טיפול פסיכולוגי לישראלים בחו"ל

therapy abroad

אנשים רבים השוהים בחו"ל זקוקים לטיפול נפשי. בנוסף לבעיות ולקשיים הרגילים הגורמים לאנשים לחפש טיפול פסיכולוגי, השוהים בחו"ל מתמודדים עם קשיים ייחודיים נוספים כגון בדידות, הסתגלות לסביבה שונה, לחץ ותובענות של התפקיד או הלימודים וכן הלאה. קשיים אלו קיימים גם בקרב אנשים הגרים מחוץ לישראל לאורך זמן, וגם בקרב אנשים שנסעו לתקופה קצרה אך מרוכזת כגון טיול.

הקשיים שאדם הגר מחוץ לארצו צריך להתמודד עמם עלולים להחריף מצב קיים, ליצור קשיי הסתגלות חמורים או הפרעות שונות כגון דיכאון או חרדות – חוסר טיפול במצבים אלו עלול לגרום לפגיעה קשה ברווחתו של האדם ואיכות חייו או אף לשתק אותו לחלוטין. אנשים אחרים אינם חווים קשיים קיצוניים מעין אלו ומסוגלים להתמודד עם המעבר בכוחות עצמם, אולם טיפול פסיכולוגי תומך יסייע להם להתמודד עם קשיי המעבר בצורה טובה יותר ויפחית מהלחץ הנפשי המלווה למעבר.

קשיים במציאת פסיכולוג בחו"ל

למרבה הצער, מגורים מחוץ לישראל מציבים מספר מכשולים בפני אנשים המחפשים טיפול פסיכולוגי קליני, ויכולים למנוע מהם לקבל עזרה כשהם זקוקים לה ביותר. הקשיים במציאת טיפול משתנים בהתאם למדינה בה האדם שוהה ובהתאם לצרכיו:

זמינותו של טיפול פסיכולוגי הולם
בחלק מהמדינות טיפול פסיכולוגי טוב הוא מצרך נדיר, במיוחד כאשר מדובר בטיפול ממוקד בהפרעה מסוימת.

שפה
גם אם האדם נמצא במדינה בה יש זמינות גבוהה של טיפול הולם, לרוב הטיפול לא יהיה בעברית. אם האדם דובר שתי שפות או יותר ברמת שפת אם, הדבר אינו מהווה בעיה, אולם במקרים רבים זה אינו המצב. במקרה הרע האדם לא יוכל למצוא טיפול בשפה שהוא דובר וכך האופציה תשלל ממנו לחלוטין. במקרה הטוב, האדם יוכל למצוא טיפול בשפה שהוא מבין, אולם טיפול שאינו מתבצע בשפת האם (כשלעיתים גם הפסיכולוג אינו דובר שפה זו כשפת אם) עלול לגרום למטופל לחוש ניכור, או פשוט לא להבין כל מה שנאמר בטיפול.

רקע תרבותי
לכל ארץ יש את המאפיינים הייחודיים שלה, המעצבים את עולמו של האדם מבחינת רגש, חשיבה והתנהגות. פערים בין המטפל למטופל במובן זה עלולים ליצור ריחוק או חוסר הבנה. לעיתים, בייחוד אם מדובר בקשיי הסתגלות, חשוב לעבוד עליהם עם מטפל מקומי, כיוון שהם חלק מהבעיה ומטפל מקומי יכול לסייע למטופל להבין כיצד הוא יכול להתגבר על הפערים ולהשתלב בחברה. במקרים אחרים לעומת זאת קשיי הסתגלות אינם הבעיה המרכזית ופערים בין המטפל למטופל יקשו שלא לצורך על הטיפול או יגבירו את תחושת הניכור והבדידות.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט

אם אתם מחפשים טיפול בחו"ל, טיפול באינטרנט עם פסיכולוג ישראלי יכול להוות אלטרנטיבה לטיפולים הקיימים בסביבתכם. האינטרנט מאפשר לכם לקבל טיפול בעברית בכל מקום בעולם, מבלי לחכות עד שתחזרו לארץ לצורך כך. הפגישות הטיפוליות מתבצעות באופן אידיאלי באמצעות תוכנות כגון סקייפ המאפשרות שיחה עם קול ותמונה, כשלעיתים, בהתאם לשיטת הטיפול, יש גם קשר במיילים בנוסף.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן