פחד מדייטים: להתמודד כדי לא להישאר לבד

פחד מדייטים הוא פחד נפוץ אצל אנשים עם חרדה חברתית. אם במצבים אחרים האדם יכול להרגיע עצמו בכך שאינו מעניין אחרים, המצב שונה בדייטים, ראיונות עבודה ומצבים נוספים בהם האדם אכן נבחן. בזירת ההכרויות כיום, פעמים רבות לאדם יש רק סיכוי אחד, ואם יצר רושם שלילי, הצד השני ימשיך לדרכו. כמובן שאנשים עם חרדה חברתית מודעים לכך, והדבר מזין את החרדה הגבוהה ממילא שהם חשים בסיטואציות בינאישיות. לא רק שהם צריכים להיפגש עם אדם חדש, מצב מלחיץ כשלעצמו, יש כל כך הרבה פרמטרים שהם יכולים להיכשל בהם – הצד השני יכול לתפוס אותם כמשעממים, מוזרים, לא מושכים, לבקר את הופעתם החיצונית וכן הלאה.

פחד מדייטים וחרדה חברתית

פחד מדייטים יכול להתחיל עוד לפני הדייט, כתוצאה ממחשבות מפורטות על כל שעלול להשתבש, כך שהאדם מגיע לדייט עם רמת חרדה גבוהה מלכתחילה. בזמן הדייט המודעות העצמית הגבוהה ממילא של אנשים עם חרדה חברתית גוברת, והם מודעים עד לכדי כאב לכל ניואנס בהתנהגות שלהם ושל הצד השני ומפרשים אותם בצורה שלילית. כל כשל לכאורה, שאדם אחר לא היה שם לב אליו או פותר אותו כלא כלום, הופך לקטסטרופה בעיני אדם עם חרדה חברתית, הוא מייסר עצמו על כך, דבר המלבה את החרדה ופוגע עוד יותר ביכולתו לבטא עצמו בצורה טבעית. רמות החרדה עלולות להיות כל כך גבוהות שהוא לא יצליח לתפקד כרגיל, ועלול ליצור רושם מוזר או לנטוע בצד השני הרגשה שאינו מעוניין.

פחד מדייטים

כך למשל, אדם עם חרדה חברתית ופחד מדייטים עלול לתפוס שתיקה קצרה כסימן לכך שאינו מצליח ליצור עניין בצד השני. הוא יהיה בטוח שהדייט שלו סובלת מהשתיקה, ייקח את האחריות על עצמו בלבד, יבקר עצמו על כך שהוא משעמם וחסר יכולת לתקשר עם נשים, ויסיק שהדייט שלו מתה שהסיוט ייגמר והיא לא תצטרך לראות אותו שוב לעולם. כתוצאה ממחשבות אלו הוא יחפש בקדחתנות נושאי שיחה אחרים, מה שיוביל לשטף מלל חסר אבחנה וסביר להניח שגם מייגע, או להתארכות השתיקה, כיוון שהחרדה תמנע ממנו למצוא נושא. גם אם הפרטנרית תנסה ליזום שיחה, יתכן ורמת החרדה תהיה כל כך גבוהה שהוא לא יוכל להגיב כראוי וכך תיווצר הרגשה שאינו מעוניין. הרגשה זו יכולה להתחזק כשמרוב מבוכה וחרדה האדם יסיים את הדייט באופן פתאומי מבלי לפעול בדרך המעבירה שהוא מעוניין: למשל שאלה על פגישה נוספת, הצעה לליווי או נשיקה.

החרדה לא מוגבלת רק לדייט ויכולה להתחיל לפניו, בשלבים כמו פנייה למועמדים/מועמדות באתרי הכרויות או שיחת טלפון שלפני הדייט. אדם עם חרדה חברתית יכול לפרש כל תגובה שאינה תגובה חיובית נלהבת כנובעת מכשל שלו וכמעידה על חוסר התוחלת שבמאמציו. כך למשל, אישה שהתכתבה עם גבר שהכירה דרך האתר, ובסופו של דבר ההתכתבות לא הבשילה למפגש, עלולה להסיק שקיימת בה בעיה מהותית, ואף גבר לא ירצה לצאת איתה.

פחד מדייטים ללא חרדה חברתית

היכרויות עם המין השני הוא נושא מורכב הנוגע בחוויות עבר בתחום הרומנטי, שאלות הקשורות למראה החיצוני, משיכה ומיניות, כישורים בתחום החיזור, אסרטיביות ועוד. מורכבות זו יכולה לספק סיבות רבות לחוסר ביטחון, וכתוצאה, גם ללא חרדה חברתית, פחד מדייטים עלול לפגוע בחיי האדם. ניקח לדוגמא אדם עם דימוי עצמי פגום, שאינו בטוח במראהו החיצוני, ולאורך גיל ההתבגרות ראה איך אחרים זוכים לפופולריות בקרב בנות המין השני בלי להתאמץ, בעוד הוא זוכה לדחיות בפעמים המעטות שאזר אומץ להתחיל עם מישהי באופן ישיר. יש לו חברים רבים והוא מצליח לתקשר בקלות עם גברים ונשים כשהסיטואציה אינה דייט, אולם ברגע שהוא צריך לחזר אקטיבית או כשמדובר בדייט רשמי, הוא משתתק. כתוצאה, דייטים צברו מעמד מאיים עבורו עם השנים, והוא נמנע מהם ככל יכולתו את הקשרים הרומנטיים שהיו לו במהלך חייו יצר עם נשים מהעבודה, בחורות "מהחבר'ה" וכן הלאה. בגיל מסוים אופציות אלו אזלו עבורו, והוא מצא עצמו צריך להתמודד עם דייטים, כשהחרדה המקורית מתגברת כיוון שהוא חסר ניסיון בתחום ולכן מרגיש עוד יותר לוקה בחסר.

רוצים להתמודד עם הפחד מדייטים?

לתאום פגישת הערכה התקשר/י 1-800-657-657

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן