טיפול זוגי קצר מועד

marital problemsייעוץ זוגי נתפס בעיני זוגות רבים כצעד האחרון לפני פרידה או גירושים, והם לא פונים לעזרה עד שהמצב נואש. במקרים אלו כבר קשה לפתור את הקשיים. אם מתחילים להתפתח קשיים בזוגיות שלכם, אנו מציעים ללמוד איך לטפל בבעיות כשהן עדיין קטנות וכיצד ליצור תקשורת טובה שתמנע בעיות בעתיד. כיצד טיפול זה מתבצע?

טיפול זוגי

כשאנשים חושבים על ייעוץ זוגי, הרבה פעמים עולה להם בראש תמונה של זוגיות במשבר עמוק וממושך, כשטיפול הוא הצעד האחרון לפני פרידה או גירושים. למרבה הצער, תפיסה זו מובילה לכך שזוגות רבים משלימים עם בעיות בזוגיות הגורמות לסבל רב, ולא פונים לייעוץ עד שהמצב בלתי נסבל, ופעמים רבות – גם בלתי ניתן לתיקון.

מרכז קוגנטיקה מציע טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר מועד, הנמשך לרוב בין שלושה חודשים לחצי שנה לזוגות המתמודדים עם קשיים פרק זמן קצר יחסית, ללא משקעים ארוכי טווח. הטיפול מתנהל על ידי פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי ומתאים לזוגות בתחילת דרכם ולזוגות ותיקים שהתעוררו אצלם קשיים בזוגיות לאחרונה.

מה קורה בייעוץ זוגי קצר מועד?

טיפול זוגי קצר מועד מתמקד בעיקר בשני תחומים:

הקניית כישורים
הקניית כישורים נעשית כשלבני הזוג חסר כישור חשוב – למשל כיצד לחלק תפקידים בצורה ברורה ומוסכמת או איך לדבר על מחלוקות בצורה יעילה.

שינוי דפוסי חשיבה
בחלק זה של הטיפול מזוהים ציפיות, השערות, הנחות וסטנדרטים לא אדפטיביים שכל אחד מבני הזוג מחזיק לגבי עצמו, בן הזוג או זוגיות בכלל, ונעשית עבודה על מנת לשנותם. הגמשת ושינוי דפוסים אלו מאפשרת לבני הזוג ליצור שפה משותפת, להבין אחד את השני (במקום להניח שהם מבינים) ולהתמודד עם החיים כשותפים ולא כאויבים.

מטרת טיפול פסיכולוכי זוגי קצר מועד אינה פתרון סכסוך או משבר נוכחי, אלא הקניית כלים שיאפשרו לבני הזוג להפיק את המרב מהזוגיות. פעמים רבות תהיה בטיפול התייחסות לקונפליקטים הקיימים כרגע בזוגיות, אולם המטפל אינו מספק פתרונות, אלא מסייע לבני הזוג למצוא את הדרך בה יוכלו לפתור בעיות בכוחות עצמם. תרגול חוזר של הנלמד בטיפול מאפשר לבני הזוג ליישם את הטכניקות הטיפוליות בכוחות עצמם, וכשהם מצליחים ליישם זאת בצורה טובה – הטיפול מסתיים. 

האם טיפול זוגי קצר מועד מתאים לכל הזוגות?

לא. במידה והקשיים הם מושרשים או שיש אצל אחד או יותר מבני הזוג קושי שאינו מאפשר ללמוד את הכישורים בצורה יעילה, טיפול זוגי קצר מועד אינו הטיפול המתאים ביותר. לעיתים הדבר מתגלה בשלב האבחון ולעיתים כשעולה מידע חדש במהלך הטיפול. במקרים אלו נעשית חשיבה משותפת עם המטפל או הפסיכולוג המעריך לצורך הכוונה לטיפול מתאים יותר, בין אם מדובר בטיפול זוגי ממושך ובין אם מדובר בטיפול פסיכולוגי אישי באחד מבני הזוג או בשניהם. במידה ואיננו יכולים להציע את הטיפול המתאים ביותר תקבלו מספר המלצות לגורמים טיפוליים שיוכלו לספק לכם את הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן