תרגול התנהגותי בטיפול ב-OCD: כלי חיוני בטיפול שלך

זה לגמרי טבעי לחוות מידי פעם מחשבות לא נעימות ואפילו מדאיגות כמו: האם נעלתי את הבית? האם סגרתי את המגהץ? אולי השירותים מזוהמים? מה אם אני חולה במחלה קשה? אבל אם המחשבות שלכם, כאלה או אחרות, מטרידות אתכם באופן קבוע ומפריעות לכם לחיות את החיים שאתם רוצים, ייתכן שאתם מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD).

בהשוואה לטיפולים פסיכולוגיים רבים אחרים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא היעיל ביותר לטיפול ב-OCD. תרגול התנהגותי הוא מרכיב מרכזי בטיפולי CBT וחיוני להצלחת הטיפול ולשיפור באיכות החיים. במאמר זה נציג בקצרה את מרכיבי הטיפול ב-OCD ואת חשיבות התרגול העצמי- בשילוב האפשרות לתרגול עם מתרגל\ת התנהגותי\ת כמרכיב משלים בטיפול.

המרכיבים של טיפול CBT

אחד המרכיבים של טיפול CBT הוא הרכיב הקוגניטיבי הכולל למידה והבנה של ההפרעה וכיצד היא באה לידי ביטוי אצל המטופל\ת. טיפולים רבים כוללים שינויים הדרגתיים בדפוסי החשיבה שבבסיס ההפרעה הטורדנית כפייתית, במטרה שהמטופלים יבינו את חוסר הרציונליות שבמחשבות הטורדניות ובהתנהגויות הכפייתיות. עם זאת, הבנה זו אינה מספיקה ליצירת שינוי משמעותי בחיי המטופלים (ולראיה, רבים מבינים את חוסר ההיגיון שבמחשבותיהם עוד לפני שפונים לטיפול). לכן דרוש גם המרכיב ההתנהגותי הכולל חשיפות מבוקרות לסיטואציות ולמחשבות לא נעימות. מהן חשיפות?

בטיפול ב-OCD ובהפרעות רבות אחרות, הטיפול מתמקד בטכניקה של חשיפה ומניעת תגובה. החשיפה היא לסיטואציה או לטריגר מסוים שקשורים למחשבה הטורדנית ומעוררים חוסר נוחות ומצוקה. רשימת הסיטואציות האפשריות היא אינסופית ומשתנה ממטופל למטופל. לדוגמה, שימוש בעט הצמוד לאשנב הדואר שעשוי להיות מלוכלך, שימוש בשירותים ציבוריים מטונפים או אפילו לחיצת ידיים עם אדם זר עשויות להיות סיטואציות מאיימות עבור אנשים עם OCD המתאפיין בחשש מזיהום. יציאה יומיומית מהבית או מהרכב, שימוש במכשירי חשמל או תקשורת בינאישית עלולות לעורר מצוקה רבה בקרב אנשים עם OCD שמתאפיין בבדיקות חוזרות שהכל תקין בסביבתם או שהכל נעשה בצורה מושלמת וללא טעויות.

OCD - כלי חיוני

סוגי ה-OCD והסיטואציות המאיימות האפשריות רבים ומגוונים. כאמור, מרבית הסובלים מ-OCD חווים קושי ומצוקה במגוון רחב של סיטואציות. לכן, ישנה חשיבות לתרגול ולחשיפה חזרתית למספר רב ככל האפשר של מצבים מעוררי מצוקה. ניתן לעשות זאת במהלך הפגישות הטיפוליות, אך יש צורך גם בעבודה עצמאית בבית, על מנת לחזק את הלמידה החדשה ולשמרה. בנוסף, על מנת שהחשיפות יהיו יעילות, יש צורך במניעת התגובות הכפייתיות אותן המטופל רגיל לבצע על מנת להפחית את מצוקתו. לדוגמה, במקרה של חשיפה לחשש מזיהום לאחר שימוש בעט באשנב הדואר- יש להימנע מתגובה מרגיעה כמו שטיפת הידיים.

החשיפות במהלך הפגישות הטיפוליות והעבודה העצמית בבית הינם מרכיבים חיוניים בכל טיפול CBT, כולל טיפול ב-OCD. אולם, מגוון המצוקות מהן עשויים לסבול מטופלים עם OCD עלול להקשות עליהם לבצע באופן יעיל חשיפות בבית, כך שלעיתים נדרשת הדרכה התנהגותית עם מתרגל\ת שיסייע בחשיפות ובמניעת הטקסים הכפייתיים המרגיעים. יתר על כן, היסוס ודחיינות שמאפיינים אנשים עם OCD עלולים גם הם להוות מכשול בפניי תרגול עצמי. במקרים כאלה, בהם המטופל\ת מתקשה לעשות את שיעורי הבית בעצמו\ה, מתרגל\ת התנהגותי\ת יכול\ה לסייע להפחתת הסימפטומים ולהאצת השיפור.

מעגל ה-OCD: חשיפה למצב מעורר חרדה -> מחשבות אובססיביות -> חרדה ומצוקה -> התנהגות כפייתית מפחיתה חרדה -> חשיפה למצב מעורר חרדה

תרגול התנהגותי שם דגש על כל אחד ממרכיבי ה-OCD ומעודד את המטופל לחוות את הסיטואציה ואת התחושות שהיא מעלה וכמובן להתגבר על הדחף לבצע התנהגויות כפייתיות- במהלך החשיפה ואחריה. מתרגל\ת יכול\ה גם לשמש כמודל התנהגותי ולהדגים למטופל\ת כיצד לבצע את החשיפה או להראות שניתן לבצע פעולה מסוימת ללא כל סכנה ממשית. לדוגמה, מטופל\ת החושש\ת באופן מוגזם מלכלוך או מחשיפה לחיידקים ולכן נמנע\ת משימוש בשירותים ציבוריים או מגע עם ידיות, יכול\ה להעזר במתרגל\ת כדי לראות כיצד ניתן בכל זאת ללפות ידיות בחוזקה ולמשש אותן "מכל הלב". סביר שלאחר מכן, למטופל\ת יהיה קל יותר לבצע אותו דבר בעצמו\ה.

OCD - כלי חיוני

לסיכום, מרכז קוגנטיקה מציע שירות של תרגול התנהגותי במקביל לפגישות עם המטפל\ת. מטרת התרגול הינה להעמיק את החשיפות ולשפר את סיכויי הצלחת הטיפול. בתרגול, שמבוצע בעזרת מתרגלים התנהגותיים, מתמקדים במצבים מעוררי החרדה והמצוקה כפי שנקבעו על ידי המטפל\ת והמטופל\ת. התרגולים יכולים להתקיים בחדר הטיפולים, בסביבה הטבעית של המטופל (בבית, למשל) או במקומות נוספים בהתאם לנושאים שעובדים עליהם- החל משירותים ציבוריים בקניון וכלה בתחנת רכבת… הדוגמאות לתרגולים שבוצעו על ידינו ברבות השנים שונות ומגוונות:

– מטופלים החוששים מבעלי חיים מלווים על ידי מתרגלים לגינות כלבים, על מנת להיחשף לכלבים.

– מתרגלים מגיעים לביקורי בית אצל מטופלים עם OCD הקשור בסדר וניקיון (ניתן גם לבצע באמצעות שיחת וידאו- סקייפ).

– מטופלים החוששים מלכלוך ומזיהום מתרגלים נגיעה בחפצים "חשודים" ולאחר מכן לא שוטפים ידיים\גוף.

– מטופלים הסובלים מספק טורדני סביב שאלות של אמונה וחזרה בתשובה מבקרים עם מתרגלים בבתי כנסת ובמקרה הצורך אף בכותל.

והרשימה עוד ארוכה! את החשיפות שמתאימות לכם תוכלו להרכיב בשיתוף פעולה עם המטפל\ת והמתרגל\ת, דבר שיאפשר לכם לעבוד בצורה אינטנסיבית על מגוון המצבים המעוררים את הסימפטומים שלכם, בהתאם להתקדמות בטיפול. לאורך כל הדרך, מתקיים קשר בין המטפל\ת למתרגל\ת על מנת שהתרגול ישרת את הטיפול וכמובן את המטופל\ת ומטרותיו\ה.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י 1-800-657-657

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן