פורום חרדה – הוראות הפעלה

חרדות ומחשבים

האינטרנט פותח אופציות רבות לאנשים הסובלים מקשיים שונים. פורום חרדה הוא כלי היכול להיות בעל ערך רב לאנשים הסובלים מהפרעות חרדה, אולם קיימים לכך גם סייגים, ובשימוש לא נכון פורום חרדה יכול לתחזק את הקושי של האדם או אף להגביר אותו. במאמר הבא נסקור את סוגי הפורומים, התועלת שבהם וממה יש להיזהר.

פורום חרדה – סוגים

ניתן לחלק את הכותרת הכללית "פורום חרדה" לשני סוגי פורומים:

פורום חרדה מקצועי
פורום בהנחיית גורם מקצועי כלשהו, לרוב פסיכיאטר או פסיכולוג העוסק בתחום טיפול בחרדות. הגולשים שואלים שאלות בנושאים שונים, לרוב בנוגע לטיפול תרופתי בחרדה או טיפול פסיכולוגי בחרדה, ומקבלים תשובה מגורם המוסמך לטיפול בתחום. גם אנשים אחרים יכולים להביע דעתם, אולם המטרה המרכזית היא לקבל תשובה מאיש מקצוע.

פורום תמיכה
פורום חרדה בניהול אדם שאינו איש מקצוע, לרוב אדם שסובל או סבל מהפרעת חרדה כלשהי. מטרת הפורום אינה ייעוץ מקצועי מגורם מוסמך, אלא תמיכה הדדית, שיתוף, התייעצות וקבלת מידע על סמך ניסיונם האישי של אנשים שהתמודדו עם המצב (למשל המלצות לטיפול, עצות לגבי מה לעשות בזמן התקפי חרדה או בקשיים חברתיים כמו במקרים של חרדה חברתית וכן הלאה).

במה פורום חרדה מסייע?

סוג העזרה תלוי בסוג הפורום. פורום חרדה מקצועי מספק כמובן מידע מקצועי בנוגע לאבחנה ודרכי טיפול פסיכולוגיות ותרופתיות. כמו כן, הפורום מהווה כתובת מהירה להתייעצות בשאלות אקוטיות שונות, כשיצירת קשר עם גורם מקצועי עלולה לקחת זמן רב: למשל התייעצות בקשר לתופעות לוואי, מועד נטילת התרופה או שימוש בתרופות נוספות.

פורום חרדה הממוקד בתמיכה מסייע בפורקן רגשי, קבלת תמיכה ועצה. פורום חרדה מסוג זה יכול להועיל גם לאנשים הזוכים לתמיכה מאנשים קרובים מהסיבות הבאות:

  • זמינות
    אפשר לכתוב בכל שעה שהיא ופעמים רבות גם לקבל מענה בשעות לא קונבנציונאליות.
  • היכרות עם הבעיה
    גם אנשים הקרובים מאוד לאדם לא מבינים תמיד עד הסוף את החוויה, וגם אם הם מבינים ברציונאל, לפעמים האדם רוצה לחלוק עם אנשים שעברו על בשרם את אותו הדבר.
  • אנונימיות
    חלק מהאנשים לא מרגישים בנוח לשתף אנשים קרובים מסיבות שונות, או מצנזרים חלקים נכבדים. פורום בו איש אינו יודע מי הם והם אינם יודעים עם מי הם מדברים מאפשר גילוי לב ופתיחות לאנשים שאינם יכולים לעשות זאת במקומות אחרים.

פורום חרדה – בעיות פוטנציאליות

לצד היתרונות הרבים של פורום חרדה, הוא גם עלול להחריף את המצב. אנשים עם הפרעות חרדה נוטים לחפש באופן אינטנסיבי מידע הנוגע לנושאים המטרידים אותם, ולהתייעץ עם אנשים רבים לגבי אותן שאלות. חיפוש אישורים, תשובות ומידע זה מחריף את הבעיה פעמים רבות, גם כי אנשים עם הפרעות חרדה מפרשים פעמים רבות את המידע בצורה שלילית, דבר המגביר את החרדה, הן כי נוצרת תלות באישורים וחיזוקים והאדם מרגיש שאינו יכול להסתדר בלעדיהם, והן כי חיפוש אינטנסיבי יוביל לגילוי דעות רבות באותו נושא, דבר שעלול לבלבל את האדם ולהוביל לכך שלא ידע מה לעשות.

פורום חרדה, הן פורום חרדה מקצועי והן פורום תמיכה, עלול לחזק מקומות אלו בלי כוונה. ניקח למשל אדם הסובל מהתקפי חרדה המספר על הקושי שלו בפורום תמיכה ומבקש סיוע, יתכן ויקבל תשובה הממליצה על טיפול מסוים, ומיד אחריה אחת הגורסת שטיפול זה אינו מועיל, הצעה להתרכז בנשימות איטיות ולעשות הרפיות, ומיד אחרי תגובה הטוענת שזה דבר שאסור לעשות בשום אופן. כמובן שהדעות הסותרות יגרמו לבלבול ועלולות להגביר את החרדה וליצור תחושה של חוסר מוצא.

גם פורום חרדה מקצועי עלול להוביל לחרדה. המשיבים אינם מכירים את כל ההיסטוריה של האדם ומסתמכים על המידע שהוא נותן, שעלול להיות לוקה בחסר. כתוצאה, הם יכולים לעורר מבלי להתכוון לכך חששות שונים, כגון חשש שמדובר בבעיה פיזית ולא סימפטומים של חרדה, פקפוק בטיפול התרופתי במידה והאדם לוקח כזה ועוד. מהצד השני, האדם עלול לפתח תלות בפורום, כיוון שהתייעצות עם גורם מקצועי מרגיעה אותו, ולא לנסות להתמודד עם החרדה בעצמו – דבר שירחיק אותו מפתרון הבעיה.

פורום חרדה – הוראות שימוש

על מנת להפיק את היתרונות שקיימים בפורומים אלו ולהימנע מנפילה לצדדים הבעייתיים שלהם, צריך להיות מודעים לבעייתיות ולשים לב אם הפורום מסייע או הופך להיות מקום היוצר תלות או בלבול. אם ההתייעצויות עם מנהל פורום חרדה מקצועי נעשות לעיתים נדירות, בנושאים שמבחינה רציונאלית אין לאדם תשובה עליהם, וההתייעצות היא עם גורם אחד – כנראה שנעשה שימוש נכון. אם ההתייעצות היא תכופה, והשאלה מתפרסמת בכמה פורומים, יש מקום לחשוד בשימוש מזיק.

באופן דומה, פורום חרדה לא מקצועי יכול להיות מקור נפלא לתמיכה, אולם אם האדם רואה כי הפורום הופך למרכז חייו, שהפחית משמעותית את התקשורת עם אנשים אחרים, שהוא תלוי בתגובות, אינו מחפש עזרה וטיפול בבעיה כי הפורום ממלא לו מספיק פונקציות, או מרגיש בלבול או חרדה אחרי הכניסה לפורום – סביר להניח שהפורום גורם לנזק.

למרות הסיכונים הפוטנציאלים בפורום, יש בו יתרונות רבים, כך שאם הוא יכול לסייע, בהחלט אפשר לעשות זאת, אך לפקוח עיניים לבעיות האפשריות. כמו כן, יש לזכור שהפורום אינו תחליף לטיפול, וכיוון שהפרעות חרדה אינן עוברות לבד, חשוב לחפש טיפול מתאים. כיוון שהטיפול הוא קשה לעיתים, פורום חרדה יכול להוות מקום מצוין לשתף גם על הטיפול ולקבל תמיכה ואהדה בזמנים קשים.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן