הטיפול. טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא לרוב הטיפול המתאים ביותר במצבים אלו. במקרים שתוארו לעיל טיפול CBT באינטרנט מאפשר להוזיל את הטיפול, ולעיתים מאפשר טיפול שלא יכל להתקיים כלל ללא אופציה זו.

אז למה לא כל הפסיכולוגים מטפלים באינטרנט?

מקצוע הפסיכולוגיה החל בסוף המאה ה-19, ובראשיתו הטיפול היה טיפול ארוך טווח שנועד ליצור שינויים רחבים ושם דגש על הקשר בין המטפל למטופל ככלי טיפולי. הטיפול הפסיכולוגי עבר שינויים והתפתחויות רבות מימיו הראשונים, אך פסיכולוגים רבים רואים בקשר בין הפסיכולוג למטופל כלי מרכזי לעבודה, כשהמימד הפיזי חיוני לדעתם לטיפול ולכן אינם מוכנים להפסיד אותו. בהתאם, חלק מפסיכולוגים אלו אינם רואים טיפול פסיכולוגי באינטרנט כטיפול אמיתי, ונוקטים בגישה לפיה אם אי אפשר לבצע טיפול "אמיתי", אין טעם בטיפול כלל.

בנוסף לסיבה זו, המעוגנת בתיאוריה, יש להביא בחשבון שגם פסיכולוגים הם בני אדם, ולעיתים חששות שלהם משינוי או פחד מטכנולוגיה גורמים להם לדחות טיפול זה כאופציה ריאלית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי באינטרנט

כאמור, מקצוע הפסיכולוגיה עבר שינויים רבים, כיום קיימות מספר גישות טיפוליות, כשאחת מהן  – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מציעה טיפול קצר טווח וממוקד בהפרעות מוגדרות. הגישה הקוגניטיבית התנהגותית וסוג הבעיות בהן היא מטפלת הופכת אותה למתאימה לטיפול באינטרנט:

  • דגש על טכניקות ולא על קשר. הדגש בטיפול CBT אינו על הקשר בין הפסיכולוג למטופל אלא על שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות הפוגעים במטופל. כיוון שהפוקוס הוא על רכישת ידע, אין חשיבות עליונה לנוכחות פיזית.
  • עבודה בין הפגישות. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי המטופל צריך לעשות שיעורי בית ממפגש למפגש. על מנת להגביר את האפקטיביות, מטפלים רבים אימצו באופן טבעי את הדואר האלקטרוני ככלי המאפשר למטופלים לדווח על העבודה ובכך להגביר מוטיבציה או לאתר מכשולים בעבודה עוד לפני הפגישה הבאה. כתוצאה, מטפלי CBT מורגלים יותר לשימוש באינטרנט ככלי טיפולי והמעבר לטיפול באינטרנט הוא טבעי יותר עבורם.
  • סוג הבעיות. רבים מהטיפולים הקוגניטיבים התנהגותים נועדו לטפל בבעיות ספציפיות, שחלקן מונע מהמטופל להגיע לטיפול או שטיפול בבית המטופל יהיה אפקטיבי יותר בהן.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

phone

Call Now Button