ROCD- טורדנות וכפייתיות במערכות יחסים

rocdרוב האנשים שהיו במערכת יחסים ממושכת חוו רגעים ספקות או חוסר וודאות. מי לא שאל עצמו שאלות כמו: "האם היא באמת אוהבת אותי?", "האם אני רוצה להיות איתה לשארית חיי?", תהה אם הוא יכול להשלים עם הרגלים ותכונות שהוא לא אוהב וכן הלאה. על פי הבנה קוגניטיבית התנהגותית ספקות רגילים עלולים להפוך לדאגה כרונית, מחשבה טורדנית או אובססיה כשהן מקבלות משמעות מוגזמת המייצרת מצוקה.

לדוגמא:
טריגר: לא שמעתי ממנה כמה שעות —-> מחשבה אוטומטית שלילית: אולי היא לא באמת אוהבת אותי ——> פרשנות מוגזמת: אולי היא מתכוונת לעזוב אותי —–> רגש: מצוקה/טרדה/דאגה.

כדי להרגיע את הדאגה נוצר צורך מתמיד בחיפוש אחר אישורים חיצוניים או סימנים או בעריכת בדיקות חוזרות ונשנות. כשהספקות ממשיכים להטריד התנהגויות אלו הופכות כפייתיות. העיסוק בכפייתיות מביא אמנם להקלה מיידית של הדאגה/המצוקה, אלא שהוא גורם לאדם להיות מכוונן מאוד לנושא ומקד את הקשב שלו בחוויות פנימיות ("האם כרגע אני נמשך אליה מספיק?" "האם עכשיו הוא באמת אוהב אותי?") או חיצוניות ("אולי הרמה המוסרית שלו לא גבוהה מספיק עבורי") בנוגע לקשר, דבר המגביר בטווח הארוך את העיסוק במחשבות הטורדניות.

כשהדאגות או ההתנהגויות הכפייתיות בנוגע לקשר צורכות זמן רב, מעוררות מצוקה רבה, גובות מחיר תפקודי מהאדם, מובילות לקשיים בקשר או ביכולת ליהנות ממנו אנו מדברים על טורדנות כפייתית הממוקדת במערכות יחסים (ROCD- relationship obsessive compulsive disorder).

סוגי אוסידי במערכות יחסים

ניתן לדבר על שני סוגי ROCD:

נכונות הקשר. בסוג זה האדם טרוד בספקות בנושאים הבאים: א. האם אני באמת אוהב אותה/נמשך אליה מספיק? ב. האם היא באמת אוהבת אותי/נמשכת אלי מספיק? ג. האם היחסים שלנו "נכונים"?
בסוג ROCD זה האדם רגיש למידע בנושאים אלו ואף מחפש אותו באופן אקטיבי. תחושות פנימיות או אירועים חיצוניים הקשורים לנושא יכולים לעורר גל של מחשבות טורדניות וספקות לגבי הקשר. דוגמאות לטריגרים לעיסוק בנושא: קירבה פיזית לבן/בת הזוג יכולה להעלות שאלות לגבי רמת המשיכה. תדירות שיחות הטלפון יכולה לשמש כראיה למידת הקירבה. שיחה לבבית עם אישה אחרת יכולה לעורר ספקות שמא בת הזוג אינה האישה המתאימה ביותר ועוד.

מידת ההתאמה של בן/בת הזוג. בסוג זה של ROCD תשומת הלב מופנית למאפיינים שונים של בן/בת הזוג כמו מראהו החיצוני, תכונות שלו, התנהגותו בחברה, מקצועו ועוד. האדם בוחן ללא הרף דבר שהוא רואה כפגם אצל הצד השני ומנסה להבין עד כמה הדבר נורא, לשקול יתרונות מול חסרונות, להשוות לאחרים וכן הלאה – כל זאת על מנת להבין אם הוא יכול לחיות עם פגם זה. דוגמאות לנושאים שאנשים עם ROCD זה מוטרדים מהן: חלק מסוים בהופעה החיצונית (למשל גודל השדיים, צורת האף, משקל), יכולות חברתיות או התאמה לחברה של האדם, יכולת התקדמות עתידית בעבודה, אינטליגנציה ועוד.

שאלות ותשובות על ROCD – הפרעה אובססיבית טורדנית במערכות יחסים

התלבטות או אובססיה ROCD?

מטופלים רבים פונים אלינו עם שאלות ובעיות הקשורות למערכות היחסים הרומנטיות שלהם. לעיתים הם חשים מצוקה משמעותית סביב שאלות לגבי טיב האהבה שלהם כלפי בן או בת הזוג, האם הוא או היא "האחד" או "האחת" ולגבי האפשרות של פרידה. כיוון שמדובר בקושי הקשור בחיים הרומנטיים שלנו, תחום שאנחנו מרבים לעסוק בו בלאו הכי, עולה שאלה האם זוהי התלבטות רגילה הקשורה במערכות יחסים או שזוהי התלבטות אובססיבית שכדאי להתמודד איתה באמצעות טיפול. התלבטויות הן דבר שכיח אך לרוב הן לא מפריעות להיכנס לקשר, לנהל קשר או להפרד.

איזה טקסים שכיחים יש ב ROCD

טקסים שכיחים ב ROCD כוללים מעקב וניטור של תחושות ורגשות המתבטאים בבדיקות חוזרות של רגשות, רמת המשיכה ועוד. בנוסף לאלו, אנשים בוחנים שוב ושוב את בן או בת הזוג שלהם, מנסים להרגיע את עצמם ברשימה של תכונות חיוביות של בן הזוג, משחזרים בראש כל מני מצבים כדי להבין איך בן הזוג שלהם או איך הוא או היא נראים בחברה. כמובן שיש עוד סוגים רבים של טקסים שאנשים עם ROCD עושים...

אם יש לי ROCD זה אומר שבהכרח יש לי OCD?

ראשית, OCD זו משפחה רחבה של הפרעות אפשריות וסימפטומים ו-ROCD הוא רק ביטוי אחד מיני רבים של OCD. לרוב אנשים עם ROCD סבלו או סובלים מביטויים נוספים של OCD. אך יחד עם זאת, בהחלט יש מקרים בהם מופעים של ROCD יכולים להיות נקודתיים יחסית ולהופיע במערכת יחסים ספציפית או בתקופה מסוימת, כמו לפני החלטה משמעותית בקשר כמו מעבר למגורים משותפים או אירוסין.

האם רווקים יכולים לסבול מ-ROCD?

בהחלט. גם מי שאינו בזוגיות יכול להיות עסוק במערכות יחסים באופן אובססיבי. אנשים רבים שסובלים מ ROCD מתקשים להיכנס לקשר זוגי כי התכונות או המאפיינים של בן או בת הזוג הפטאצילי נתקלים בחומת הספק של האובססיה והקומפולסיה. חומה זו אינה מאפשרות כניסה חלקה לקשר. אנשים אלו יכולים לצאת לדייטים עם אנשים רבים במקביל באופן שאינו מאפשר להם לחוות קשר, דבר שמפחית מהיכולת שלהם למצוא זוגיות ובסופו של דבר משמר את הבדידות שלהם.
בנוסף, ייתכן עיסוק רב בתחושת הבדידות דבר שיכול להוביל לקומפולסיות הקשורות למציאת בן זוג, באופן שאינו יעיל, כמו בזבוז זמן רב באתרי הכרויות ואפליקציות על מנת להפיג את תחושת הבדידות.

אם אני מתלבט לגבי הקשר הזוגי שלי זה אומר שיש לי ROCD?

לא בהכרח. זוגיות היא דבר מורכב וההחלטות לגביה בשלבים שונים של החיים הן בהחלט משמעותית. לכן, סביר שזוגיות תהיה מלווה במחשבות, הרהורים והתלבטויות. אולם, התלבטויות שנמשכות מעל שעה ביום או שנמשכות מספר שבועות או חודשים ללא יכולת להתקדם בקבלת החלטה או התלבטויות שמפריעות לקשר הזוגי או לתחומי חיים אחרים עשויות להצביע על ההפרעה. ככל שההתלבטויות האלה נמשכות זמן רב, גורמות לסבל ובעיקר אינן יעילות או מגבילות, בהחלט ייתכן שמדובר ב-ROCD ומומלץ לפנות להערכה.

האם הטיפול יסייע לכם להחליט לגבי המשך הקשר עם בן או בת הזוג?

סביר שכן, אבל לא באופן ישיר. בטיפול ייתכן שיח על איכויות בן או בת הזוג ועל טיב ההתאמה אליכם, אבל זו לא המטרה המרכזית בטיפול. הרי מרבית הסובלים מ-ROCD חושבים המון על הזוגיות שלהם ואנחנו מעדיפים שהטיפול לא ישמש מקום נוסף להתלבטויות האלה. מטרת הטיפול היא להפחית את העיסוק האובססיבי בזוגיות ולהפחית את המצוקה הנלווית לכך. בטיפול תודגש החשיבות של קבלת החלטה (למשל, להישאר או להיפרד) ודבקות בה לאורך זמן, מה שיכול לאפשר חוויה מלאה של הזוגיות על יתרונותיה וחסרונותיה. הטיפול בהחלט יכול לסייע בקבלה של החסרונות של הקשר או של הפרטנר, דבר שעשוי להקל על הנוכחות בקשר ועל ההחלטות לגביו.

כיצד ניתן לטפל ב-ROCD?

הטיפולים היעילים ביותר ל-OCD הם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול תרופתי או שילוב של שניהם, כאשר ההשפעה החיובית של CBT עמידה ונמשכת זמן רב יותר. במהלך טיפול CBT ל-ROCD לומדים על מאפייני ההפרעה וחשוב יותר, כיצד היא באה לידי ביטוי אצל המטופל. את שלב זה עושים באמצעות שיחות בין המטפל והמטופל, שאלונים וקריאה על ההפרעה. מרכיב מרכזי נוסף הוא חשיפה ומניעת תגובה, שעיקרו חשיפה מבוקרת של המטופל למצבים שמעוררים אצלו מצוקה או את האובססיות. על מנת להפיק את המרב מהחשיפה יש צורך להימנע מכל תגובה כלשהי שמטרתה הקלה ישירה או עקיפה על המצוקה, בין אם על ידי הסחת דעת או על ידי בדיקות חוזרות של הדברים שמעוררים מצוקה. לדוגמה, אישה שמרגישה ספק לגבי המשיכה שלה לבן זוגה ובכל פעם שמתעורר מצוקה סביב העניין הזה, היא מנסה לחשוב על הדברים שהיא כן אוהבת בו. היא עושה זאת באופן כפייתי וחסר מנוחה ולפעמים אפילו מאשימה את עצמה שהבעיה בכלל אצלה, הכל כדי להירגע מהמחשבה שאולי היא יוצאת עם גבר שאינו מושך בעיניה. בסופו של דבר הביטחון העצמי והתפקוד שלה בקשר נפגע. במקרה כזה, ניתן לחשוף אותה לספקות שקיימים אצלה ולעודד אותה להישאר עם מחשבות ורגשות אמביוולנטיים מבלי לנסות לתקן אותם ולבחון כיצד היא יכולה להמשיך באותו קשר אבל באופן אחר: להיות מחויבת לקשר ולבן הזוג שלה כפי שהוא גם כשבאות תחושות לא נעימות סביב המשיכה שלה אליו. לחוות באופן מלא את התחושות סביב חסרונות אפשריים של בן הזוג תוך פיתוח יכולה להתמודד עם הקשיים הרגשיים מבלי לנסות לשנות או להפחית אותם.

האם הטיפול ב-ROCD יכול לעזור לי?

תחום הטיפול והמחקר על ROCD עדיין נמצא בראשיתו (יחסית), אבל מהניסיון שלנו בתחום עולה שהטיפול ב-ROCD יעיל באחוזים גבוהים, אנשים רבים הפיקו ממנו תועלת רבה ודיווחו על עלייה בשביעות הרצון שלהם מהתחום הזוגי והרומנטי. הטיפול יכול לסייע הן לרווקים, הן לאנשים בזוגיות חדשה יחסית, והם לאנשים בזוגיות ארוכה ואפילו לאנשים הנשואים שנים רבות וחווים ספקות לגבי הקשר.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן