פגישת הערכה

פגישת הערכהפגישת הערכה או פגישת אבחון היא פגישה ראשונית הנערכת על ידי פסיכולוג או פסיכולוגים מצוות המרכז. מטרת פגישת ההערכה היא להעריך אם יש צורך בטיפול, ובמידה וכן להגדיר את הקושי עמו הפונה מתמודד ולהפנות אותו לגורם הטיפולי המתאים ביותר.

מה כוללת פגישת אבחון במרכז קוגנטיקה?

לרוב ההערכה אורכת פגישה אחת שמשכה כמשך פגישה טיפולית (50 דקות), אולם לעיתים הפגישה תתארך או שימצא צורך במפגש הערכה נוסף שיערך לעיתים על ידי פסיכולוג אחר. פגישת ההערכה כוללת ראיון פתוח ושאלון פסיכיאטרי הסוקר מגוון הפרעות. הראיון הפתוח מתמקד בעיקר בסימפטומים המטרידים את הפונה, אך גם ברקע כללי (כגון היסטוריה אישית, רקע משפחתי) ובמצבים שיכולים להיות רלוונטים לטיפול (כגון היסטוריה רפואית, פסיכיאטרית, טיפולים קודמים).

לאחר פגישת האבחון ישלחו לפונה שאלונים למילוי עצמי הממפים את הקושי או הקשיים עמם הוא מתמודד ושאלונים כלליים שנועדו לאפשר למטפל להכיר את הפונה מעבר לקושי הספציפי שהוביל לפנייה. השאלונים הם חלק בלתי נפרד מהערכה ויש למלאם ולהחזירם בהתאם להנחיות.  

בנוסף לפגישת ההערכה ולשאלונים לעיתים יש צורך במידע נוסף כגון מסמכים רפואיים, חוות דעת פסיכיאטריות או מידע אודות טיפולים פסיכולוגים או טיפולים משלימים שהאדם היה בהם בעבר. לעיתים הפסיכולוג הקליני המאבחן ימצא צורך ביצירת קשר עם גורמים טיפוליים קודמים או גורמים רלוונטים אחרים (כגון בן משפחה קרוב או רופא) על מנת להעריך אם ניתן לספק טיפול הולם במרכז קוגנטיקה או להתוות את מהלך הטיפול. שיחות אלו יכולות להתקיים רק לאחר שהפונה יחתום על טפסי ויתור סודיות רפואית שנועדו לאפשר החלפת מידע בין גורמים טיפוליים לצורך קידום הטיפול. מרכז קוגנטיקה שומר את הזכות לסרב להציע טיפול במידה ולא יתאפשר ליצור קשר עם גורמים רלוונטים במידה והדבר הכרחי לדעת המאבחן.

תחילת הטיפול במרכז קוגנטיקה

במידה ונמצא כי הפונה מתאים לטיפול במרכז קוגנטיקה הוא יופנה למטפל מתאים במרכז מיד עם תום פגישת ההערכה או לאחר קבלת מידע נוסף (שאלונים, מידע רפואי, התייעצות עם גורמים מטפלים בעבר או בהווה). המטפל לא יהיה בהכרח הפסיכולוג שערך את פגישת ההערכה.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן