ספורט בתקופת המבחנים

ספורט כנגד חרדה

כבר למדתם כל היום, טוב אולי לא כל היום אבל חלק נכבד מהיום. קראתם את החומר שוב ושוב, והתחושה היא שהמוח הפסיק לקלוט, העיניים נעצמות והגוף רדום. מה עושים עכשיו? ממשיכים ללמוד? המממ גם ככה אנחנו לא קולטים כלום. אולי לאכול משהו? אולי לא רעיון טוב לאור כל הבמבות שאכלתם היום. נראה אם יש משהו בטלוויזיה? אולי נגלוש קצת באינטרנט? כולנו יודעים איך זה ייגמר. זה לא ייגמר כנראה, כי קל להיסחף ולראות עוד פרק ועוד אחד, או לעבור מכתבה לכתבה רק כדי לא לחזור ללמוד.
הנה משהו שאולי לא חשבתם עליו: פעילות גופנית. פעילות גופנית הוכחה במחקרים רבים כמשפרת תפקוד קוגניטיבי. כלומר, ככל שאנשים היו פעילים יותר, כך התפקוד הקוגניטיבי שלהם (שנמדד באמצעות מבחני אינטילגנציה ומבחנים הבודקים תפקודים קוגניטיביים שונים) היה טוב יותר. אז למה לא להנות מההשפעה המבורכת של ספורט בתקופת המבחנים?

קיימות מספר השערות לגבי הסיבות לשיפור בתפקוד הקוגניטיבי:

 • שיפור בזרימת הדם אל המוח.
  פעילות גופנית, גם אם היא חד פעמית (למשל יציאה להליכה מתונה בהפסקות בזמן למידה בתקופת מבחנים) משפרת את זרימת הדם אל האיברים החיוניים ומגדילה את הובלת החמצן אליהם.
 • ירידה במתח השרירים.
  אחרי פעילות גופנית, גם לא מאומצת, יש ירידה במתח השרירים ותחושת הרפייה, העוזרת גם בהפחתת מתח רגשי.
 • עליה ברמת האנרגיה.
  אנשים שאינם מורגלים בפעילות גופנית חוששים כי פעילות גופנית תעייף אותם כך שהם יתקשו להמשיך ללמוד, אולם מחקרים הראו שההפך הוא הנכון. אימון גופני מעלה את רמות האנרגיה הן בשל השיפור בזרימת החמצן, והן בשל העוררות הכללית שהגוף נחשף אליה. התוצאה היא עליה משמעותית ברמת האנרגיה ובתחושת החיוניות לאחר הפעילות.
 • שיפור במצב הרוח.
  רבים חווים לחץ וחרדה בתקופת המבחנים, ורוב שעות היום סובבות סביב אותה פעילות. שינוי משמעותי באופי הפעילות (מלמידה בישיבה בתוך בית, לפעילות גופנית מח5וץ לבית) משפיע על מצב הרוח ובדרך כלל גורם לאפקט חיובי.
 • הפרשת דופמין.
  במהלך פעילות גופנית אירובית שנמשכת מעל לכשלושים דקות, מופרשים חומרים שונים מהמוח כדוגמת סרוטונין ואדרנלין, כמו כן מופרש דופמין ורמתו עולה במוח. ידוע כי לדופמין יש תפקיד חשוב בשיפור תיפקודי קשב וריכוז. ההשפעה של הדופמין נמשכת עוד מספר שעות לאחר הפעילות.
  אז בפעם הבאה שאתם נרדמים על הספרים וחושבים איזו הפסקה לעשות, שימו נעלי ספורט ולכו החוצה להליכה מרעננת. בהצלחה במבחנים….
ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן