קשיים רגשיים

כל אחד מאיתנו חווה מדי פעם קושי רגשי. באתר זה תוכלו למצוא מאמרים רבים שנועדו להאיר ולתת כלים להתמודדות עם מגוון רחב של חוויות נפשיות אשר רבים מאיתנו נתקלים בהן במהלך חיינו. דיכאון, חרדה, קנאה כפייתית, דחיינות – אלה רק חלק מהנושאים הנכללים תחת קשיים אלו. בדף זה, נשאף להציע מבט מעמיק על כל אחד מהקשיים הללו, תוך הצגת מידע מדעי, טיפים פרקטיים ותובנות המיועדות לעזור לקוראים להבין את עצמם ואת אלו הנמצאים בסביבתם. אם אתם מרגישים קושי רגשי לאורך זמן חשוב מאוד לטפל בכך!

תוכן העניינים

מהו קושי רגשי?

קושי רגשי הוא מצב בו אנו חווים רגשות מסוגים שונים ומתקשים להכיל אותם. הרגשות כשלעצמם אינם בעייתים. כשאנו נתקלים בקושי בחיים יעלה רגש שיכוון אותנו ומטרתו אדפטיבית- לסייע לנו לזהות סכנות. הבעיה נוצרת כאשר רגשות טבעיים אינם מקבלים מקום מתאים, ואז אנו חווים עוד ועוד רגשות מיוצרים.

מהם רגשות טבעיים?

רגשות טבעיים הם רגשות שעולים בנו בצורה טבעית בתגובה לאירוע מסוים במציאות והם נועדו לסייע לנו. למשל, כשהאדם הקדמון היה נתקל באריה היה עולה בו פחד. פחד הוא רגש שמוביל להזרמת דם מהמרכז לפריפריה וכך ניתן לברוח או להלחם בצורה טובה יותר. כלומר,  הרגש הטבעי במקרה זה מאפשר לנו לשמור על שלמותנו פיזיולוגית וגם התנהגותית. רגשות טבעיים נוספים הם: עצב, כעס, גועל, שמחה.

מהם רגשות מיוצרים?

רגש מיוצר הוא רגש שעולה בנו בהתאם לפרשנות ולסיפור שיש לנו לאירוע מסוים. למשל, אם קרה אירוע שתפסתי כמסכן וחשתי פחד באופן טבעי, אבל לאחר מכן חשבתי שהגזמתי וזה שהרגשתי פחד אומר שמשהו לא בסדר בי, אני עלול לחוות אשמה או בושה- שהם רגש מיוצר מתוך הפרשנות שלי לתגובה הטבעית שלי. רגש מיוצר הוא מוקד להתערבות בטיפול קוגניטיבי התנהגותי- נרצה לסייע למטופל לראות כיצד הוא נובע מהמחשבות והפרשנויות שלו או מה שנקרא לו – "הסיפור".

מעוניינים להתחיל בשינוי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם, או חייגו אלינו 1-800-657-657

מה הקשר בין סוגי הרגשות לקושי רגשי?

בטיפול ננסה לכוון את המטופל להכיר את המנעד הרגשי שלו, ולסייע לו לקבל את הרגשות הטבעיים שמתעוררים בו ולהכיל אותם. לצד כך, נסייע לו לראות כיצד המחשבות שלו על עצמו ועל העולם יוצרות אצלו פרשנויות שונות – אליהן הוא מגיב בעוצמה תוך דיבור פנימי שלילי ועוצמת רגשות מיוצרים – שהם בתורם משפיעים על ההתנהגות שלו.

איך נעבוד בטיפול קוגניטיבי התנהגותי עם קושי רגשי?

קודם כל ננסה לזהות יחד איתך מה הקושי הרגשי שאתה חווה. ננחה אותך איך לנטר אירועים ולראות את הקשר בין האירוע, המחשבות שלך, הרגשות והתחושות שהתעוררו לבין ההתנהגות שלך. ננסה לזהות יחד איתך מה בתוך המעגל הזה מייצר אצלך קושי רגשי. נסייע לך להכיל את הרגשות הטבעיים בתוך הסיטואציות השונות ע"י עבודה רגשית וגופנית ונסייע לך לזהות את הרגשות המיוצרים וע"י עבודה מטה-קוגניטיבית (שקשורה לתהליכי החשיבה והקשב) נסייע לך להגמיש את הקשב כך שתוכל לבחור איך להתמקם מול המחשבות שעולות בך ולעיתים מייצרות פרשנויות שגורמות לך סבל.

אנו רואים ערך רב בהנגשת הידע שלנו למטופלים ולמטפלים ומזמינים אתכם להצטרף לקהילה הצומחת של בית קוגנטיקה
באיזה סוג מידע תרצו להתעדכן?
תוכן העניינים
הרשמה לניוזלטר מטופלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף
הרשמה לניוזלטר מטפלים
מלאו את הטופס ותקבלו מאיתנו עדכונים באופן שוטף