מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו
1-800-657-657

פסיכולוג אונליין – טיפול פסיכולוגי מרחוק

מגפת הקורנה מציבה אתגרים למגזרים רבים ואנשים רבים מתמודדים עם חוסר וודאות, לחץ וחרדה. המגפה והסגר הנלווה לה העלו את המודעות לאפשרות לקבל טיפול פסיכולוגי אונליין.

פסיכולוגית אונליין

האינטרנט נמצא איתנו בסך הכל מאז סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, אך בזמן קצר זה יצר שינויים מרחיקי לכת בתחומי חיים רבים. קשה למצוא תחום שהאינטרנט לא השפיע עליו: כיום חיפוש קצר בגוגל מספק תשובה לכמעט כל שאלה, אפשר לקנות מוצרים מכל קצוות העולם, ללמוד שפות, לקרוא עיתון וכן הלאה.

אחד השינויים המשמעותיים שהאינטרנט יצר הוא שינוי בתקשורת, שהפכה קלה וזמינה ברמות שאי אפשר היה לדמיין לפני שנים לא רבות. כך למשל, בעוד שבעבר שיחה עם אדם הגר בחו"ל הייתה עולה הון קטן ואיכות השיחה לא הייתה טובה תמיד, כיום אפשר לדבר בקלות וללא תשלום עם אנשים מחו"ל, ואפילו לראות אותם בעזרת מצלמת וידאו באיכות גבוהה. השינויים בתקשורת הובילו לשינויים ביחסים בין אנשים, יצרו שינויים דרסטיים ופתחו אופקים חדשים בתחומים מקצועיים שונים. שינויים אלו פתחו את האפשרות לקבל טיפול פסיכולוגי מהבית או מכל מקום אחר בעולם.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט

טיפול פסיכולוגי הוא אחד התחומים שהשתנו באופן דרמטי כתוצאה מהשינויים בתקשורת. בעבר טיפול פסיכולוגי דרש להגיע פיזית לפחות פעם בשבוע לקליניקה של הפסיכולוג. ההגעה הפיזית הפכה את ההגעה לטיפול לקשה עד בלתי אפשרית עבור חלק מהמחפשים טיפול. הדבר נכון במיוחד למחפשים טיפול בבעיה ממוקדת, למשל טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדות או OCD. פעמים רבות טיפול זה אינו זמין באיזור, והגעה לטיפול מתאים מחייבת נסיעות ממושכות שמקשות מאוד על הטיפול.

למי טיפול באונליין מתאים?

טיפול פסיכולוגי באונליין המבוצע על ידי פסיכולוג קליני, מתאים לאנשים שמסיבות שונות לא יכולים להגיע פיזית לקליניקה, או שהמחיר שהגעה לטיפול זה תגבה מהם הוא גבוה מדי. בימי הקורונה ניתן לומר שמרבית אלו הזקוקים לטיפול פסיכולוגי יכולים לנסות לקבל טיפול באונליין, אך בימים כתיקונם בין הקבוצות להם מתאים טיפול אונליין ניתן למנות:

  • אנשים הגרים בחו"ל או ביישוב מרוחק.
  • מתמודדים עם בעיה שמונעת מהם להגיע פיזית לטיפול (למשל פחד קיצוני מזיהום) .
  • בעלי נכות, פציעה או מחלה כרונית המגבילות את יכולת התנועה שלהם.
  • אנשים המחפשים טיפול בבעיה ספציפית שאין לה טיפול באיזור מגוריהם.

התנאים היחידים ההכרחיים לצורך טיפול באונליין הם חיבור לאינטרנט מהיר, מיקרופון ורמקול או מצלמת רשת והבנה בסיסית בטכנולוגיה המאפשרת להשתמש בתוכנות נוסח סקייפ, zoom או כל תוכנת טלרפואה אחרת.

יתרונות של טיפול באינטרנט

בימי מגפת הקורונה היתרונות הברורים של טיפול אונליין הם האפשת לקיים טיפול פסיכולוגי גם בימים של מגבלת תנועה והנחיית משרד הבריאות להימנע מתנועה במרחב הציבורי. טיפול פסיכולוגי באינטרנט יכול לאפשר שמירה על רצף טיפולי לאלו שכבר נמצאים בטיפול והתחילו תהליך של שינוי, ולאפשר התחלה של טיפול לאלו שחפצים בכך בימים מורכבים אלו.

בימים כתיקונם היתרונות הברורים ביותר של טיפול באינטרנט הם נגישות הטיפול לאנשים שלא יכלו להגיע אליו בעבר, הפחתת עלויות כתוצאה מכך שאין צורך לנסוע או להפסיד שעות עבודה, ובחירת אנשי מקצוע בעלי מומחיות גבוהה בתחום ההתמודדות של האדם. כך למשל אדם הסובל מOCD, יכול לפנות למומחים מובילים בתחום וזאת בלא קשר להיכן בעולם הוא נמצא. .

יתרון חשוב נוסף הוא שלעיתים הבעיה של המטופל נמצאת בבית או מונעת ממנו לצאת ממנו. כשמוקד הבעיה הוא בבית, מפגשים דרך האינטרנט מאפשרים לטפל בבעיה באופן ממוקד ויעיל יותר. כשהבעיה מונעת מהאדם לצאת מהבית האופציה היחידה לטיפול שהייתה קיימת עד כה היא ביקור בית, אופציה המייקרת ולעיתים גם מסרבלת את הטיפול. טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא לרוב הטיפול המתאים ביותר במצבים אלו. במקרים שתוארו לעיל טיפול CBT באינטרנט מאפשר להוזיל את הטיפול, ולעיתים מאפשר טיפול שלא יכל להתקיים כלל ללא אופציה זו.

באופן פראדוכסאלי ישנם אנשים שדווקא טיפול מרחוק מאפשר להם להיפתח ולהתקרב, דבר שיכול להוביל לשינוי וצמיחה.

אז למה לא כל הפסיכולוגים מטפלים באינטרנט?

מקצוע הפסיכולוגיה החל בסוף המאה ה-19, ובראשיתו הטיפול היה טיפול ארוך טווח שנועד ליצור שינויים רחבים ושם דגש רב על המרחב הטיפולי ועל הקשר בין המטפל למטופל ככלי טיפולי. הטיפול הפסיכולוגי עבר שינויים והתפתחויות רבות מימיו הראשונים, אך יש פסיכולוגים רבים שחושבים ששמירה על מרחב הטיפולי נחוצה לצורך צמיחה ושינוי, מטפלים אלו רואים במימד הפיזי כחיוני לטיפול ולכן אינם מוכנים להפסיד אותו. בהתאם, חלק מפסיכולוגים אלו אינם רואים טיפול פסיכולוגי באינטרנט כטיפול אמיתי, ונוקטים בגישה לפיה אם אי אפשר לבצע טיפול "אמיתי", אין טעם בטיפול כלל.

בנוסף לסיבה זו, המעוגנת בתיאוריה, יש להביא בחשבון שגם פסיכולוגים הם בני אדם, ולעיתים חששות שלהם משינוי או פחד מטכנולוגיה גורמים להם לדחות טיפול זה כאופציה ריאלית.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט

טיפול קוגניטיבי התנהגותי באינטרנט

כאמור, מקצוע הפסיכולוגיה עבר שינויים רבים, כיום קיימות מספר גישות טיפוליות, כשאחת מהן – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מציעה טיפול קצר טווח וממוקד בהפרעות מוגדרות. הגישה הקוגניטיבית התנהגותית וסוג הבעיות בהן היא מטפלת הופכת אותה למתאימה לטיפול באינטרנט:

דגש על טכניקות. הדגש בטיפול CBT הוא על שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות הפוגעים במטופל. כיוון שהפוקוס הוא על רכישת ידע והטמעתו, אפשר לעשות זאת גם ללא נוכחות פיזית.

עבודה בין הפגישות. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי המטופל צריך לעשות שיעורי בית ממפגש למפגש. על מנת להגביר את האפקטיביות, מטפלים רבים אימצו באופן טבעי את הדואר האלקטרוני ככלי המאפשר למטופלים לדווח על העבודה ובכך להגביר מוטיבציה או לאתר מכשולים בעבודה עוד לפני הפגישה הבאה. כתוצאה, מטפלי CBT מורגלים יותר לשימוש באינטרנט ככלי טיפולי והמעבר לטיפול באינטרנט הוא טבעי יותר עבורם.

סוג הבעיות. רבים מהטיפולים הקוגניטיבים התנהגותים נועדו לטפל בבעיות ספציפיות, שחלקן מונע מהמטופל להגיע לטיפול או שטיפול בבית המטופל יהיה אפקטיבי יותר בהן.

מה לגבי הקשר עם המטפל?

אנשים רבים חוששים שאם יפנו לטיפול פסיכולוג באינטרנט הם לא ירגישו בטוחים, לא יווצר קשר טוב עם המטפל והטיפול לא יהיה יעיל.למרות ששות אלו מחקרים רבים מראים שטיפול פסיכולוגי באינטרנט יעיל מאוד ויכול לטפל במגוון בעיות. גם מחקרים אשר בוחנים את טיב הקשר לא מראים על הבדל משמעותי בין טיפול פנים אל פנים לבין טיפול אינטרנטי.

אם אתם ספקנים לגבי האפשרות להפיק מטיפול אונליין אנו מצעים לאמץ גישה סקרנית ולנסות מספר מפגשים של טיפול. מספר מפגשים יאפשרו לכם לראות האם אתם יכולים להתחבר ולהנות מסוג טיפול זה.

חשוב לזכור שכיום יש לא מעט מטפלים שלהם ניסיון רב בטיפול פסיכולוגי אונליין והם יכולו לסייע לכם להרגיש נוח, להתחבר ולעשות שינוי גם באמצעות טיפול מרחוק.

פסיכולוג אונליין

טיפול בימי קורונה – האם יש דבר כזה?

אז קורונה הגבילה מאוד את האפשרות של כולנו לצאת מהבית ובכל יום נופלת עלינו מגבלה נוספת. הגבלת התנועה אומנם מגבילה את האפשרויות שלנו אך אם חשים מצוקה ניתן וכדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי אונליין. טיפול יוכל לסייע לכם להתארגן בצורה טובה, לבנות סדר יום, להפחית חרדה ולתת כלים להתמודד עם אי הוודאות שהקורונה מביאה איתה.

אנחנו כאן ונשמח לסייע

אנו רואים ערך רב בהנגשת הידע שלנו למטופלים ולמטפלים ומזמינים אתכם להצטרף לקהילה הצומחת של בית קוגנטיקה
באיזה סוג מידע תרצו להתעדכן?
תוכן העניינים

מעוניינים להגיש
מועמדות?

הרשמה לניוזלטר מטופלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
הרשמה לניוזלטר מטפלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
עומדים בקריטריונים
ומעוניינים בייעוץ?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו