הפרעות בעיבוד החושי

stress kid
היכולת להשתמש במידע החושי המגיע למוח ולהגיב בהתאם אליו הינה חיונית וקריטית לתפקוד היומיומי. כשהעיבוד החושי של אדם שונה משל רוב האנשים יכולות להיות לכך השפעות רחבות על תפקודו ואיכות חייו. בחלק זה נפרט סוגים שונים של בעיות בוויסות החושי  וכיצד הם משפיעים על האדם, ובחלק הבא נפרט כיצד טיפול יכול לסייע להתמודדות טובה יותר עם רגישות חושית.

ישנן מספר קטגוריות להפרעה בעיבוד החושי:

הפרעה ביכולת הוויסות והעיבוד
וויסות חושי קשור לאופן בו האדם מתאים תגובותיו לגירוי החושי שנקלט. כשהעיבוד נעשה באופן לא תקין האדם חווה גירוי מסוים באופן עוצמתי מאד ביחס לרוב האנשים, או אינו חש בקיומו של גירוי שרוב האנשים היו שמים לב אליו. כתוצאה, הוא מגיב לגירוי זה בצורה שונה מהנורמה. לדוגמא, אנשים בעלי רגישות גבוהה לסוגי מגע שונים חשים מצוקה כשהם באים במגע עם מרקמים אלו (כמו חול, דשא ועוד), וינסו להימנע מהם או יגיבו באופן שיראה לאחרים קיצוני אם יבואו עמם במגע. בקטגורית ההפרעה בוויסות ובעיבוד ניתן למצא אנשים עם רגישות חושית מוגברת,  אנשים עם תת תגובתיות לגירויים, ואנשים עם חיפוש חושי גבוה יותר (כאלו שיעמיסו על עצמם גירויים מסוג מסוים באופן קיצוני).

הפרעה בהבחנה החושית
כאן מדובר על קושי להבחין בין תחושות שונות או לפרש את התחושה. למשל חוסר יכולת להבחין במיקום בו ניתן מגע על הגוף, חוסר יכולת להבחין בעזרת מגע בצורה של חפץ וצורך לראות את החפץ בו זמנית (תתפלאו אבל רב האנשים יכולים לזהות את החפץ שהם אוחזים מבלי לראותו כלל). קושי להבין כיווניות של אובייקטים, או לפענח תנועה (ברמת חוש הראיה). או קושי לזהות צלילים – למשל הבנה פונולוגית- מהו צליל פותח או סוגר של מילה.

בעיות מוטוריות חושיות
פעמים רבות נוצרת בעיה משנית כתוצאה  מעיבוד חושי לקוי שמתבטאת במוטוריקה לקויה. היכולת המוטורית שלנו מתבססת בין שאר הדברים גם על עיבוד נכון של גירויים מהסביבה ותגובה מתאימה לגירויים אלו. למשל התאמת ההליכה למשטח עליו האדם הולך (כביש, חול או מזרן רך), הבנה מרחבית ותפיסה ויזואלית על מנת להיות מסוגל לעבור בין אובייקטים מבלי להיכשל וליפול וכו.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

  • Control freak? איך להתמודד עם אי וודאות

Control freak? איך להתמודד עם אי וודאות

מאת נטע עמיאל, ד"ר דני דרבי וענבל סורוקר              […]

  • קורונה ו- OCD, למה ציפינו?

קורונה ו- OCD, למה ציפינו?

24/03/2021
מאת: רן ליטמן, ד"ר דני דרבי וענבל סורוקר
עם פרוץ משבר הקורונה, התפרסמו מספר מאמרים […]

  • שימוש בעקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לניהול זמן בקורונה

שימוש בעקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לניהול זמן בקורונה

מאת: שקד פרבשטיין יבין , נטע עמיאל ודני דרבי
בין אם אתם עובדים או לומדים […]

  • מסגרת אשפוז יום – חלופת אשפוז פסיכיאטרי

מסגרת אשפוז יום – חלופת אשפוז פסיכיאטרי

האם ניסית טיפולים רבים ושום דבר לא עזר?
האם יש לך בן או בת, בן […]

phone

Call Now Button