חיבוק של אמא ואבא מונע מחלות בבגרות?

Trauma Resilience

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לוס אנגלס שבקליפורניה (UCLA) בדק את הקשר בין אירועי ילדות טראומטיים, ובמיוחד ניצול והורות לא מיטיבה, עם בעיות פיזיות בבגרות.

המחקר בדק 756 מבוגרים, ומדד 18 פרמטרים ביולוגיים – לחץ דם, קצב לב, רמת הורמוני סטרס, כולסטרול, מצב דלקתי, רגולציה של הסוכר בדם ועוד. ממדדים אלו ניתן להפיק פרמטר כללי אשר ככל שהוא גבוה יותר, כך הסיכוי לחלות רב יותר (התקפי לב, ירידה בתפקוד הפיזי או הקוגנטיבי).

על מנת למדוד את רמת הלחץ שנחווה בילדות על ידי הנבדקים הועברו שאלונים לדיווח עצמי
(The risky families questionnaire) . החוקרים מצאו קשר משמעותי בין דיווח על ניצול בילדות ובין רמות סיכון למחלות בבגרות. עוד מצאו החוקרים כי נבדקים שדיווחו על חמימות וחיבה בקשר עם הוריהם היו בעלי הסיכון הבריאותי הנמוך ביותר. נבדקים שעברו ניצול בילדותם אולם חוו את הוריהם כמעניקי חום וחיבה היו בעלי סיכון נמוך יותר לחלות בגיל מבוגר לעומת מבוגרים שדיווחו ניצול ולא חוו את הוריהם כחמים ומלאי חיבה.

החוקרים מדגישים כי המחקר בודק קשר בלבד בין אירועים ולא קשר סיבתי, וכמו כן יתכן כי הדיווח העצמי של הנבדקים יכול להטות את המדדים בנוגע לניצול או חוויה של הורות לא מיטיבה. ניתן לראות מהמחקר את חשיבות ההתערבות המוקדמת במקרה של בעיות במשפחה הגרעינית. מודעות של אנשי חינוך ומטפלים לחשיבות סביבה משפחתית חמה ומטיבה, וסיוע למשפחות המתקשות בכך חשובה לא רק על מנת להיטיב עם התפתחותו הרגשית של הילד, אלא יש לה חשיבות גם לבריאותו הפיזית בבגרות.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן