כשהבעיה מונעת להגיע לטיפול

Agoraphobia

אחד מהכללים הכמעט מובנים מאליו של טיפול פסיכולוגי הוא שהמטופל צריך להגיע לקליניקה והטיפול מתקיים שם. טוב ויפה כל עוד זה אפשרי, הבעיה מתחילה כשזה לא אפשרי או כשטיפול כזה פשוט לא עובד.

כשהבעיה מונעת להגיע לקליניקה

אנשים הסובלים מהפרעות שונות בדרגת חומרה גבוהה אינם יכולים תמיד להגיע לטיפול בקליניקה. לפעמים הבעיה היא ביציאה מהבית לכל מקום שהוא, ובפעמים אחרות הבעיה היא בהגעה לקליניקה או במפגש עם המטפל. במקרים אלו, אם המטופל היה יכול להגיע לטיפול, הרי שהטיפול היה מיותר (או לפחות לא עד כדי כך הכרחי). נוצר מצב בו באופן פרדוקסלי דווקא האנשים הזקוקים ביותר לטיפול נאלצים לוותר עליו. במקרים אלו, ההיגיון בהיצמדות לגבולות הישנים והטובים של טיפול בקליניקה בלבד הגיוני כמו להציב מרפאה לטיפול באלרגיות בלב חורשת עצים ולשים כמה חתולים מסביב, ליתר ביטחון.

הקושי יכול להתבטא באחת משתי הדרכים הבאות:

קושי כללי ביציאה מהבית
אנשים הסובלים מאגרופוביה קשה אינם מסוגלים לצאת מביתם. אנשים הסובלים מדיכאון קליני אינם יכולים תמיד לאזור כוחות לבצע פעולות פשוטות, ועצם ההגעה הפיזית לטיפול היא קשה מדי עבורם לעיתים. סביר להניח שאנשים שבאו לטיפול בשל קשיים בהתארגנות ועמידה בזמנים לא יצליחו להגיע בזמן לטיפול ועבור אדם עם חרדה חברתית קשה, יתכן והמפגש פנים מול פנים יהיה קשה מדי.

קושי בהגעה לקליניקה
הגעה לטיפול בקליניקה עם חדר המתנה עלולה להיות בלתי אפשרית לאנשים הסובלים מחרדה חברתית חריפה או מפרנויה. אדם הסובל מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) המתבטאת בפחד מזיהום עלול למצוא את הכניסה או השהות בקליניקה כקשות מדי עבורו, כיוון שמבחינתו הוא ימצא בסכנת הדבקות במחלה אם יגע בידית הדלת או ישב על כסא שאחרים  ישבו עליו. אישה שנאנסה עלולה להרגיש חרדה רבה גבוהה כל כך בשל נוכחותו של מטפל גבר שהטיפול יהפך לבלתי אפשרי.

כשהבעיה נמצאת בבית

הצד השני של המטבע הוא בעיות שטיפול  בקליניקה פשוט לא יכול לעזור להן כיוון שהביטויים החריפים שלהן הם בסביבתו הטבעית של המטופל. כך למשל, אדם הסובל מ-OCD המגיע לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעה עשוי לגעת בקלות יחסית בחפצים שונים בקליניקה מבלי לשטוף ידיים או לבלגן אותה בחדווה, אך לא יצליח לעשות זאת בבית כיוון שעבורו הבית הוא מעין מקדש שכללי הסדר, הניקיון או הביטחון נשמרים בו באדיקות. כשהבעיה מתבטאת בסביבתו של המטופל, הוא יצליח אומנם להגיע לטיפול בקליניקה ומצבו עשוי להשתפר במידה מסוימת ולאפשר לו לתפקד בחוץ, אולם הוא ישאר מוגבל מבחינות רבות.

טיפול בבית המטופל מאפשר להשיג שינוי שהרבה פעמים אינו אפשרי בדרך אחרת. כמו כן, כניסה לסביבתו הטבעית של המטופל מאפשרת למטפל לגלות בעיות שהמטופל לא תמיד מודע אליהן. כך למשל, ביקור בית אצל אדם הסובל מ- OCD יכול לחשוף אגרנות כפייתית או ניקיון מופרז הגוזלים מהמטופל משאבים רבים ומקשים על חייו, אולם הם אינו מודע לכך שהדבר בעייתי, כיוון שאינו מתאר לעצמו או אינו זוכר שאפשר אחרת.

אם המטופל לא יגיע לקליניקה, הקליניקה תגיע למטופל

כשהמטופל אינו יכול להגיע לטיפול בשל ההפרעה או כשהטיפול בקליניקה אינו מועיל, יש שתי דרכים להתמודד עם המצב: לוותר על הטיפול או לקיים טיפול מחוץ לקליניקה. טיפול מחוץ לקליניקה יכול להתבצע על ידי הגעה של הפסיכולוג לבית המטופל, או להיות טיפול פסיכולוגי באינטרנט.

ביקור בית הוא אופציה טובה ומועילה, אולם יש בו מספר בעיות מרכזיות:
1. עלות ביקור בית גבוהה מעלות של טיפול רגיל, כיוון שהפסיכולוג צריך להשקיע מזמנו ולהגיע לבית המטופל.
2. לעיתים המרחק בין הקליניקה לבית המטופל גדול מכדי שיהיה אפשר לבצע ביקורי בית באופן עקבי.
3. סודיות. הגעת המטפל לבית המטופל יכולה לאלץ את המטופל להסביר או לשקר לסביבתו הקרובה. הדבר נכון במיוחד כשלמטופל קשר קרוב עם שכניו וכשהמטפל שונה מהסביבה או מהמטופל (למשל מטפל חילוני בסביבה דתית או ההיפך,  פערי גיל משמעותיים וכן הלאה).

טיפול או אבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג קליני באינטרנט באמצעות וידאו צ'אט מהווה אופציה חליפית טובה כשביקור בית אינו אפשרי ומאפשר ליהנות מהטיפול המתאים ביותר מבלי לשאת במחיר גבוה יותר, ותוך שמירה על הפרטיות.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן