טיפול באגרופוביה

change

אגרופוביה היא פחד להימצא במקום שהאדם לא יכול לצאת ממנו בקלות או להגיע למקום בו יוכל לקבל עזרה. אגרופוביה נובעת מהתקפי חרדה, כשהאדם חושש שיהיה לו התקף חרדה במקום שלא יוכל לצאת ממנו ולהגיע לעזרה במהירות. האדם חושש מהתקף במקומות מסוימים, גם בשל הפחד והתחושות הפיזיות הלא נעימות שהוא חווה בעת התקף חרדה וגם מפחד שאנשים יראו אותו בזמן התקף ויחשבו שהוא מוזר או יוצא מדעתו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי באגרופוביה (CBT) הוא טיפול קצר וממוקד שנועד לסייע לאדם לשנות תפיסות שגויות הקשורות למקור הפחד ולשנותן, ולרכוש כלים להיות בפועל במצבים שעד כה עוררו בו חשש גדול. על מנת לאפשר טיפול באגרופוביה בשיטה זו, יש להקנות לאדם קודם כל כלים להתמודד עם התקפי החרדה, כיוון שכאמור, הם נמצאים בבסיס הבעיה.

התמודדות עם התקפי חרדה ופחד

טיפול בהתקפי חרדה כולל חלקים קוגניטיביים (מחשבתיים) והתנהגותייים. בחלקים הקוגניטיביים האדם רוכש ידע על ההפרעה, מזהה יחד עם המטפל גורמים בהתנהגותו וביחס של סביבתו המחזקים ומשמרים את ההפרעה, ונעשית חשיבה לצורך בניית אסטרטגיות התמודדות מועילות יותר.

בחלק ההתנהגותי מתבצעת התמודדות בפועל עם הגורמים שמעוררים את תחושת המצוקה, כשהאדם לומד להעלות באופן יזום את הסימפטומים הגופניים שמאיימים עליו בזמן התקף ולהתמודד עמם בצורה שונה מהרגיל בעזרת כלים שרכש בטיפול. אנשים הסובלים מהתקפי חרדה מתמודדים עמם בעזרת אסטרטגיות שונות שפיתחו לעצמם כדי להרגיש בטוחים יותר, אולם בפועל גורמות להתקפים להחמיר. בחלק ההתנהגותי של הטיפול הם לומדים להתמודד בלי אסטרטגיות אלו – דבר המקצר את ההתקפים ומעלה את תחושת המסוגלות והשליטה של האדם. בסיום החלק הראשון של הטיפול האדם מסוגל להתמודד באופן מוצלח יותר עם התקפי חרדה, כך שאינו חווה פחד או מצוקה ברמות בלתי נסבלות – הרמות שדחפו אותו להימנע ממקומות או ללכת אליהם רק עם ליווי צמוד.

לכאורה, ברגע שהגורם שדחף את האדם להימנע מוסר, ההיגיון אומר שאין סיבה שהאדם יפחד ללכת למקומות שעוררו אצלו פחד בעבר. אולם בפועל, כשאנו מפחדים מאוד מדבר מסוים ומקשרים אותו במוחנו לגורמים סביבתיים אחרים, מתחיל להיווצר פחד גם מהם. כך למשל, אדם שהתייבש במהלך טיול בנחל כלשהו, עלול להירתע מאוד מלחזור לאותו המקום, למרות שהפחד שלו הוא מהתייבשות והנוף ומסלול הטיול כשלעצמם דווקא מצאו חן בעיניו מאוד.באופן דומה, למרות שהפחד המקורי של האדם הוא מהתקף חרדה או מהגורמים האחרים שהוזכרו, הוא יפחד או ירגיש אי נוחות גדולה מהליכה למקומות שנמנע מהם.
תהליך נוסף שמקשה על ההתמודדות הוא חוסר הכללה של הלמידה, כלומר, למרות שהאדם רכש דרך התמודדות אחרת עם מקור הפחד המקורי ויישם זאת בפועל – הוא עלול "לשכוח" זאת כשיגיע לסביבה שעוררה אצלו פחד במשך זמן כה רב. הדבר דומה למבוגר שמגיע לבית הוריו וחוזר להתנהג בדרך דומה להתנהגותו כילד, למרות כל השינויים שעבר במהלך חייו. טיפול באגרופוביה מתחשב בגורם זה, ולפיכך במהלך הטיפול האדם מגיע בהנחיית ועזרת הפסיכולוג למקומות שעוררו אצלו פחד תוך חיזוק ההבנות שרכש במהלך הטיפול.

תהליך הטיפול באגרופוביה

היעד של הטיפול הוא שעם סיום טיפול באגרופוביה האדם יהיה מסוגל להתמודד בדרך שונה עם מקור הפחד המקורי, כך שלא יחווה מצוקה ופחד משתקים, ושיוכל להגיע ולשהות בכוחות עצמו במקומות שנמנע מהם בעבר בשל האגרופוביה. כמו בכל כישור חדש שנלמד, כמו רכישת שפה חדשה או לימוד פעילות פיזית כמו ריקוד או רכיבה על אופניים, בשלב הלמידה האדם רוכש מסה של ידע ומתחיל ליישם את מה שלמד אך בדרך מגושמת מה, וככל שהוא מתרגל הדבר נהיה טבעי יותר. באופן דומה, במהלך החלק האינטנסיבי של הטיפול האדם רוכש הבנות ודרכי התמודדות חדשות אך בהחלט יתכן שימשיך להרגיש לא בנוח במצבים שעוררו אצלו פחד בעבר. לכן, למרות שהחלק האינטנסיבי של הטיפול קצר יחסית ונע בין 12 ל-24 פגישות, על האדם להמשיך ולהגיע למקומות שנמנע בהם תוך תרגול המיומנויות שלמד, אחרת יתכן מאוד שהשינוי לא יחזיק מעמד.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן