קונצנזוס מומחים. מה זה OCD

what is ocd

חלקו הראשון של קונצנזוס מומחים ל-OCD* שנועד לתת מידע מקיף על ההפרעה לסובלים ממנה ובני משפחתם. החלק הראשון כולל מידע התחלתי על OCD: מהי הפרעה טורדנית כפייתית, מהן מחשבות טורדנות, מהי כפייתיות ודוגמאות לסימפטומים שכיחים.

אם אתה או מישהו מהקרובים אליך אובחן כסובל מ- OCD, אתה עשוי להרגיש כי אתה האדם היחיד המתמודד עם המורכבות והקשיים הנגזרים מהבעיה. אבל אתה לא לבד. ההערכה היא ש לאחד מכל חמישים מבוגרים יש OCD ויש עוד כמות כפולה של אנשים שסבלו מההפרעה בעבר. למרבה המזל, טיפול CBT בהפרעה טורדנית כפייתית הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים, ויכול לעזור לך להגיע לאיכות חיים גבוהה יותר. להלן תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר לגבי OCD.

מה זה OCD?

דאגות, ספקות, ואמונות תפלות הם כולם חלק משגרת חיינו. אבל כאשר הם נעשים מוגזמים והופכים לשעות של רחיצת ידיים, או כשאין בהם שום הגיון כמו נסיעות סחור-סחור מסביב לבניין כדי לבדוק שלא קרתה תאונה, ניתנת אבחנה של OCD .OCD הוא מצב בו המוח כאילו "נתקע" על מחשבה או דחף ספציפיים מבלי יכולת להרפות. אנשים עם OCD אומרים לעיתים קרובות שהסימפטומים שלהם הם כמו גיהוקים שמסרבים לעבור.

OCD היא הפרעה רפואית מוחית שגורמת לבעיות בעיבוד מידע. זו אינה אשמתך, וזו לא תוצאה של אישיות חלשה או לא יציבה. לפני הגעתם של תרופות מודרניות וטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי, OCD נחשבה להפרעה שאינה ניתנת לטיפול. רוב האנשים שהיה להם OCD המשיכו לסבול, גם לאחר שנים של פסיכותרפיה לא אפקטיבית.

לטיפול ב-OCD התקשרו 1-800-567-567 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם

כיום, למרבה המזל, טיפול ב-OCD יכול לעזור לרוב האנשים הסובלים מההפרעה. למרות שניתן לרפא לגמרי OCD רק באנשים מסוימים, רוב האנשים מצליחים להגיע להפחתה משמעותית בסימפטומים עם טיפול מקיף. לטיפול מוצלח ב-OCD, כמו בהפרעות רפואיות אחרות, נדרשים שינויים מסוימים בהתנהגות, ולעיתים נדרשות גם תרופות. אנשי המקצוע המטפלים ב-OCD הם פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי המומחה בתחום ופסיכיאטר במידה וקיים צורך בטיפול תרופתי.

OCD_03

מחשבות טורדניות

אובססיות הן מחשבות, תמונות או דחפים שחוזרים שוב ושוב ומרגישים מחוץ לשליטה. האדם לא רוצה שיהיו לו את הרעיונות הללו, הוא מוצא אותם מטרידים וחודרניים ולרוב מכיר בכך שאין בהם הרבה הגיון. אנשים עם OCD עשויים לחשוש באופן מוגזם מחיידקים ומאבק, ועם מחשבה אובססיבית שהם מזוהמים או עלולים לזהם אחרים. יכולים להיות להם פחדים אובססיביים שהם פגעו במישהו אחר (בזמן נהיגה למשל), למרות שהם יודעים שזה לא מציאותי. אובססיות מלוות בתחושות לא נוחות כמו פחד, גועל, ספק, או הרגשה שדברים צריכים להיעשות "רק ככה".

כפייתיות

אנשים עם OCD מנסים לרוב להרחיק את האובססיות שלהם בביצוע קומפולסיות. קומפולסיות הן פעולות שאדם מבצע שוב ושוב, בדרך כלל על פי חוקים מסוימים. אנשים עם אובססיית זיהום והדבקות למשל, עשויים לרחוץ את ידיהם לעיתים קרובות כל כך עד שהן נעשות מחוספסות ונפוחות. אדם עשוי לבדוק שוב ושוב שהוא כיבה את התנור או המגהץ בגלל פחד אובססיבי שהוא ישרוף את הבית. אנשים לפעמים צריכים לספור חפצים מסוימים שוב ושוב בגלל  פחד אובססיבי לאבד אותם. בניגוד לשתיה כפייתית או להימור כפייתי, הכפייתיות של OCD לא מספקת לאדם הנאה. במקום זה, הטקסים מבוצעים כדי להשיג הקלה זמנית מחוסר הנוחות הנגרם בעקבות האובססיות.

מאפיינים נוספים של או.סי.די

סימפטומים של OCD יוצרים מצוקה רבה, גוזלים זמן רב (יותר משעה ביום) או מפריעים באופן משמעותי לעבודה, לחיים החברתיים או ליחסים של האדם. רוב האנשים הסובלים מ-OCD מגיעים בשלב כלשהו למסקנה שהאובססיות שלהם מגיעות מתוך מוחם והן לא סתם דאגות מבעיות אמיתיות, ושהטקסים שהם מבצעים הם מוגזמים ולא הגיוניים. כשאדם הסובל מ-OCD אינו מכיר בעובדה שהאמונות והפעולות שלו אינן הגיוניות, הוא מאובחן כסובל מ-OCD עם תובנה נמוכה. סימפטומים של OCD נוטים להתרחב ולהצטמצם לאורך הזמן. חלק מהם עשויים להיות רעש רקע בלבד, אחרים יגרמו למצוקה רבה.

Translated with permission from March JS, Frances A, Kahn DA, Carpenter D*
eds. The Expert Consensus Guideline Series: Treatment of
Obsessive-Compulsive Disorder. J Clin Psychiatry 1997;58 (suppl 4):65-72

זכויות בעברית שמורות ל קוגנטיקה-המרכז הישראלי לטיפול קוגנטיבי התנהגותי , ד"ר דני דרבי©

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן