הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) בילדים

OCD בילדים

לנופר בת ה- 12 היו מספר הרגלים שאף פעם לא ויתרה עליהם- היא תמיד נכנסה למקומות כשרגל ימין ראשונה, היא היתה בודקת שוב ושוב אם כיבתה את האור כי לא היתה בטוחה, היא נהגה לספור בראשה את כמות המילים שנאמרו במהלך שיחה, ולעיתים תכופות כשמישהו היה קוטע אותה בספירה נאלצה לבקש מאנשים לחזור על דבריהם שוב. נופר גם היתה שוטפת את הידיים פעמים רבות במהלך היום ובדרך מיוחדת- היא היתה שמה סבון על יד ימין וממנה מעבירה ליד שמאל, שוטפת במים, מנגבת ואחר כך חוזרת על הפעולה אך מתחילה בלשים את הסבון על יד שמאל. נופר עשתה זאת מפני שפחדה שיהיה לה לכלוך על הידיים והאמינה שרק בדרך זו הן יהיו נקיות.

אמא של נופר שמה לב שההתנהגויות של בתה קצת מפריעה לה. היא הרגישה שדעתה של נופר מוסחת והיא אינה מרוכזת, היא מתעכבת ליד הדלת דקות ארוכות כשרוצים לצאת מהבית ולוקח לה המון זמן לשטוף את הידיים. היא שאלה את נופר על כך ועם קצת חשש, נופר סיפרה לאמה שהיא מתנהגת כך מפני שיש לה כל מיני דאגות בראש, שגורמות לה לעשות את הפעולות האלו. נופר מרגישה שעם הזמן הדאגות שלה הופכות לגדולות כל כך, עד שהן גורמות לה לעשות דברים שהיא לא רוצה וגוזלות ממנה המון זמן יקר. נופר מרגישה כאילו מישהו בתוך הראש שלה גורם לה לעשות זאת, למרות שהיא יודעת שאין כל הגיון במחשבה או במעשה הקשור אליה.

בעיה נפוצה מאוד אצל ילדים

הוריה של נופר פנו לעזרה. הם הגיעו ביחד עם נופר לפגישה עם מטפלת מומחית לנושא. המטפלת סיפרה להם כי מדובר בבעיה מוכרת ונפוצה מאוד, שהרבה ילדים מדווחים עליה, וקוראים לה או.סי.די (OCD- ראשי התיבות באנגלית של המילים הפרעה אובססיבית קומפולסיבית). למזלם, זוהי בעיה רפואית מוכרת שיש לה טיפול יעיל. המטפלת שאלה את נופר הרבה שאלות כדי להבין היטב עם מה נופר מתמודדת. היא הראתה לנופר שיש רשימת מחשבות ורשימת התנהגויות שאנשים שסובלים מאותה הבעיה מדווחים עליהן. נופר זיהתה הרבה מהשאלות של המטפלת כמחשבות או כפעולות מוכרות שהיא פוגשת ביום יום, וביחד הן למדו על המחשבות ועל ההתנהגויות של נופר.

המטפלת סיפרה לנופר של-OCD יש שני מרכיבים: הראשון הוא ה'אובססיות', אותן מחשבות מדאיגות שלא מפסיקות להציק, המרכיב השני הן ה'קומפולסיות', אותן התנהגויות שה-OCD גורם לנו לחשוב שאנחנו חייבים לבצע, כדי שהדאגות יוכלו לקבל מענה ולהירגע קצת, גם אם רק לטווח הקצר.

בפגישות הראשונות המטפלת הסבירה לה שהמחשבות שנכנסות לנופר לראש עובדות כמו אזעקת שווא שפועלת גם כשאין מצב אמיתי של סכנה. המחשבות גורמות לנופר להרגיש שעליה לעשות משהו למרות שהוא לא הגיוני- ממש כמו אזעקה מקולקלת. המטפלת תלמד את נופר להבחין בין מצב אמיתי לבין מצב שמרגיש כמו אמיתי, אבל הוא בעצם אזעקת שווא, ולזהות מתי ההתנהגויות שכופות המחשבות הן הגיוניות ומתי הן מוגזמות ומיותרות.

האובססיה היא מפלצת חצופה

המטפלת הסבירה לה שה-OCD הוא כמו מפלצת חצופה שמשתלטת על הראש של נופר ומכניסה אליו כל מיני רעיונות ומחשבות לא נעימות. הדרך היעילה לנצח את המפלצת החצופה הזו היא לא לציית לכללים שלה, גם אם זה מפחיד בהתחלה. היא והמטפלת הכינו רשימה של מחשבות לא נעימות והתנהגויות שנופר מבצעת כתגובה להן. המטפלת הסבירה לנופר שביחד הן ילמדו לא להקשיב למפלצת ה-OCD, הן יעשו זאת דרך עבודה שנקראת 'חשיפות'. חשיפה היא בעצם התמודדות עם משהו שנמנעים ממנו בדרך כלל. הן יתחילו במשהו קטן ולאט לאט, לפי הקצב של נופר, יתנסו במשימות חשיפה גדולות יותר.

המטפלת לימדה את נופר שכדי לסלק את מפלצת ה-OCD צריך לעשות לה 'דווקא'. דרך טובה לעשות זאת היא באמצעות שינויים קטנים בסדר הפעולות או באופן ביצוען. כך למשל, נופר שוטפת את הידיים שלה בצורה מסוימת כיוון שמפלצת ה-OCD דורשת סדר מיוחד של שטיפה. אם נופר תנסה לשנות קצת את אופן ביצוע שטיפת הידיים- תעשה זאת בצורה יותר איטית או בסדר קצת שונה, זה יעזור לה ללמוד להתנגד למפלצת ה-OCD.

תרגול נכון הוא המפתח לפתרון

עם הזמן וככל שהטיפול התקדם, נופר הצליחה לבצע משימות שנראו לה בלתי אפשריות פעם. היא התאמנה והשתפרה משבוע לשבוע, גם בבית והרבה בעזרת הוריה, כך שהיכולת שלה להתנגד ל-OCD גברה. היא תרגלה פעמים רבות עד שלמדה להבחין בין מחשבות ודאגות אמתיות לבין מחשבות ה"שייכות" למפלצת ה-OCD. המחשבות כבר כמעט לא הטרידו את נופר והיא הרגישה הקלה עצומה. סוף סוף התפנה בראשה מקום לעיסוקים אחרים, כך שהישגיה הלימודיים ומצבה החברתי השתפרו מאוד. בסיום הטיפול המטפלת הסבירה לנופר כי לפעמים ה-OCD עלול לנסות לחזור לבקר ולהציק… עם זאת, אם יעשה זאת, היא כבר יודעת איך להילחם בו- להמשיך להתעקש ולסרב לציית לו, כדי שלא יישאר בסביבה.

נופר לא נתנה ל-OCD לנצח! מה אתכם?

למאמרים נוספים על טיפולי CBT לחצו כאן

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן