פוביה – הסימפטומים

fearבני אדם הסובלים מפוביה מחפץ, חיה, או מצב כלשהו חשים מצוקה רבה בנוכחות הדבר המפחיד אותם. לפיכך, הם ישתדלו מאד להימנע מהאובייקט המפחיד, גם אם מאמצי ההימנעות כרוכים בטרחה רבה. החרדה אשר מעורר האוביקט המפחיד גדולה כל כך, עד שבעת מפגש עם האובייקט הזה עשויים להתעורר סימפטומים פיזיים הקשורים בחרדה כגון דופק מואץ, הזעה, רעד, תחושת מחנק, בחילה או כאב בטן, תחושת סחרחורת או חולשה. במקרים מסויימים הפחד והמצוקה כה גדולים עד כי הם מעוררים התקף חרדה מלא.

איזה מחשבות יוצרות פחד ספציפי (פוביה)?

כפי שהוסבר קודם, המנגנון המרכזי והחשוב ביותר העומד בבסיס שימור הפוביות הוא ההתנהגות שלנו. יחד עם זאת, חלק מהסיבה לשימור הפחדים יכולה להיות מהלך חשיבה מוטעה. לאנשים הסובלים מפוביה לעיתים יש הטיות באופן עיבוד המידע: לדוגמא, הקשב שלהם עשוי להיות סלקטיבי: אדם הפוחד מטיסות עלול להשקיע תשומת לב רבה בידיעה יחידה שהתפרסמה על תאונת מטוס, כלומר, הוא מתעלם מן העובדה שתאונות מטוס הן דבר נדיר מאד ושמודעות מסוג זה מתפרסמות לעיתים רחוקות מאד. הוא גם יתעלם מן העובדה שגם אם יש תקלה, פעמים רבות המטוס נוחת, ולכן לא כל תקלה היא קטלנית. מיקוד הקשב הסלקטיבי יאפשר לו להמשיך להיות משוכנע שטיסות הן דבר מסוכן מאד.

 אם אתה סובל מפוביה, יתכן שאתה מבסס את הפחד שלך על מידע לא נכון. לעיתים אנו מעדיפים להישען על מידע כזה מאחר ואנו מרגישים שכך נצליח  למנוע את הגרוע מכל. לדוגמה, אנשים רבים הסובלים מפוביה ספציפית מעדיפים להאמין שכל הנחשים הם ארסיים והכשתם תגרום למוות למרות שזה לא נכון, מאחר והם מרגישים שאם יאמינו בכך יזהרו פי כמה מנחשים  וכך ימנעו הכשה קטלנית.

לעיתים אנשים נמנעים בכוונה מלבדוק ולברר את אמיתות המידע ואנשים רבים הסובלים מפוביה מאמינים שהם אינם יכולים לסבול את החרדה הנלווית אל החשיפה לדבר/ למצב המפחיד.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

  • פוביה מהקאה – ממצאים מחקריים ששווה להכיר

פוביה מהקאה – ממצאים מחקריים ששווה להכיר

מהי פוביה מהקאה?
 
פחד מהקאה הוא פוביה ספציפית שמופיעה במדריך האבחנות הפסיכיאטרי (DSM-V). לרוב, אנשים […]

פחד ממעליות? סיפורו של אלכס

אלכס, בן 24, רווק העובד בחברת ביטוח גדולה.
כשהיה בן 12 עלה אלכס לבדו במעלית […]

  • פחד מטיסות

פחד מטיסות

מהי חרדת טיסות?
פחד מטיסות קיים אצל בין 10%-40% מהאנשים ועלול לגבות מחיר יקר בחיי […]

  • מהו פחד מרופאי שיניים?

מהו פחד מרופאי שיניים?

רבים חווים דרגה זו או אחרת של פחד מרופא שיניים אך מצליחים להתמודד עם […]

phone

Call Now Button