פוסט טראומה – רקע על הטיפול

ptsdדריכות מתמדת, חרדה בלתי נסבלת המתעוררת גם במצבים לא מסוכנים, הימנעות מפעילויות, מצבים או אובייקטים שעלולים לעורר את החרדה – כל אלו ועוד הינם סימפטומים של פוסט טראומה. כיצד האירוע הטראומטי והדרך בה האדם תופס אותו גורמת להיווצרות תסמונת פוסט טראומטית?

במצבים הנחווים על ידי האדם כמסוכנים, הגוף נערך להתמודדות אל מול הסכנה באחת משלוש דרכים: בריחה, לחימה או קיפאון. בשני סוגי התגובה הראשונים, לחימה או בריחה, הגוף מתכונן לפעילות. המטרה היא להזרים כמה שיותר דם וחמצן לידים, לרגליים ולקבוצות שרירים גדולות, במטרה לאפשר לגוף להילחם או לברוח. כדי לעשות זאת במהירות הנחוצה, הדם עוזב בפתאומיות את הבטן או את הראש. אנשים מתארים זאת כתחושה של בעיטה בבטן, או הרגשה כאילו הם עומדים להתעלף. מכיוון שכל המשאבים מופנים אל השרירים, פעולות אחרות – כמו עיכול או חשיבה – מקבלות עדיפות שנייה, ולכן יכולה להתעורר תחושת בחילה או חשיבה מטושטשת ומעורפלת.

בתגובת הקיפאון מטרת הגוף היא להפחית כאב פיזי ורגשי. בעת טראומה, אנשים יכולים להרגיש שהם לא מסוגים לזוז, או להרגיש כבויים. אנשים מספרים שבזמן האירוע הטראומתי הם לא חשו שום כאב, גם אם נפצעו. חלקם מרגישים כאילו האירוע קורה למישהו אחר, כאילו הם צופים בסרט. הרגשות כבויים ועמומים מאוד.

התגובה הטבעית לאירוע מסוכן היא פחד וחרדה. זוהי דרכו של הגוף להכין אותנו להתמודדות עם איום. העוצמה של טראומה גבוהה מאוד, ולכן גם עוצמת הרגשות המתלווים אליה חזקה.

ptsd_01
בתגובה לחוויית טראומה, הגוף נכנס למצב כוננות וחרדה או קיפאון וחרדה. חוויית טראומה לעולם אינה מתרחשת בוואקום. ניתן לומר שכל החושים שלנו מעורבים באירוע. כל מה שאנחנו רואים, מריחים, טועמים, שומעים, חשים, חושבים או מרגישים בזמן טראומה יכול להיקלט בזיכרונו של האדם  ולהיות משויך לחוויית הטראומה.
ptsd_02
לכל הסימנים הללו לא הייתה שום משמעות מיוחדת לפני שהאדם חווה טראומה, אך עוצמת האירוע כל כך גבוהה, עד שבזיכרונו של ניצול מאירוע טראומה, סימנים ורשמים שהיו ניטראליים וחסרי משמעות לפני הטראומה נקשרים כעת באופן אוטומטי לאירוע.
ptsd_03
דוגמאות לקשרים מעין אלו שנוצרו בזמן טראומה יכולים להיות שיר שהתנגן ברקע, מזג האוויר, שעה ביום, צבע הבגדים שלבש האדם, טון דיבור, רעש של חבטה, הקשר הוא כל כך חזק, שגם כאשר האירוע הטראומתי מסתיים, מספיק שיופיע אחד הסימנים, כדי שהגוף ייכנס שוב למצב של חרדה. ניתן לדמות זאת לתמונה שכל מה שנכלל בתוכה יעלה זיכרון של אותה טראומה ויעורר את הפחד.
ptsd_04כעת כל סירנה של אמבולנס, ריח עשן, מראה של זכוכית מנופצת, או אפילו מחשבה מסוימת, מפעילות את מערכת האזעקה של הגוף, מעוררת חרדה ומכניסות את הגוף למצב כוננות: לחימה, בריחה או קיפאון.

זוהי תחילת ההיווצרות של שלושת קבוצות הסימפטומים של פוסט טראומה:
1. סימנים ודברים שהם בעצם ניטראליים ו/או לא מסוכנים מעוררים חרדה, ומחזירים את האדם שוב ושוב לחוויה מחדש של הטראומה. הסימנים שבים ומעוררים אזעקות שווא, והחרדה הקשה הופכת להיות בלתי נסבלת.
2. האדם הופך להיות דרוך במיוחד ומוכן בכל רגע לקליטת הסימנים – אלו הסימפטומים של עוררות.
3. החרדה הקשה גורמת לאדם לנסות להימנע מכל מה שמעורר אותה – אלו הסימפטומים של הימנעות.

תפקידן של אמונות ומחשבות בהיווצרות פוסט טראומה

מה גורם לאדם לאבד את הביטחון בשיפוט שלו לגבי מידת הסכנה של מצבים? כיצד הוא מתחיל לחוש שמצבים רבים הם מסוכנים ועדיף להימנע מהם? כיצד מתפתחת תחושה שהעולם מסוכן, ושאין מקום בטוח?

ההנחה היא שבנוסף לתהליכים שתוארו למעלה, טראומה גורמת לשינויים בראיית העולם של אנשים ולאופן שבו הם חושבים. מרביתנו מסתובבים בעולם עם אמונה "לי זה לא יקרה". לעיתים קרובות כאשר אנו שומעים על משהו רע שקרה לאדם אחר או קוראים על כך בעיתון, אנו חושבים לעצמנו שתכונות אופי שליליות או התנהגות מסוימת הביאו את זה על מי שנפגע. על הנהג שעשה תאונה אנו חושבים ש"נהג כמשוגע". על נפגעת תקיפה מינית אנו חושבים ש"משהו בהתנהגות הפרובוקטיבית שלה" הביא את זה עליה. ישנם מחקרים רבים שמראים שאנו נוטים להאשים אנשים שחוו טראומה. אך מה קורה כשמי שנפגע זה אני עצמי ונהגתי כפי שאני חושב/ת שצריך היה לנהוג? איך מסדרים את זה עם השקפת העולם?

ההנחה של חוקרים ומטפלים בתחום טראומה ופוסט טראומה היא כי טראומה יכולה לנפץ אמונות חיוביות או להעמיק אמונות שליליות קודמות. האמונות המרכזיות אליהן ניתן להתייחס הן אמונות הקשורות לביטחון של האדם בעולם, ואמון בעצמו. אדם שאמונתו בעולם נפגעה יראה את העולם כלא בטוח או מסוכן בצורה מופרזת, הוא יתקשה לתת אמון באחרים, יעדיף להימנע מתוכניות לעתיד, ויעמוד על המשמר כל הזמן. אדם שאמונתו בעצמו נפגעה יפסיק להאמין בערכו כאדם וביכולתו להתמודד עם מצבי מתח ומשבר ועל כן יעדיף להימנע.

לסיכום, ניתן לומר כי בתגובה לאירוע טראומה הגוף נכנס למצב כוננות, כל האנרגיה מופנית אל השרירים, המחשבה מתערפלת ומתעוררת חרדה גבוהה, סימנים ניטראליים מקושרים לאירוע ויוצרים בעצמם חרדה, ואמונות של האדם על עצמו ועל העולם יכולות גם הן לגרום לסימפטומים רבים ולשמר את התגובה הלא אדפטיבית לטראומה (פוסט טראומה).

פוסט טראומה מטופלת במרכזנו בשני סוגי טיפולים, המתמקדים בשני חלקים בתהליך זה. טיפול באמצעות עיבוד קוגניטיבי, מתמקד בשינויים המחשבתיים הנוצרים בעקבות האירוע. טיפול באמצעות חשיפה מתמשכת, מתמקד בחרדה הנוצרת בעקבותיו. שני הטיפולים נחקרו רבות, ושניהם מראים תוצאות טובות מאוד.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן