איך לעבור את ולנטיין בשלום?

Valentine's Day

ולנטיין, יום האהבה, המקבילה הלועזית של ט"ו באב, הוא יום שרבים מחכים לו ורואים אותו כהזדמנות לחגוג את הקשר בו הם נמצאים. מצד שני, יש לא מעט המתעבים יום זה בכל ליבם. חלק מהרווקים שבינינו מקבלים ביום זה תזכורת מכאיבה לכך שהם לבד. חלק מהנמצאים בקשר רואים יום זה כמסחטת כסף ורגשות שמצווה עליהם להרגיש, עכשיו, ורצוי בלווית מתנה סכרינית ויקרה. גם אם הם ובן/בת הזוג מצהירים על העדפה לוותר על יום זה, תמיד קיים הסיכון שהצד השני לא באמת מתכוון לכך וניסיון למרוד בקונצנזוס יוביל לפגיעה או לריב. אם גם אתם הייתם שמחים למחוק את היום הזה, תמשיכו לקרוא את הטיפים שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום.

1.תאום ציפיות – 1 האם לקנות מתנה?
אם כן, זו צריכה להיות מתנה קטנה וסמלית, רק להראות שאכפת או מתנה גדולה? האם להישאר בבית, או דווקא ללכת לקנות כרטיסים להופעה/ארוחה במסעדה טובה? כדי שיום האהבה לא יהפוך ליום בו אתם מתייחסים לצד השני כמרגל של מדינת אויב, דברו על כך מראש ותאמו ציפיות. נכון, אז מוריד חלק מהספונטניות, אבל סביר להניח שזה עדיף מלפגוש את אהובך/אהובתך עם פרח ביד ושיר בלב רק כדי לגלות שהם הוציאו בסופרפאם סכום השווה לחצי מהתמ"ג.

2. תאום ציפיות-2
משטרת הרומנטיקה עדיין לא מחייבת לחגוג את החג, אבל בן/בת הזוג שלכם יכולים לחשוב שזו חובה מוסרית ולהיפגע אם לא תעשו זאת. דברו על כך מראש, אם תגיעו להסכמה – נהדר. אם לא, זה הזמן להתחיל במשא ומתן. אין צורך בנאומים חוצבי להבות על למה אתם שונאים את החג, זה יכול לעורר כעס או פגיעה בצד השני. הסבירו שאתם לא אוהבים את החג, אך כיוון שאתם מבינים שזה חשוב להם אתם רוצים לעשות משהו ביחד, אך לא יגרום להרגיש לא בנוח. חשבו ביחד איזה בילוי יספק את שני הצדדים.

3. גם אהבה לא רומנטית היא אהבה
לא נמצאים בזוגיות? זה לא אומר שאתם חייבים להיות לבד. התקשרו לחבר או חברה שלא נמצאים בקשר וקבעו להיפגש ולעשות משהו מהנה (גם להשתכר, לצחוק על חיי הרווקות ולספר סיפורים על קשרים איומים שניצלתם מהם תופס).

4. מסיבת רווקים/רווקות
לא צריך לחכות לחתונה כדי לחגוג את הרווקות. כיום מקובל לחגוג את הזוגיות: חתונה, מסיבת רווקים/רווקות, ט"ו באב, ולנטיין… מי קבע שלא מגיע לכם לחגוג? הרי יש כל כך הרבה דברים כיפים ברווקות! אם אתם יכולים לאסוף כמה חברים שאינם נמצאים בזוגיות, זה הזמן לחגוג את הרווקות שלכם. צאו לפאב, לכו לרקוד או עשו כל דבר אחר שאתם אוהבים לעשות ויהיה אולי פחות כיף בזוגיות.

5. השקיע/י בעצמך
אם תכננת לבלות את היום באומללות וניסיון לחמוק מזוגות/פרסומות או כל תזכורת רומנטית, יש לנו הצעה אחרת. נכון, אין בן/בת זוג שישקיעו בך ויבלו איתך היום – אבל יש לך אותך! זה הזמן לעשות דברים שבדרך כלל אינך עושה למען עצמך: זה הזמן לקנות לעצמך מתנה לחג, להזמין מסאז', ללכת להצגה. להשקיע בעצמך לא חייב לכלול הוצאה כספית, גם לסיים את העבודה מוקדם ולעשות אמבטיה ארוכה, לראות כמה סרטים ברצף וללכת לישון מאוחר, לאכול ארוחה שמורכבת מסוכריות גומי וגלידה או כל דבר אחר שבדרך כלל אינך מרשה לעצמך ביומיום יכול לשמח אותך.

6. אל תשקעו ברחמים עצמיים
להסתובב לבד ברחוב לצלילי all by myself נראה אולי טוב בקומדיות נעורים אמריקאיות, אבל פחות פוטוגני בחיים האמיתיים, וסביר להניח שגם אם מאוד תשתדלו יהיה קשה לאלתר גשם מלנכולי בזמנים אלו. חוץ מזה, זה לא ממש כיף. אז אם זאת התוכנית שלכם, תוכלו למצוא בסעיפים שלפני כמה דרכים יותר נחמדות להתמודד עם החג.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן