אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכודיאגנוסטי – הוא אבחון פסיכולוגי מקיף שמטרתו להכיר ולהבין את הפונה לאבחון בצורה מעמיקה. אבחון פסיכולוגי מספק מידע על כישורי הפונה ועל יכולותיו, כמו גם על אישיותו ועל המנגנונים הנפשיים המפעילים אותו. מידע נרחב זה מאפשר לאדם להכיר את עצמו טוב יותר ויכול לתת מענה במגוון תחומים, כגון:

  • אבחון לצורך לימודים – סטודנטים ותלמידים רבים מתמודדים עם קשיים לימודיים. קשיים אלו יכולים לנבוע ממספר סיבות, למשל- הפרעת קשב וריכוז, הפרעת חרדה או OCD, ליקויי למידה ועוד. מטרת האבחון במקרים אלו היא לבחון את הקושי עמו מתמודד הפונה ולאפיין אותו, על מנת לבחון מהם הצרכים של אותו אדם ולסייע לתת פתרונות מותאמים.
  • אבחון לצורך אבחנה נכונה – לעיתים מטרת האבחון היא הגעה לאבחנה נכונה, כלומר – ברור שיש קושי אך לא ברור מהו: האם התנהגות המתבגר אופיינית לבני נוער, או שמא מדובר בדבר מה מדאיג יותר? האם יש לי בעיה נוירולוגית? האם זו חרדה או אולי ניתוק מהמציאות? אבחון פסיכולוגי יכול לאפשר להבין את המצב טוב יותר ולהציע כיווני פעולה אפשריים.
  • אבחון לצורך היכרות טובה יותר עם עצמי – לפעמים יש לאדם מצוקה לא ברורה: אני עצוב ולא ברור לי למה, ברור לי שדברים שעברתי בילדות השפיעו עליי, אבל יש חומה ביני לבינם והחומה הזו לא מאפשרת לי להבין את עצמי, אני מתקשה ליצור קשרים חברתיים ולא מבין מדוע. אבחון מעמיק יכול לשפוך אור על נקודות אלו ולהציע כיוונים יעילים שניתן ליישם באופן עצמאי או במסגרת טיפול פסיכולוגי.

על תהליך האבחון הפסיכודיאגנוסטי – פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי אורך לרוב בין 3-5 מפגשים, כשאורך כל מפגש הוא כשעתיים. לרוב כל המפגשים מתקיימים עם אותו פסיכולוג\ית ומדובר במפגשים אינדיבידואלים ולא קבוצתיים. במידה ומדובר בבני נוער או כשיש צורך במידע מהסביבה הקרובה, יתכן שבן או בני משפחה קרובים יוזמנו לפגישה אחת או יתבקשו למלא שאלונים אודותיכם. בנוסף, יתכן שתתבקשו להביא מידע מגורמים חינוכיים, אבחונים קודמים או תוצאות בדיקות רפואיות.

במהלך האבחון נעשה שימוש בכלים פסיכולוגיים שונים, למשל:

מבחן הווכסלר (WAIS) לבחינת אינטיליגנציה, מבחנים השלכתיים כמו רורשאך (Rorcshach) או מבחן ה Thematic Apperception Test(TAT), מבחנים אשר בודקים יכולת מוטורית כמו מבחן הבנדר, מבחנים להפרעות קשב וריכוז. בנוסף, האבחון כולל פגישת הערכה שמורכבת הן מראיון קליני מובנה והן משאלונים המותאמים לתכנים השונים שעולים בהערכה.

לאחר האבחון, צוות של פסיכולוגים עובד על ניתוח החומרים השונים. בסיום תהליך האבחון מתקיימת פגישת משוב עם הפסיכולוג\ית שהעביר\ה את האבחון כולו, שי\תסביר בפירוט את ממצאי האבחון, בדגש על מענה לשאלה שהובילה אתכם לפנות לאבחון מלכתחילה. כמו כן, הפסיכולוג\ית י\תיתן את ההמלצות להמשך נוכח הממצאים. לבסוף, תקבלו דו"ח אבחון כתוב ובו יפורטו הממצאים, המסקנות והמלצות שיוכלו לכוון ולסייע לכם בקבלת מענה מתאים.

מבצע – אבחון פסיכולוגי מלא בעלות מוזלת

עלות אבחון פסיכולוגי היא בדרך כלל גבוהה למדי, אך אנו מציעים אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף, שיכול לכלול גם אבחון קשב וריכוז, במחיר מיוחד. האבחון מתבצע בסניף תל אביב של מרכז קוגנטיקה. לפרטים נוספים צרו קשר עוד היום!

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן