כתיבה כנגד חרדת בחינות

כתיבה כנגד חרדת בחינות

חרדה ממבחנים קשורה בין היתר לאסטרטגיות למידה לא יעילות. באופן טבעי, כשאנו מתקשים לקלוט את החומר, רמת החרדה יכולה לעלות.

ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי שימוש עקבי בלפטופ לסיכום הרצאות עלול לפגוע בהבנת החומר, ושאסטרטגיית כתיבה כנגד חרדת בחינות עשויה להיות יעילה ביותר.

הפסיכולוגים פאם מולר ודניאל אופנהיימר החליטו לחקור את היעילות של סיכום בלפטופ לעומת בכתב יד.

ההשראה למחקר הייתה נסיונם האישי בשימוש בלפטופ לצורך סיכום ישיבות והרצאות, לעומת סיכום בכתב יד.

החוויה שלהם הייתה שהם קלטו את המידע בדרך פחות יעילה, והרגישו שהם מפספסים הרבה. במחקר 65 סטודנטים צפו בהרצאה מ-TED, שעסקה בנושא מעניין שהם לא הכירו.

חלק מהם קיבלו לפטופים וחלק מחברות. הם התבקשו להשתמש באסטרטגיות הלמידה הרגילות שלהם. לאחר מכן הסטודנטים ביצעו שלוש משימות מסיחות, שלא אפשרו להם לשנן את החומר, וכעבור 30 דקות התבקשו לענות על שאלות הנוגעות להרצאה שראו.

נמצא כי לא היה הבדל בנוגע לזכירת עובדות, אולם התפקוד של הסטודנטים שסיכמו בלפטופ היה נמוך משל סטודנטים שסיכמו בכתב ידם בשאלות הבנה. היתרון של המסכמים בכתב יד נשאר גם אחרי שבוע. גם יעילות הסיכום ללמידה נבדקה, כשהחוקרים אפשרו לסטודנטים להסתכל על הרשימות שלהם לפני שענו על השאלות.

למרות שהסטודנטים שהשתמשו בלפטופ אספו יותר מידע, הפער לטובת אלו שסיכמו בכתב יד נשמר גם כשהשתמשו בסיכומים.

הסבר אפשרי לתוצאות הוא שהסטודנטים שהשתמשו בלפטופ כתבו יותר מילים מאלו שכתבו בכתב יד. ככל הנראה קל ונוח יותר להקליד, והדבר מאפשר לסכם מלל רב יותר, דבר הפוגע בתהליכי עיבוד וסינון המידע וההפרדה בין עיקר לתפל, המסייעים לקלוט את משמעות המידע ולא רק את העובדות היבשות.

התוצאות נשארו בעינן גם כשהסטודנטים עם הלפטופ הונחו לכתוב פחות, ולברור את המידע. הם התקשו לעשות זאת וחזרו באופן אוטומטי לתמלל את ההרצאה במקום לסכמה.

כתיבה כנגד חרדת בחינות: סיכום בכתב יד 

בהתאם לממצאי המחקר, אם אתם משתמשים בלפטופ בזמן הרצאות ולמידה למבחן, יתכן שצעד פשוט של מעבר מהקלדה לכתיבה יסייע לשפר את הקליטה וההבנה של החומר.

חרדת בחינות נובעת ממגוון גורמים, כולל סטנדרטים גבוהים מדי, שקיעה במחשבות שליליות על העתיד, ו…אסטרטגיות למידה לא יעילות המקשות על למידת החומר. בהתאם, חלק מהטיפול בחרדת בחינות כולל בחינת אסטרטגיות למידה, והחלפת אסטרטגיות למידה לא יעילות כמו שינון החומר, באסטרטגיות למידה יעילות יותר.

טיפול בחרדת בחינות ובגורמים לה הוא נושא מורכב, הדורש עבודה עקבית על הנושא עם הנחייה של איש מקצוע או חומרי עזר לטיפול עצמי (כגון ספרי עזרה עצמית או התערבות ממוחשבת).

מעבר לסיכום במקום הקלדה לא יפתור את הבעיה אם אתם מתמודדים עם פחד בחינות, אולם הוא יכול להפחית את החרדה ומסייע לטיפול בה, להגביר את תחושת המסוגלות, ולשנות אמונות פסימיות כגון "תמיד אסבול מחרדת בחינות, ואין דבר שאני יכול לעשות בנוגע לכך".

הבנות אלו יכולות לסייע לכם להחליט שסבלתם מספיק מהבעיה, והגיע הזמן לטפל בה.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן