הפרעת חרדה כללית – עצות למשפחה וחברים

הפרעת חרדה כללית

בני משפחה וחברים של אנשים המתמודדים עם הפרעת חרדה כללית יכולים לסייע לאדם באופן משמעותי, אולם פעמים רבות הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות, ולמרות שיש כוונה טובה, ניסיונות העזרה מגבירים את המצוקה. אם אדם יקר לליבכם מתמודד עם חרדה כללית, הכללים הבאים יכולים לסייע לכם לעמוד לצידו בצורה נכונה.

חשוב לציין כי כל חרדה כללית, חברתית, לימודית או כל חרדה אחרת היא הפרעה העלולה לפגוע קשות באיכות חיי האדם ותפקודו, ולהוביל למצבים נוספים כמו התקפי חרדה, דיכאון, בעיות בריאותיות שונות ועוד. מאמר זה נועד לסייע בהתמודדות, אך בשום אופן אינו מהווה חלופה לטיפול בחרדה כללית.

הפרעת חרדה כללית- עזרה ראשונה:

1. אין טעם להגיד "תפסיק לדאוג".
אנשים עם חרדה כללית יודעים שהם מגזימים בדאגה. רבים מהם מודעים לכך שהדאגה הופכת אותם לפחות יעילים, וחרדים בנוגע להשפעות ארוכות טווח של החרדה על הבריאות הפיזית או הנפשית. למרות שהם מאמינים ברמה כלשהי שדאגה היא מועילה, רובם היו רוצים לדאוג פחות, אבל לא מצליחים לעשות זאת ומבקרים את עצמם או דואגים בקשר לכך.

אמירה להפסיק, גם אם היא מגיעה ממקום טוב ורצון לעזור, יכולה לגרום לאדם להרגיש שלא מבינים אותו, מבקרים אותו, מקטינים אותו או חושבים שהוא טיפש. בהתאם, הדבר יעורר התנגדות, כעס, עצב או הסתגרות. אדם עם חרדה כללית ירגיש ויגיב לאמירות אלו פחות או יותר כמו אדם שמספר על משבר כלכלי בו הוא נמצא ושומע בתגובה: "אז פשוט תשיג כסף".

2. דברו על דברים אחרים, לא על הדאגות.
באופן טבעי, כשאנחנו רואים אדם הקרוב אלינו במצוקה, אנחנו מנסים לדבר איתו ולסייע לו. הדבר נכון כשיש משבר קונקרטי על הפרק, אולם בהפרעות שונות, וביניהן חרדה כללית, גישה זו משיגה את האפקט ההפוך. דיבור על הנושאים הגורמים לאדם להרגיש חרדה לא יקל עליו, אלא יגרום לו לחשוב עליהם יותר, לדאוג יותר, להשתכנע שאין פתרון או שהוא חייב לדאוג, או להרגיש לא מובן (ראו סעיף קודם).

במילים אחרות, אדם עם חרדה כללית חושב על הנושאים המטרידים אותו ללא הרף, הוא לא צריך את העזרה שלכם בכך. הקושי שלו הוא בלחשוב על דברים אחרים, וכאן הוא בהחלט זקוק לעזרתכם. יש הרבה דברים מצחיקים, מעניינים או מהנים בעולם, כרגע קשה לו לראות זאת, וכאן חשובה התרומה שלכם. הסיטו את נושא השיחה לכיוונים שמעניינים אותו ואינם קשורים לדאגה, עזרו לו ליהנות, להיזכר בכך שיש עולם מעבר לדאגה. גם אם קשה לו להתנתק מהדאגה, התמידו בכך בעדינות, מבלי לבקר או לנהוג בצורה אגרסיבית. מצב רוחו צפוי להשתפר אם תעשו זאת.

בהחלט אפשר להגיד לאדם בעדינות שלדבר על נושאים שליליים מוביל להרגשה שלילית וההיפך. אם הוא מתעצבן או לא מבין, תוכלו לעשות ניסוי, להגיד לו שישים לב איך הוא מרגיש כשהוא מדבר על נושאים מדאיגים לעומת פעמים בהן הוא מדבר על נושאים חיוביים יותר. מרבית האנשים המתמודדים עם חרדה כללית יראו את ההבדל בקלות ויסכימו שלמרות שהדבר קשה להם, בהחלט עדיף לדבר על נושאים אחרים.

3. עשו דברים מהנים.
בהמשך לסעיף הקודם, הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות בשביל אדם עם חרדה כללית הוא לעזור לו לקחת פסק זמן מהדאגות שלו, ליהנות מהחיים, לפחות לזמן מה. סביר להניח שיש דברים שאתם אוהבים לעשות יחד, בין אם מדובר בפעילויות אדקטיביות כמו טיולים או ספורט אתגרי, או בפעילויות נינוחות יותר כמו ישיבה בבתי קפה או צפייה בסרטים. יכול להיות שאתם כל כך ממוקדים בדאגות שאתם מזניחים פעילויות אלו, דבר שפוגע באיכות הקשר וממקד אותו סביב החרדה. היזכרו בנושאים המשותפים שאתם אוהבים והתחילו לפעול בהתאם. חוץ מהנאה, הדבר יזכיר לכם ולקרוב אליכם שהוא לא רק חרדה כללית, ויש בו הרבה יותר מכך.

4. אל תשכחו את עצמכם.
בהמשך לסעיפים הקודמים, הדיבור על הדאגה פוגע לא רק באדם המתמודד עם חרדה כללית, אלא גם באנשים הנמצאים איתו בקשר, וכתוצאה – ביחסים החברתיים איתם. זה לא תענוג גדול להיות ליד אדם המדבר ללא הרף על נושאים מדאיגים או מדכאים. אנשים הנמצאים בקשר עם אדם המתמודד עם חרדה כללית נוטים להיכנס לתפקיד טיפולי, בין אם על ידי הקשבה למצוקות שלו או ניסיון לפתור בעיות, או להתרחק ממנו כיוון שקרבתו מעיקה עליהם.

תפקיד טיפולי פוגע באיכות הקשר, מעיק על נותן העזרה שלא לצורך, יוצר תלות או יחסים לא שוויוניים ופוגע על ידי כך גם במסייע וגם באדם המתמודד עם חרדה כללית. ניתוק הקשר לגמרי, פוגע כמובן באופן חמור באדם עם החרדה הכללית, בפרט אם אנשים נוספים עשו זאת. ניתוק פוגע גם באדם שהיה עמו בקשר, המאבד אדם שהיה קרוב לליבו. ניתוק הקשר או הפיכה לדמות טיפולית אינן האופציות היחידות. הסעיפים הקודמים מציעים לכם אלטרנטיבות מוצלחות יותר, השתמשו בהן, ושימו לב כל הזמן לאיך אתם מרגישים – אם הקשר מעיק עליכם, סימן שאתם גולשים למקומות שלא כדאי שתהיו בהם, שימו לב מה קרה, והשתדלו ככל יכולתכם להחזיר את הקשר למקום בריא יותר.

5. סייעו להגיע לטיפול.
אתם חברים או משפחה, לא פסיכולוגים קליניים המבצעים אבחון פסיכולוגי או פסיכיאטרים. לכן, אין לכם את הידע המקצועי הדרוש, והמעורבות הרגשית שלכם חזקה, כך שלא תוכלו לעזור בצורה נכונה, ובדרך תפגעו בעצמכם, בקשר שלכם, ובאדם שאתם כל כך רוצים לעזור לו. חרדה כללית היא הפרעה פסיכיאטרית הדורשת התערבות מקצועית, ולמרבה המזל כיום יש שיטות טיפול מועילות וממוקדות.

חלק מהמתמודדים עם חרדה כללית או הפרעות אחרות מתקשים לפנות לטיפול מסיבות שונות, וביניהן חוסר הכרה בחומרת המצב, חוסר אמונה בטיפול, או סטיגמות שליליות לגבי הפרעות פסיכיאטריות או הטיפול בהן. כאן אתם יכולים לסייע – הבינו מה מקשה על האדם להגיע לטיפול, דברו איתו על כך, התמודדו יחד עם חששות שלו, תמכו בו ועודדו אותו להגיע לטיפול מתאים.

6. השיגו עזרה לעצמכם אם יש צורך בכך.
חרדה כללית אצל אדם קרוב במיוחד, למשל בן משפחה או חבר נפש, יכולה להקשות עליכם מאוד: הזדהות או אמפתיה לסבלו יכולים להכאיב לכם, ומבחינה אישית – האדם הוא כבר לא בדיוק האדם שהכרתם בעבר, כך שיש כאן אובדן ברמה מסוימת. שני היבטים אלו עלולים לגרום למצוקה וכאב עזים, שלפעמים קשה להתמודד איתם לבד. בחלק מהמקרים מספיק להיעזר בתמיכה של חברים או משפחה, במקרים אחרים כדאי לפנות לקבוצות תמיכה או טיפול פסיכולוגי.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן