דרכי טיפול בחרדה חברתית

דרכי טיפול בחרדה חברתיתכמעט מדי יום אנחנו מקבלים פניות חדשות מגולשים שכותבים כי הם גילו לראשונה כי הם סובלים מחרדה חברתית ורוצים הכוונה כיצד לטפל בבעיה. במאמר זה נסביר על הדרכים השונות לטפל בחרדה חברתית, כאשר חשוב להדגיש לפני כן שתי נקודות חשובות:
א. אין פיתרון קסם – טיפול בחרדה חברתית, דורש זמן והרבה סבלנות. קחו את הכל בזמן שלכם ללא לחץ. טיפול אפקטיבי הוא טיפול שנעשה לאורך זמן ודורש הרבה יכולת התמדה וכוח רצון.
ב.  אין פיתרון אחד- על מנת למקסם את התועלת והצלחת הטיפול, היינו ממליצים על שילוב של מספר דרכים שונות. כל אחד יכול למצוא את הדרך והשילוב המתאימים לו ביותר.

טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בחרדה חברתית

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא הטיפול הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול בחרדה חברתית. בניגוד לטיפול פסיכולוגי "קלאסי" מדובר בטיפול קצר מועד אשר במהלכו המטופל לומד טכניקות להתמודדות עם מצבים חברתיים המעוררים את החרדה. בטיפול CBT מושם פחות דגש על דיבורים בניסיון להבין ולפרש את העבר ויותר עבודה על הבנה של ההווה וטיפול פרקטי.
שני העיקרים של טיפול CBT:
א. הבנה של המחשבות, הרגשות וכיצד הם משפיעים על ההתנהגות שלנו. המטופל לומד עם הזמן לאבחן את המחשבות והרגשות שלו בזמן אמת ולהבין את עיוותי החשיבה הגורמים למחשבה הלא רציונלית שלו שגורמת בסופו של דבר לחרדה.
ב. חשיפה – המטופל נחשף עם הזמן בצורה הדרגתית ומבוקרת לסיטואציות חברתיות אשר מקשות עליו. זהו התהליך החשוב ביותר במהלך העבודה הטיפולחת אשר עם הזמן ועם הניסיון גורם להורדת החרדה בסיטואציות החברתיות השונות.

טיפול תרופתי בחרדה חברתית

הדיעה הרווחת גורסת כי שילוב בין טיפול תרופתי ובין טיפול CBT מגדיל בצורה ניכרת את יעילות הטיפול. חשוב לציין כמובן שנטילת התרופות חייבת להיות עם מרשם רופא ובהתייעצות ופיקוח מלאים של פסיכיאטר או לכל הפחות רופא משפחה.

קיימים שני סוגים עיקריים של תרופות לטיפול בחרדה חברתית:
א. משפחת ה-SSRI (ובמקרים מסוימים SNRI)-כוללים בין היתר את הפרוזאק, ציפרלקס ופקסיל. לתרופות הנ"ל קיימת השפעה לטווח הארוך ובהתאם הם כדורים שיש לקחת ברמה יומיומית. לרוב ניתן יהיה לחוש בהשפעה לאחר כארבעה שבועות של טיפול.
ב. משפחת חוסמי הבטא- בין היתר כוללת תרופות כגון ריבוטריל וקלונקס. ההשפעה היא מיידית (לרוב תוך חצי שעה מזמן נטילת הכדור) וכדורים אלו נועדים בעיקר לשימוש נקודתי בסיטואציות חברתיות מלחיצות – אם מדובר בראיון עבודה או כל סיטואציה חברתית אחרת שטיפול נקודתי יכול לסייע בהתגברות על החרדה.

טיפול קבוצתי בחרדה חברתית

אמנם בארץ עדיין הנושא עדיין נמצא יחסית בחיתוליו, אבל קיימות מספר קבוצות ברחבי הארץ לטיפול בחרדה חברתית. הקבוצות נחלקות בעיקר ל-2 סוגים עיקריים:
א. טיפול מונחה על ידי איש מקצוע מוסמך שמומחיותו היא טיפול CBT. היתרון של הקבוצה הוא בכך שניתן לבצע חשיפות מול קבוצה מבוקרת של אנשים ובסביבה תומכת (לדוגמא – הרצאה של מספר דקות מול כיתה או אפילו הקראה של עמוד מתוך ספר).
ב.  קבוצת תמיכה לחרדה חברתית אשר כוללת הנחיה של פרטים שגם סובלים מחרדה חברתית וכוללת בין היתר שיחות אישיות או חשיפות, הכל בהתאם לרוח הקבוצה. קיימות מספר קבוצות מצומצמות למבוגרים ונוער ברחבי הארץ אשר כל אחד בוחרת לנקוט בעמדה שמתאימה לחברי הקבוצה.

מאמר זה נכתב על ידי האתר חרדה חברתית – כל מה שרצית לדעת והתביישת לשאול.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן