כיצד להתמודד עם שאלות אישור של בן משפחה עם או סי די

OCD

מאפיין משמעותי של אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית הוא הצורך לסלק את הספק, או הקושי עם חוסר הודאות. דמיינו את עצמכם מוטרדים בגלל משהו, למשל האם בחרתם את הלבוש המתאים היום, האם ירד גשם או לא, האם העבודה שביצעתם טובה מספיק, האם זכרתם לסגור את הדוד לפני שיצאתם מהבית, האם בחרתם בקריירה או בלימודים המתאימים לכם או בבת/בן הזוג הנכונים? אלו הן שאלות שמטרידות לפעמים את כולנו. אולם אנשים עם OCD  יתקשו להניח למחשבה ולחיות עם תשובה שאינה מספיק מוחלטת.

האם הספק יתעורר שוב ?

כמו כן, גם לאחר שקיבלו תשובה מוחלטת כלשהי ישוב הספק ויתעורר וימשיך להטריד ולהציק. זו המשמעות של טורדנות. לכן פעמים רבות אנו נתקלים למעשה באנשים שיש להם צורך מוגבר לקבל אישורים מהסביבה, ובמיוחד מסביבתם הקרובה (משפחה, , בני זוג, קולגות ואף ממומנים בעבודה).  הבעיה עם OCD היא שגם לאחר שהתקבלה תגובה כל שהי, הספק ימשיך לכרסם, והאישור שניתן משקיט את החרדה לזמן קצר בלבד אך בעצם אינו נותן מענה אמיתי לבעיה המשמעותית יותר, שאינה כמובן האם העבודה שעשיתי טובה, או האם הקריירה שלי מתאימה לי וכו, האתגר האמיתי של מי שמתמודד עם OCD הוא ללמוד לחיות עם הספק, ולא להשתמש בסביבה הקרובה לצורך אישור. האישור מהווה למעשה סוג של טקס. באמצעות שאלות האישור האדם מנסה למשעה להפחית את רמות החרדה שלו כתוצאה מחוסר הודאות, וכמו כל טקס, החרדה אכן יורדת לזמן מה, אך מהר מאד עולה ספק חדש ואז יש צורך בשאלות אישור נוספות.

מה להסביר למשפחות שלכם 

הורים רבים, בני זוג ובני משפחה טועים לחשוב שבמתן אישור בתגובה לשאלות חוזרות בנושאים שונים הם עוזרים לבן משפחתם המתמודד עם OCD (קראו עוד על טיפול ב- OCD) . למעשה משפחות אשר נותנות מענה לשאלות אישור, או נותנות אישורים כלליים (בחרת בקריירה הכי טובה לך, התלבשת ממש בהתאם למזג האוויר וכו) משתפות פעולה הלכה למעשה עם ההפרעה ותורמות לשימור הOCD  אצל בן המשפחה המתמודד.

זה לא פשוט להתעלם מאדם הסובל וחרד ומוטרד. אולם המטרה באי מתן אישורים אינה להכאיב או להרע לאדם. להיפך מטרת העל היא לאפשר לו ללמוד להתמודד עם מצבים מעוררי חרדה, חוסר ודאות וספקות באופן אדפטיבי יותר ועצמאי. אז איך עושים את זה?

ארבע פעולות מומלצות. 

  1. מעדכנים את בן המשפחה כי לא יינתנו יותר אישורים לשאלות שסומנו כשאלות אישור, חשוב למפות יחד עם האדם עצמו ורצוי גם עם איש מקצוע מה הם התחומים בהם האדם חש צורך לקבל אישורים עליהם, וגם ללמוד לזהות שאלות בעלות סממנים של צורך שאישור או קושי עם חוסר ודאות.
  2. כשנשאלת שאלת אישור ניתן לענות במספר דרכים:
  • להציע לאדם למצא את התשובה לשאלה לבד, מבלי לאשר או להפריך אף אחת מהפתרונות שהוא מציע
  • לענות בתשובה המעוררת ספק ולא נותנת אישור חד משמעי – כמו: אולי, יתכן, יכול להיות שכן ויכול להיות שלא, אי אפשר לדעת וכדומה.
  1. לתת מענה אמפטי למקום החרדתי והסובל של האדם השואל שאלות אישור. כלומר להבין את החרדה אשר מפעילה אותו וגורמת לו לשאול שאלות אישור, ניתן אף לשקף לאדם חרדה זו ולומר לו שברור שהשאלה נשאלה בגלל שהוא מודאג ומוטרד ומשום שיש לו קושי לחוות חוסר ודאות.
  2. להדריך את כל בני המשפחה להתמודד עם שאלות אישור באופן הנ"ל.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י 1-800-657-657

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

צער בעלי חיים

על מנת לעזור למטופלים הסובלים מפוביה מכלבים ו\או מחתולים, יצרנו שיתוף פעולה בין "קוגנטיקה" לבין […]

דן דולברגר – יועץ

דן דולברגר הוא פסיכולוג ומטפל זוגי ומשפחתי שמתמחה בהתערבויות מערכתיות בגישת ההתנגדות הלא אלימה […]

המרכז להעצמה הורית

המרכז להעצמה הורית עוסק בטיפול משפחתי ובהדרכת הורים בגישתו של חיים עומר. אנו מייעצים […]

phone

Similar posts
Call Now Button