להתגבר על הדיכאון – סקירת ספר

self help book

דיכאון היא אחת הבעיות השכיחות בעולם המערבי, לכן כפסיכולוג קליני אני נדרש לא פעם לתת מענה לאנשים הסובלים מדיכאון. קראתי ספרים רבים על דיכאון על מנת לשפר את היכולת לתת מענה למטופלים המתמודדים עם דיכאון, ולא פעם מצאתי עצמי מדוכא מעצם קריאת הספר שאמור לטפל בדיכאון. היו אפילו כמה ספרים על דיכאון שלא הצלחתי לסיים, למרות שיש לי כושר התמדה, כך שאני בספק אם אדם מדוכא, שממילא מתקשה להתרכז, יוכל להפיק מהם.

לאחרונה התגלגל לידי הספר "להתגבר על הדיכאון צעד אחר צעד" שנכתב על ידי מייקל אדיס וכריסטופר מרטל וראה אור בהוצאת "אח", ואורו עיני. הספר כתוב בצורה ברורה וקלה להבנה, מבלי להשתמש יתר על המידה במונחים מקצועיים המקשים על הקריאה, אך מבלי להתפשר על האיכות והמקצועיות בהעברת המסר. בספר מוצגת גישת ההפעלה (אקטיבציה) ההתנהגותית לטיפול בדיכאון, גישה המציעה פתרון פשוט, מהיר ויעיל לדיכאון. מחברי הספר, אדיס ומרטל, הנמצאים בחזית המחקר בתחום הדיכאון, אינם רואים בדיכאון מחלה או חולשה, אלא סימן שמשהו השתבש בחיי האדם, ולכן, על ידי שינוי התנהלותו, הוא יכול להתגבר על הדיכאון צעד אחר צעד. בהתאם לגישה זו, אדיס ומרטל יצרו ספר עזרה עצמית פשוט וברור, המלווה את האדם צעד אחר צעד בדרך להתגברות על הדיכאון.

הספר מסביר מהו דיכאון, כיצד הוא נוצר ואיך פעולותיו של האדם משפיעות עליו, מפריך מיתוסים נפוצים בנושא, ומבהיר כיצד האדם הסובל מדיכאון יכול לסייע לעצמו  לצאת מהדיכאון על ידי שינוי התנהלותו. בספר אדיס ומרטל חושפים את לולאת הדיכאון בה האדם מצמצם את הדברים החיובים בחייו בגלל מצב רוחו השלילי ואיך צמצום זה מעצים את הדיכאון וחוזר חלילה. לאחר מכן הם חושפים את העקרונות הפשוטים של הפעלה התנהגותית בה האדם שב בהדרגה לפעול על אף הדיכאון ואיך חזרה זו שוברת בהדרגה את לולאת הדיכאון.  הספר מציג תוכנית פעולה עקבית והדרגתית, המאפשרת לאדם להשיג מחדש תחושת מסוגלות ושליטה על חייו על ידי השגת יעדים שנראו לו בלתי אפשריים לביצוע בהשפעת הדיכאון, ולטפס לאט לאט למשימות יותר ויותר מאתגרות, עד לחזרה  לתפקוד הרגיל. הספר מיועד לטיפול עצמי, לשילוב יחד עם טיפול פסיכולוגי, ולאנשי מקצוע המעוניינים לרכוש ידע על השיטה.

אני ממליץ בחום על הספר ומאמין שהוא יכול לסייע לאדם המחויב לתוכנית ופועל לפי ההנחיות להתגבר על הדיכאון, להשיב את תחושת השליטה בחיים ולחזור למסלול שהשתבש עקב הדיכאון.

הפרק באדיבות הוצאת ספרים "אח"

לפרק הראשון של הספר, חלק א
לפרק הראשון של הספר, חלק ב
לפרק הראשון של הספר, חלק ג

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן