אביליפיי – אריפיפרזול, אריפליי

מבוא:

אביליפיי היא תרופה חדשה (2002), השייכת למשפחת הא-טיפיים, דור חדש של תרופות שמשמש לטיפול במגוון הפרעות: OCD, חרדה, דיכאון, סכיזופרניה והפרעה בי פולארית. אביליפיי אינה ככל התרופות במשפחה זו ומנגנון הפעולה שלה שונה. משפחת תרופות זו משמשת במינונים גבוהים לטיפול בסכיזופרניה. אך גם להפרעות מתחום מצבי הרוח (כמו דיכאון, והפרעה דו קוטבית)  וה-OCD, לרוב במינונים נמוכים יותר. אביליפיי משמשת גם לטיפול בטורט ובחוסר שקט הנובע מאוטיזם.

מנגנון הפעולה של אביליפיי אינו מובן לחלוטין. ידוע שהיא משפיעה על שני סוגים עיקריים של קולטנים במוחנו. הראשון הינו קולטן הדופמין. רמות גבוהות של דופמין מתקשרות לסכיזופרניה, ואביליפיי גורם לכך שהקולטן יפעל בעוצמה פחותה. הסוג השני הינו קולטני סרוטונין. רמות נמוכות של סרוטונין מקושרות לדיכאון. אביליפיי מעודד את פעילותם של רוב קולטני הסרוטונין וכך המוח מרגיש שקיימת רמה גבוהה יותר של סרוטונין.

טיפולים שונים באביליפיי:

לרוב נוטלים כדור פעם ביום. במידת הצורך קיימות זריקות לטווח קצר או ארוך.

סכיזופרניה: מטפלים במינון של 10-30 מ"ג ביום.

מחלה דו-קוטבית: אביליפיי משמשת לטיפול בהתקפים מאניים חריפים וכטיפול אחזקתי (לטווח ארוך) לאחר החזרה לאיזון. יחד עם זאת, אביליפיי אינה מסייעת לבדה בטיפול בדיכאון שהינו חלק ממחלה דו-קוטבית, וכטיפול אחזקתי היא מונעת בצורה פחות טובה החמרות דכאוניות. לכן היא אינה התרופה המועדפת במקרים אלה. לעיתים נשתמש באביליפיי כתוספת לטיפול הקיים (אוגמנטציה), דוגמת ליתיום או נוגדי פרכוס (כמו ולפרואט). כטיפול יחיד יש ליטול 15-30 מ"ג ביום וכטיפול נוסף 10-15. במאניה חריפה אביליפיי מסייעת לכחצי מהמטופלים, בדומה לתרופות הנפוצות במצב זה כליתיום.

דיכאון: אינה משמשת כטיפול בודד, אלא כתוספת לטיפול הקיים. נוסיף אותה אם הושג שיפור חלקי בלבד בטיפול עם נוגד דיכאון אחד או שניים. הטיפול הינו במינונים נמוכים: 5-15 מ"ג ביום ובמקביל ממשיכים בטיפול בנוגדי דיכאון. אביליפיי היא אחת מ-2 התרופות המוצלחות ביותר לצורך כך, כשלצידה קיים אנטיפסיכוטי א-טיפי נוסף בשם סרוקוול (קואטיאפין). תוספת אביליפיי מסייעת לכשליש מהמטופלים שהטיפול הראשוני לא סייע להם. השיפור אמור להיות מורגש תוך 6 שבועות. במידה שאין שיפור לאחר 12 שבועות יש לנסות טיפול אחר.

OCD: לאחר כישלון של טיפול תרופתי ופסיכולוגי, ניתן להוסיף לטיפול התרופתי אביליפיי במינון נמוך של 1.25-15 מ"ג ביום. לאביליפיי יעילות דומה לתרופות אחרות ממשפחת האנטיפסיכוטיים הא-טיפיים, ולרוב היא מובילה לפחות תופעות לוואי.

תופעות לוואי:

בשונה מתרופות אחרות ממשפחה זו שימוש באביליפיי מוביל פחות להשמנה ובמינונים גבוהים נראה פחות סוכרת. הוא אינו מעלה את רמות השומן והכולסטרול בדם, ולרוב גם לא את רמות הסוכר. יחד עם זאת, מטופלים סכרתיים המתחילים טיפול באביליפיי צריכים לוודא שרמות הסוכר שלהם אינן עולות.

אביליפיי נחשבת לתרופה עם תופעות לוואי קלות יותר ביחס לתרופות האחרות ממשפחתה, בזכות מנגנון הפעולה השונה שלה. אך היא אינה חפה מתופעות לוואי, והנפוצות כוללות: רעד, חוסר שקט, עייפות, תנועות לא רצוניות, השמנה ובחילות. היא עלולה לגרום אף ללחץ דם נמוך.

שימוש באביליפיי בעת ההריון עלול להזיק לעובר, אך יש לשקול בכל מקרה לגופו את הסיכון לעובר מול הסיכון לאם. בנוסף, היא אינה מומלצת לשימוש בעת ההנקה.

מתי נבחר באביליפיי?

אביליפיי הינה תרופה חדשה וטובה. היא מתאימה לטיפול בדיכאון ו-OCD שלא הגיבו לטיפול הראשוני, למצבים של OCD עם היסטוריה או היסטוריה משפחתית של טיקים, מצבים דו קוטביים וסכיזופרניה.  יתרונה העיקרי הינו מיעוט תופעות הלוואי תחת שימוש בה, והעובדה שביחס לשאר האנטיפסיכוטיות הא-טיפיות היא מובילה לפחות בעיות השמנה וסוכרת. היא מתאימה גם כטיפול במאניה או טיפול טווח ארוך במצב דו-קוטבי, אך במקרים אלה היא לרוב אינה התרופה הראשונה שתיבחר.

ליצירת קשר ובירור פרטים לגבי הטיפול אצלינו במרכז, ניתן להשאיר פרטים כאן:

  לתיאום פגישה אנא מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם. או התקשרו ל- 1-800-657-657

  ביבליוגרפיה:

  1. Yatham LN. A clinical review of aripiprazole in bipolar depression and maintenance therapy of bipolar disorder. Journal of affective disorders. 2011 Jan 1;128:S21-8.
  2. Fountoulakis KN, Vieta E, Schmidt F. Aripiprazole monotherapy in the treatment of bipolar disorder: a meta-analysis. Journal of affective disorders. 2011 Oct 1;133(3):361-70.
  3. Keck PE, Orsulak PJ, Cutler AJ, Sanchez R, Torbeyns A, Marcus RN, McQuade RD, Carson WH, CN138-135 Study Group. Aripiprazole monotherapy in the treatment of acute bipolar I mania: a randomized, double-blind, placebo-and lithium-controlled study. Journal of Affective Disorders. 2009 Jan 1;112(1-3):36-49.
  4. Young AH, Oren DA, Lowy A, McQuade RD, Marcus RN, Carson WH, Spiller NH, Torbeyns AF, Sanchez R. Aripiprazole monotherapy in acute mania: 12-week randomised placebo-and haloperidol-controlled study. The British Journal of Psychiatry. 2009 Jan;194(1):40-8.
  5. Vieta E, Bourin M, Sanchez R, Marcus R, Stock E, McQuade R, Carson W, Abou-Gharbia N, Swanink R, Iwamoto T. Effectiveness of aripiprazole v. haloperidol in acute bipolar mania: double-blind, randomised, comparative 12-week trial. The British Journal of Psychiatry. 2005 Sep;187(3):235-42.
  6. Aripiprazole FDA label.
  7. Brakoulias V, Stockings E. A systematic review of the use of risperidone, paliperidone and aripiprazole as augmenting agents for obsessive-compulsive disorder. Expert opinion on pharmacotherapy. 2019 Jan 2;20(1):47-53.
  8. Fava M, Mischoulon D, Iosifescu D, Witte J, Pencina M, Flynn M, Harper L, Levy M, Rickels K, Pollack M. A double-blind, placebo-controlled study of aripiprazole adjunctive to antidepressant therapy among depressed outpatients with inadequate response to prior antidepressant therapy (ADAPT-A Study). Psychotherapy and psychosomatics. 2012;81(2):87-97.
  9. Han C, Wang SM, Lee SJ, Jun TY, Pae CU. Optimizing the use of aripiprazole augmentation in the treatment of major depressive disorder: from clinical trials to clinical practice. Chonnam medical journal. 2015 Aug;51(2):66.
  10. Citrome L, Kalsekar I, Baker RA, Hebden T. A review of real-world data on the effects of aripiprazole on weight and metabolic outcomes in adults. Current medical research and opinion. 2014 Aug 1;30(8):1629-41.
  ד״ר דני דרבי
  פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
  ד"ר אליזבת וצלר
  פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
  שרה הרמתי
  פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
  פרופ' גיא דורון
  פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
  עדי כהן
  פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
  ענבר פריד צאיג
  פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

  לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן