מלגה לתואר שני בפסיכולוגיה ע"ש גבריאלה דרבי

המלגה על שם גבריאלה דרבי נוסדה בשנת 2012. המלגה מוצעת לסטודנטיות מצטיינות לפסיכולוגיה מהעדה האתיופית, לטובת לימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית במרכז הבינתחומי בהרצליה.

מטרת המלגה היא לקדם נשים אתיופיות בפסיכולוגיה המקצועית בישראל, ולסייע לקהילה האתיופית להשתלב בחברה הישראלית, תוך שימור תרבותה הייחודית. המתמודדת המתאימה תזכה בנוסף למלגה לליווי והדרכה מקצועיים ואישיים. בתמורה, הזוכה תשלב בתקופת לימודיה  שעות התנדבות למען הקהילה האתיופית, ותקיים בכך את מורשתה של גבריאלה דרבי של תרומה לחברה.

גבריאלה-גניה דרבי לבית הירשפלד, נולדה בפתח-תקווה ב-1939. הוריה התגרשו בשלב מוקדם מאוד של חייה, ולפרקים , כשאימה חלתה, היא נאלצה להתגורר במנזרים בירושלים ובטבריה. מציאות חיים לא פשוטה זו הניחה את אבני היסוד לאישיותה יוצאת הדופן לתקופתה. במהלך שרותה בצה"ל פגשה את בעלה לעתיד – שאול- בן לעדה העיראקית. ההחלטה להקים עמו משפחה. נישואים אלו, בעידן בו לא הרבו בנישואי "תערובת", גם היא חלק מאמונתה שיש ללכת אחרי הלב ושאנשים באשר הם  – שווים.

גבריאלה ניחנה ביכולת מופלאה להיות קשובה ורגישה לבני אדם, ועד ליום מותה עסקה בנתינה ועזרה לנזקקים. היא אספה אל ביתה אנשים שהיו זקוקים לקורת גג, לחום אנושי, קבלה והבנה; תמכה באלמנות צה"ל אחרי מלחמת יום הכיפורים; אספה נדוניות לנשים חסרות כל שרצו להינשא; דאגה שעניים יקבלו טיפול מטובי הרופאים וראתה בכל אדם, באשר הוא, ראוי לתשומת ליבה להקשבתה ולעזרתה. היא המשיכה לתמוך, להקשיב, לנחם ולעודד חולים גם כאשר שהפכה בעצמה למטופלת במחלקה האונקולוגית, עד ליום מותה ממחלת הסרטן, בגיל 49. למשפחתה ולשלושת ילדיה היא העניקה אהבה ללא תנאי, כח להאמין בחלומות ואת האומץ להגשים אותם.

ד"ר דני דרבי, פסיכולוג מומחה בטיפול בטראומה נפשית והפרעות חרדה, הקים את מלגת הלימודים לקיום מורשת אמו של נתינה חברתית. לצורך מימון המלגה, ד"ר דרבי הקדיש את כל ההכנסות מספרו "אופקים חדשים", המציג את גישת העיבוד הקוגניטיבי לטיפול בתסמונת פוסט-טראומטית. הספר נכתב בשיתוף עם פרופ' פטרישיה ריסיק, מפתחת  גישת העיבוד הקוגניטיבי ומנהלת החטיבה למדעי בריאות האישה במרכז הלאומי לתסמונת פוסט-טראומטית בבוסטון.

אנו קוראים לכם להירתם ולסייע בהעצמת הקהילה האתיופית בישראל דרך תמיכה במלגת גבריאלה דרבי, בין אם בהרמת תרומה באופן ישיר למלגה, ובין אם ברכישת ספרם של פרופ' ריסיק וד"ר דרבי .

לשם הרמת תרומה ו/או רכישת ספרים ניתן ליצור קשר עם מרכז קוגנטיקה בטלפון 1-800-657-657 או במייל cognetica@gmail.com.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן