התמודדות עם קלסטרופוביה

פחד ממקומות סגורים

האוויר יגמר, אני אחנק, לא אוכל לסבול את הפחד ואשתגע…

מחשבות אלו ודומות עוברות בראשם של אנשים הסובלים מפחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה) וגורמות לכך שהשהות במקומות רבים גורמת להם סבל עז או אף בלתי אפשרית. מעליות, מטוסים, חדרים קטנים, מקומות עם תקרה נמוכה, בדיקת MRI, מקומות אלו הם חלק קטן בלבד מרשימת המקומות המהווים בעיה לאנשים עם קלסטרופוביה. הסיכוי לבלות חיים שלמים או אפילו חודש בלי להיתקל במקומות כאלה הוא קלוש למדי, אלא אם האדם מגביל את חייו לאזורים מסוימים בלבד. קלסטרופובים צריכים להימנע ממקומות רבים, למצוא דרכים חילופיות (ולהגיע מתנשפים ומיוזעים לפגישות בקומה עשירית…) או לחוות סבל עז בהזדמנויות שונות אם אינם מוכנים לשלם את מחיר הויתור.

התמודדות עם פחד ממקומות סגורים נראית בלתי אפשרית לאנשים הסובלים ממנו, ורבים מהם משלימים איתו למרות המחיר הגבוה שהוא גובה מהם. אולם בפועל, טיפול בפחד ממקומות סגורים בשיטה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) הוא טיפול מהיר מאוד, ובסיומו האדם יכול לשהות בחופשיות, ללא פחד או עם אי נוחות קלה בלבד, במקומות שעצם המחשבה עליהם גרמה לו להרגיש פחד עז בעבר.

מרכז קוגנטיקה מציע טיפול CBT המאפשר להתגבר על הקלסטרופוביה בזמן קצר הנע לרוב בין 12-24 מפגשים בלבד. הטיפול מתבצע על ידי אנשי טיפול מיומנים המנוסים בטיפולי CBT בחרדות ופחדים, ובליווי תרגול התנהגותי במידת הצורך.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן