ייעוץ תרופתי – המפגש עם הפסיכיאטר

פגישה עם פסיכיאטר

מצבים והפרעות רבים דורשים שילוב טיפול תרופתי ופסיכולוגי על מנת להשיג את השיפור הרצוי. השקפתנו הטיפולית היא כי טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי הם חלקים משלימים של אותו טיפול ולא שני טיפולים נפרדים. בהתאם לגישה זו, במידה ויש צורך בטיפול תרופתי ההעדפה היא כי הוא יתבצע במסגרת המרכז.

איך נראית פגישה עם הפסיכיאטר?

פגישות ייעוץ פסיכיאטרי מתקיימות בסניף הראשי של קוגנטיקה ברחוב השרון 14 בת"א בהשתתפות ד"ר אליזבת יובן וצלר, היועצת הפסיכיאטרית של המרכז וראש המרכז, ד"ר דני דרבי. במידת הצורך יש אפשרות שגורם נוסף מטעם המטופל, למשל בן משפחה קרוב, יצטרף לחלק מהפגישה. משך הפגישה נע לרוב בין 20-30 דקות, כשלפני הפגישה ד"ר יובן וצלר וד"ר דרבי מעודכנים על ידי המטפל האישי על הבעיה ממנה סובל המטופל ומצבו.

מטרת הפגישה הפסיכיאטרית הראשונה היא לבחון את הקושי שהאדם מתמודד עמו וגורמים רלוונטיים נוספים (כגון רמת התפקוד, מצבו הרפואי, רקע ביולוגי ועוד) כדי לקבוע אם יש צורך בטיפול תרופתי, ובמידה וכן, להתחיל בטיפול שסביר ביותר להשיג את האפקט המרבי עם מינימום תופעות לוואי. קיימים מספר טיפולים תרופתיים אפשריים לכל הפרעה, ואין אפשרות לדעת בוודאות איזה טיפול יהיה המתאים ביותר מראש, אלא דרך ניסוי וטעייה. לפיכך, לעיתים יש צורך להחליף את הטיפול התרופתי מספר פעמים, בין אם לצורך השגת אפקט טיפולי, ובין אם לצמצום תופעות לוואי.

הפגישות הבאות עם פסיכיאטרית הן פגישות מעקב שמטרתן לבצע שינויים והתאמות בטיפול התרופתי במידת הצורך, לאתר בעיות פוטנציאליות או להתייחס לבעיות ושאלות שעלו במסגרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לגבי הטיפול התרופתי.

מה להביא לפגישת ייעוץ פסיכיאטרי?

מידע על טיפולים תרופתיים קודמים. במידה וקיימת אפשרות, יש להביא סיכומים רפואיים המפרטים טיפולים תרופתיים קודמים ומינונים. במידה ואין אפשרות, יש לשחזר מבעוד מועד, בכתב ובפירוט רב ככל הניתן טיפולים תרופתיים קודמים כולל שם התרופה הפסיכיאטרית, מינון, אפקט טיפולי ותופעות לוואי במידה והיו.

מידע על טיפולים תרופתיים של בני משפחה קרובים. במידה ובני משפחה אחרים נטלו טיפול פסיכיאטרי וקיימת אפשרות לתעד את סוג הטיפול והשפעותיו, הדבר יכול לסייע להשיג התאמה טובה יותר של הטיפול התרופתי (בשל דמיון גנטי).

מידע רפואי. נא להביא מידע רפואי רלוונטי כולל: מידע על טיפולים תרופתיים אחרים (כולל תוספי מזון, גלולות וכן הלאה). תיעוד מצב רפואי כללי, כולל מידע על ניתוחים, טיפולים קודמים, מחלות כרוניות, בדיקות דם ובדיקות רלוונטיות אחרות במידה ויש.

החזר על ייעוץ פסיכיאטרי

הקריטריונים להגדרת הרופאים שניתן להתייעץ עמם ולקבל החזר שונים מקופה לקופה ומביטוח פרטי אחד למשנהו (למשל – החזר על פגישה עם מנהלי מחלקה בלבד, על רופאים מרשימה של הקופה) וכך גם גובה ההחזר. יש לפנות מראש לקופה אליה אתם שייכים (או חברת הביטוח), לציין כי אתם פונים לייעוץ אצל ד"ר אליזבת יובן וצלר ולבקש אינפורמציה על החזר ועל הפרוצדורות שיש לבצע לשם כך. ד"ר יובן היא מנהלת מחלקה ולכן בחלק מהקופות ובחלק מהביטוחים ניתן להתייעץ עימה ולקבל החזר.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן