זה לא הסוד – זה OCD

the secret

אנשים רבים קראו או ראו את "הסוד", ספר וסרט שזכו לפופולאריות עצומה בארץ ובעולם. למרבה הצער, קיימת קבוצת אנשים שהסוד יכול להשפיע עליהם לרעה, ודווקא הם נמשכים אליו פעמים רבות: אנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית. במאמר הבא נציג את הקשר בין OCD לסוד ומה.

קודם כל, כמה מילים על "הסוד". הסוד מדבר על עיקרון פשוט: אתה יכול להשפיע על המציאות שלך בעזרת חשיבה חיובית. אם אנחנו רוצים משהו בכל מאודנו, אנו משדרים זאת לכוח מסתורי כלשהו שאפשר לקרוא לו היקום, והוא נותן לנו את מבוקשנו.  עושר, הצלחה רומנטית ואפילו מציאת מקום חנייה – כולם תלויים במידה בה אנו באמת רוצים זאת בתוך תוכנו.

סך הכל תיאוריה חביבה ולא מזיקה ואפילו לא חדשנית במיוחד, מברוק, למה לא?  בפרופורציות הנכונות, אין בעיה, חלק מהאנשים שנתקלים בתיאוריה זו לא מושפעים ממנה, אחרים מושפעים בצורה חיובית,חושבים שהיא מסייעת להם להשיג את מטרותיהם ומרגישים תחושת שליטה וביטחון. למרבה הצער, יש קבוצה שהסוד או רעיונות דומים גורמים לאנשים שבה נזק רציני.

פחד ממחשבות ב-OCD

דווקא ספר ילדים, "המסע בדורך השחר" (מסדרת סיפורי נרניה, שהמוכר בהם הוא "האריה, מכשפה וארון הבגדים. ספריית מרגנית של זמורה ביתן) יכול להבהיר את הבעיה. בספר מתואר מפגש של אנשי הספינה עם אדם שכמעט איבד שפיותו מרוב פחד. הוא מפציר בהם להסתובב ולברוח:

 "ואף על פי כן עליכם לברוח"  התנשם. "באי הזה מתגשמים החלומות".
"אי כזה חיפשתי מזה זמן רב", אמר אחד המלחים, "דמיינתי לעצמי שאם נרד לחופו אגלה שאני נשוי לננסי" . "ואני שוב אמצא את טום בחיים" אמר מלח אחר.
"טפשים", אמר האיש ורקע ברגלו בכעס. "דיבורים כאלה הם שהביאו אותי לכאן, ומוטב היה לי לו טבעתי, או לולא נולדתי בכלל. שמעתם מה אמרתי? במקום הזה מתגשמים חלומות, חלומות, אתם מבינים, הופכים למציאות! לא הרהורים ומחשבות, חלומות!"

נניח שאתם מאמינים ביכולת של החשיבה שלכם ליצור מציאות, האם באמת הייתם רוצים שכל המחשבות שלכם יתגשמו? לפני שאתם עונים בפזיזות, חשוב שתבינו שאי אפשר לסנן ולבחור שרק המחשבות הנעימות והרצונות שלכם יתגשמו, זאת עסקת חבילה – אם הן יכולות להתגשם, כך גם מחשבות לא רצויות, אפלות או מאיימות שעברו מדי פעם בראשכם בלי שרציתם אותן. כן, יכול להיות שתמצאו חנייה ואהבה ותהיו עשירים יותר – אבל המחיר הוא שאם אי פעם חשבתם שמישהו קרוב לכם ימות, שאתם תחלו במחלה חשוכת מרפא, שתסיטו את ההגה בנהיגה כך שתיתקעו בקיר, שתהיו בתאונה וכן הלאה – זה יקרה. ההימור שלי אומר שלא.

רוב האנשים שמאמינים בסוד יכולים לעשות הפרדה – הם מאמינים שאם הם מתרכזים ומבקשים מספיק מהיקום דברים טובים יקרו, אך לא מאמינים שדברים רעים יקרו להם כיוון שמחשבה שלילית חלפה במוחם. לעומתם, אצל אנשים עם סוג מסוים של OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), ההפרדה בין מחשבות למעשים אינה חדה דיה מלכתכילה. הם חוששים שלמחשבות שלהם יש כוח השפעה, ואם הם חושבים דבר שלילי הוא עלול להתגשם. ואם למחשבות השליליות שלהם כוח להשפיע, הרי שבכוחם גם ליצור מחשבות הפוכות, מעין נוגדן שיציל אותם או את הקרובים להם מאסון, ואם לא יעשו זאת – יתכן ויאבדו את כל החשוב להם, ויצטרכו לחיות עם הידיעה שאם רק היו מתאמצים קצת הדבר היה נמנע.

אנשים אלו מנסים לנטרל ללא הרף מחשבות מאיימות שלהם. כך למשל, אם אדם מרגיש שאסור לו לחשוב מחשבה שלילית כשהוא עובר דרך דלת, הוא ירגיש שהוא חייב לחזור על עקבותיו לעבור שוב בדלת אם במוחו עלתה מחשבה על סרטן בפעם הראשונה. בכניסה החוזרת הוא ינסה בכל מאודו לחשוב על אדם בריא כדי לנטרל את המחשבה המקורית. אם יצליח – ימשיך הלאה. אם לא – יחזור על אותה פעולה שוב ושוב עד שיצליח לבצע אותה עם מחשבה חיובית. המחשבות השליליות והנטרולים מגיעים לאורך היום, כשהאדם מיוסר גם כיוון שהוא יודע בתוך תוכו שמחשבותיו לא באמת יכולות להשפיע על המציאות. הרציונאל אומר לו "זה שטויות", אך הרגש צועק, "זה לא, זה לא, והאם אתה מעז להסתכן כשאתה יודע מה המחיר?"

 סרטון הומוריסטי על "הסוד"

כשפחד ממחשבות פוגש את הסוד

כשאדם שנמצא במאבק מעין זה מגיע לטיפול המלמד אותו כיצד להפחית בחשיבות מחשבותיו ולהסכים לקחת את הסיכון – תדירות המחשבות הטורדניות והמצוקה שהן מעוררות צפויות לרדת בסופו של דבר. לעומת זאת, כשאדם עם דפוס חשיבה ומאבק פנימי זה נתקל בספר כמו הסוד, התוצאות יכולות להיות הרות אסון עבורו. עד עכשיו הוא חשש שמחשבותיו יתגשמו אך לא היה בטוח בכך, עכשיו אומרים לו, שחור על גבי לבן, שהוא צדק לאורך כל הדרך. בעוד שאנשים אחרים הקוראים את הסוד מתייחסים לכיוון החיובי, אדם הסובל מ-OCD  מתייחס לצד ההפוך, ומבין שחובה עליו לנטרל מחשבותיו, לא משנה כמה זמן הדבר לוקח וכמה סבל זה גורם לו (לקריאה על OCD בילדים לחצו כאן).

ההשלכות הראשוניות של קריאת "הסוד" על ידי אדם עם OCD הן התגברות הפחד מהשלכות המחשבות, הגברת המאמץ להימנע מלחשוב אותן, ועלייה בכמות הנטרולים (טקסים) שהוא עושה, כיוון שאם קודם לכן הוא הרשה לעצמו לוותר מדי פעם, כעת הדבר אינו אפשרי. למרבה הצער, ככל שאנחנו מנסים להימנע ממחשבה כלשהי – היא צצה לעיתים קרובות יותר, כך שתדירות המחשבות המאיימות גדלה. כתוצאה, גם תדירות הטקסים עולה, לעומת זאת אחוז ההצלחה שלהם (כלומר, מחשבה או ביצוע פעולה מבלי שמחשבה שלילית תימצא במוחו של האדם באותו זמן) יורד, כך שהאדם צריך להשקיע יותר מאמץ וזמן בנטרול וחוזר חלילה.

כיוון שאחד המאפיינים של OCD הוא עיסוק יתר בנושאים שהם מוטרדים לגביהם. אנשים עם OCD שהגיעו לסוד נוטים לקחת אותו ברצינות תהומית, כלומר, לא ליישם אותו פה ושם, אלא לחיות את הנושא דקה אחרי דקה, שעה אחרי שעה, בלי יכולת להפסיק. ולא מדובר רק במחשבות טורדניות, אלא בקריאת ספרים נוספים בנושא, קריאה בפורומים, הליכה לטיפולים ששמים דגש על חשיבה יוצרת מציאות וכן הלאה, וכך הם שוקעים עמוק יותר במחשבות על הנושא, בפחדים, ובניסיון לשלוט על המחשבות שלהם או לנטרל אותן אם אינם מצליחים.

כשתיאוריה תמיד צודקת – היא טועה
קרל פופר, פילוסוף של המדע, שעסק בין היתר במהי תיאוריה תקפה ומהי תיאוריה בעייתית שלא ניתן להסתמך עליה, דיבר על עיקרון ההפרכה. עיקרון זה אומר שתיאוריה היא תיאוריה תקפה רק אם יש אפשרות להוכיח שאינה נכונה. כך למשל, אפשר לבדוק מאוד בקלות אם תיאוריית כוח המשיכה נכונה על ידי הפלת חפצים. כל עוד הם נופלים – התיאוריה נכונה. ברגע שחפץ ישאר באוויר או יעלה מעלה – תיאוריית כוח המשיכה לא תקפה לגביו או לגבי המקום.

לעומת כוח המשיכה, אנשים עם OCD המאמינים בסוד יוצרים מערכת חשיבה סגורה שאין דרך הגיונית לשבור אותה או להראות פגמים לוגיים בה. הם משתמשים בצורת חשיבה הנקראת הטיית האישור, כלומר, התייחסות לעובדות באופן סלקטיבי, תוך נתינת משקל יתר לעובדות שמוכיחות כביכול את התיאוריה וביטול עובדות שסותרות אותה, או פרשנות מוטית לאירועים שאפשר לפרשם בכמה דרכים.

ניקח לדוגמא אדם עם אוסידי המאמין בסוד וטוען שאם לא יבטל מחשבות שליליות יקרה אסון כלשהו. אם הוא לא ביטל מחשבה מסוימת הוא יחפש באופן אקטיבי אירועים שליליים בסביבה ויקשר אותם לכך שלא ביטל. כיוון שתמיד אפשר למצוא אירועים שליליים, אף אם הם מינוריים, הוא תמיד יוכל להוכיח זאת. מצד שני, אם הוא כן ביטל מחשבה שלילית, הוא יכול להתייחס לאותו אירוע שלילי עצמו כהוכחה לכך שמנע אסון גדול. למשל אם לילד שחלה בשפעת תטען שהוא חלה כיוון שלא ביטלה מחשבה שלילית, אך אם כן ביטלה את המחשבה תטען שהשפעת יכלה להיות חמורה והיא הצילה אותו מכך ולכן חלה באופן קל בלבד.

הסוד מדבר על צורך בכוונה אמיתית כדי להזמין דבר מהיקום, כשאין הגדרה ברורה של מהי כוונה אמיתית והדבר נתון לפרשנות האדם. כך, אם אדם עם OCD ינסה לזמן או למנוע דבר מה ולא יצליח בכך, הוא פשוט יגיד לעצמו שלא התכוון לכך בכל מאודו ולכן זה לא עבד, ועליו להתרכז ולהאמין יותר בפעם הבאה. צורת חשיבה זו גורמת להתפתחות פחד, האשמות עצמיות של האדם ושקיעה אינטנסיבית יותר בטקסים.

מה לעשות אם אתם סובלים מהסוד?

כתוצאה מהנאמר לעיל, התיאוריות שמוצגות בסוד וספרים או סרטים דומים, הם כמו דלק למדורה עבור אנשים עם OCD. חומרת ההפרעה עלולה לנסוק פלאים ולהוביל לפגיעה חמורה בתפקוד ובאיכות חיי האדם. לכן, אם יש לכם דפוס חשיבה הגורם לכם לחשוש ממחשבותיכם – הסוד הוא לא בשבילכם, בין אם הדפוס היה קיים בעבר או החל תוך כדי קריאה. הפסיקו את הקריאה והתרחקו מספרים בסגנון זה, ואם אינכם מצליחים להתמודד לבד עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע נטרולים – פנו לטיפול בהקדם – דפוס חשיבה זה אינו נוטה לדעוך לבד לאורך הזמן אלא ההיפך, להתגבר, כתוצאה מדפוס ההחמרה שתואר לעיל.

רבים מחסידי הסוד יתקוממו על מסקנה זו. בואו נצא רגע מהסוד ומ-OCD  ונלך לתחום אחר: דיכאון. רובנו ככולנו מבקרים מדי פעם אנשים או מעירים להם במטרה לסייע בלי לחשוב יותר מדי. האם ננהג באותה צורה כשהאדם שמולנו סובל מדיכאון כבד ואנו יודעים שכל ביקורת עלולה להוביל אותו לתהומות? סביר להניח שלא, כלומר, היחס שלנו לאדם "רגיל" ואדם הסובל מהפרעה שונה מאוד כשמדובר בנושאים הקשורים להפרעה, ואנו נזהרים יותר כי אנו חוששים לפגוע בשיווי המשקל העדין או לדרדר את המצב. באותו האופן, יכול מאוד להיות שהסוד סייע לכם, אבל יגרום נזק חמור לאדם עם OCD בסביבתכם.

אם אתם מרגישים שהתיאור שהוצג בעמודים אלו מתאר אתכם או אדם בסביבתכם, הפסיקו בעיסוק בנושאים הקשורים להשפעת החשיבה על המציאות, כוחו של התת מודע, זימון מהיקום וכן הלאה. כן, הם מעניינים אתכם כרגע ונראה שהם מציגים תשובות, אבל יד על הלב – מתי הרגשתם טוב יותר, לפני או אחרי שנכנסתם לסיפור? אם הפסקת הקריאה אינה מועילה דיה, פנו לאיש מקצוע לצורך טיפול ב-OCD .

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן