תגובת הצד השני לשינוי בכעס

angry couple

כשאת או אתה מתחילים בשינוי, עליכם להיות מוכנים לכך שהצד השני לא יגיב בהכרח באופן חיובי כפי שהייתם רוצים. מספר גורמים יכולים להוביל לכך שאנשים סביבכם לא יכירו בשינוי או אפילו יתנגדו לו ויגיבו כלפיכם בביקורת או עוינות:

1. משקעים מהעבר
אם התפרצויות כעס שלכם פגעו באנשים סביבכם, בהחלט יתכן שהם כועסים אף הם, לא ששים לפרגן לכם או אפילו מעוניינים לפגוע, להחזיר על הכאב שנגרם להם. כך למשל, בת לאב שהכה אותה ואת אימה ועבר תוכנית לניהול כעסים שאחריה לא התפרץ יותר, יכולה להיות כל כך פגועה ומלאת כעס ושנאה כלפיו בגלל אירועי העבר, שתסרב לדבר איתו או אף להכיר בו כאביה, ותגיב בזעם ותוקפנות על כל ניסיון התקרבות.גם אם הסביבה תומכת בכם ברמה המוצהרת, יתכן שהם יחששו להאמין בשינוי, להתקרב אליכם ולהסתכן בפגיעה נוספת, ויחפשו סימנים להתנהגויות הקודמות. בפועל הדבר יכול להוביל לכך שלא תקבלו מספיק פידבקים חיוביים על הצלחות, ולעומת זאת כל נפילה שלכם חזרה לדפוסים הישנים תקבל יחס רב.

2. בחינת גבולות
יתכן מאוד שהחיים של אנשים סביבכם יושפעו באופן חיובי כשתכעסו פחות, והם יוכלו לעשות דברים שחששו לעשות בעבר מפחד שתכעסו עליהם, או יעשו אותם ביתר נוחות, מבלי לחשוש מריב. כיוון שמאזן הכוחות משתנה, בהחלט יכול להיות שהם יבדקו את הגבולות החדשים שלכם, לראות עם איזה התנהגויות תשלימו. כך למשל, עובדים שהבינו שהמעסיק שלהם כבר לא יורק אש בכל פעם שפונים אליו, יכולים למתוח את הגבול ולהרגיש יותר בנוח לאחר לעבודה או לצאת מוקדם יותר למשל. אין טעם להתעצבן על כך, בדיקת הגבולות היא פעולה הגיונית מאוד ואינה מעידה על זלזול בך, אלא רק על הרצון הטבעי של כל אדם להיטיב את מצבו. במקום לחזור לדפוס של כעס, חשבו כיצד אתם שמים גבולות בצורה ברורה ואסרטיבית, אך לא אגרסיבית.

3. קושי להסתגל לשינוי
כל שינוי, גם אם הוא חיובי מאוד, דורש הסתגלות והיערכות. רוב האנשים יעדיפו להיות בחברת אדם שאינו מתפרץ מאשר אדם שמתפרץ חדשות לבקרים או מתנהג באלימות, אך כשהאדם הקרוב להם ישתנה בדרך שהם תופסים כחיובית, הם עלולים להגיב בחשש לשינוי. מעבר לחשש שהשינוי לא יחזיק מעמד, קיים גם חשש מהשלכות נוספות, בין אם השלכות חיצוניות (למשל  – בעלי לא יהיה אסרטיבי ולכן לא יקבל העלאה בשכר) או השלכות על הקשר. כך למשל, הצד השני יכול לחשוב שהוא כבר לא מכיר אתכם באמת, ולחשוש שלא יסתדר עם האדם החדש הניצב מולו, או שהסיבה שנשארתם איתו היא בגלל שהשלים עם התפרצויות זעם, וכשנפטרתם מכך – תעזבו אותו.

תגובות לא אוהדות אחרי שהשקעתם מאמץ כל כך גדול יכולות לעורר תסכול ומחשבות העלולות להחזיר אתכם לדפוס של כעס. חשוב שתהיו מודעים לכך וקחו את הנושא כאתגר, הזדמנות לתרגל את האסטרטגיות שלמדתם ולהגיב באופן שונה. יתכן מאוד וייקח זמן עד שסביבתכם תשתכנע ותגיב אליכם באופן אחר, התאזרו בסבלנות והמשיכו להתמיד בדרך החדשה, תוך שימוש בכלים שלמדתם כדי להשפיע על מחשבתכם ועל ההתנהגות של אנשים אחרים כלפיכם.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן