תשובות לשאלות נפוצות – טיפול CBT

האם טיפול CBT עוזר להעלים לגמרי את הבעיה, למשל להיפטר מחרדות?

אומנם יש אנשים שהפחדים או החרדות שלהם נעלמים לגמרי אחרי הטיפול והם נהנים מדברים שגרמו להם מצוקה קודם לכן, אולם תוצאה זו אינה שכיחה ואינה מטרת הטיפול. מטרתו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי היא לאפשר למטופל להתמודד עם הקושי בצורה אחרת, טובה יותר, כך שעוצמת הקושי תפחת והוא לא יפגע באיכות חייו. הנטייה לחרדות, דיכאון או כל קושי אחר יכולה להישאר אחרי הטיפול ולעיתים יהיו התפרצויות חוזרות של הבעיה, אולם שימוש בכלים ולעיתים חזרה למספר פגישות תחזוק יגביל את עוצמת ההתפרצות ומשכה.

מה משך טיפול CBT?

הטיפול שונה מאדם לאדם ומשכו תלוי במספר מרכיבים: סוג הבעיה, חומרתה, היחס של סביבת האדם לבעיה ושיתוף הפעולה של המטופל עם הטיפול ובביצוע מטלות הבית. לרוב הטיפול נע בין 12-24 מפגשים, אולם הוא יכול להיות ממושך יותר בהפרעות מסוימות (כגון OCD והפרעות הספקטרום), בבעיות כרוניות ומתמשכות, קיום קו-מורבידיות (קיום מספר הפרעות) וחוסר עקביות במפגשים ובשיעורי הבית יכולים להאריך את הטיפול. כמו כן, בחלק מהמצבים יתכן והטיפול לא יהיה יעיל מספיק ללא שילוב טיפול תרופתי, או שמשכו יתארך. בנוסף לטיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד בעיה ספציפית, אנו מציעים גם סכמה תרפיה, טיפול ממושך יותר לשינוי דפוסי חיים מקיפים – טיפול זה הינו טיפול ממושך ולא טיפול קצר טווח

למי המידע על הטיפול עובר?

הטיפול מוגן בחוק החיסיון הרפואי. בהתאם, העברת מידע מבלי שהמטופל חתם על ויתור סודיות היא עבירה על החוק, וללא ויתור סודיות אין באפשרותנו אף לאשר אם המטופל נמצא בטיפול אצלנו או לא (גם אם המטופל מעוניין בכך אך לא חתם על טופס)..

לאיזה בעיות טיפול CBT מתאים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים למגוון נרחב של בעיות ממוקדות, ביניהן ניתן למנות חרדות, פחדים, דיכאון, OCD, חרדת בריאות, BDD, שליטה על כעסים, בעיות מיניות, הפרעות שינה ופוסט טראומה. כמו כן, טיפול על ידי פסיכולוג רפואי בשילוב טכניקות של CBT יכול לסייע במגוון סימפטומים פיזיים כגון מיגרנות, IBS, פיברומיאלגיה ועוד..

האם טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים גם לילדים?

באופן כללי הטיפול מתאים לילדים בני 6 ומעלה, אולם הדבר תלוי מאוד בבשלות של הילד, כך שיש ילדים צעירים יותר שהטיפול מתאים להם ומבוגרים יותר שהטיפול אינו מתאים להם. במקרה והטיפול אינו מתאים לילד העבודה נעשית עם ההורים, כשהם לומדים כיצד להתייחס לקשיים של הילד ואיך לסייע לו להתגבר עליהם. גם אם הטיפול מתאים לילד, עדיין תעשה עבודה עם ההורים, כיוון שהאופן בו הם מתנהלים עם הבעיה קריטי להצלחת הטיפול..

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן