דיכאון מגביר סיכון להתקפי לב

heart problemמחקר חדש של איגוד הקרדיולוגיה האירופאי מצא כי דיכאון בדרגת חומרה בינונית ומעלה מגביר את הסיכון לכשל לבבי ב-40%. המחקר הוא מחקר רחב היקף, שנערך על אוכלוסיה של 63 אלף איש. המחקר בחן אנשים אלו לאורך 11 שנים, שבמהלכן 1500 איש פיתחו כשל לבבי.  ככל שהסימפטומים הדכאוניים חריפים יותר, הסיכון לבעיות לב גדל. הסיכון של בעלי סימפטומים קלים של דיכאון לכשל לבבי היו גבוהים ב-5%, ואלו של בעלי דיכאון בינוני או חמור היו גבוהים ב-40%.

אורח החיים של אנשים הסובלים מדיכאון נוטה להיות לא בריא, וניתן היה להניח שהרגלים לא בריאים הם שגורמים לפגיעה בלב. אולם, לפי החוקרת הראשית, ליסה תוסט גוסטאד, אורח החיים הובא בחשבון. גם כשהחוקרים הורידו את ההשפעה של משתנים כמו השמנת יתר ועישון, דיכאון עדיין הוביל לעלייה בכשל לבבי.

אז אם לא אורח החיים, מה כן גורם לפגיעה בלב?ראשית, דיכאון מוביל להפעלת הורמונים המשתחררים בזמן לחץ. הורמונים אלו משפיעים על תפקודים גופניים רבים, בין היתר גם על הלב, והם עלולים לגרום לדלקת או לטרשת העורקים. שנית, אנשים הסובלים מדיכאון מתקשים למלא את הנחיות הרופאים, ולכן הסיכוי שיקחו את התרופות באופן סדיר ויעשו שינויים באורח החיים (כמו שינוי התזונה, פעילות גופנית), קטנים משל אנשים ללא דיכאון.

מה לעשות אם אתם מדוכאים?

כיום קיימים טיפולים יעילים בדיכאון: הן טיפולים פסיכולוגיים קצרי מועד והן טיפולים תרופתיים (כשהתוצאות הטובות ביותר הן לטיפולים המשלבים טיפול פסיכולוגי ותרופתי). אחד הטיפולים הפסיכולוגיים בדיכאון, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שם דגש רב על ההתנהגות, ועוסק רבות בגורמים באורח החיים המתחזקים את הדיכאון. כפי שפורט, גורמים אלו מגבירים את הסבירות לבעיות לבביות, כך שטיפול CBT בדיכאון עשוי להיות מוצלח במיוחד בהפחתת הסיכון לבעיות לבביות אצל הסובלים מדיכאון.

גם אם אינכם סובלים מדיכאון, יתכן ואתם בדרך לכך. אובדן עניין בדברים שנהניתם מהם בעבר, ירידה בחיוניות ועייפות מוגברת, בעיות שינה, שינויים בתיאבון, ביקורת עצמית, חוסר תקווה לגבי העתיד וקשיי ריכוז נמנים עם הסימפטומים של דיכאון. אם אתם חווים מספר מהסימפטומים שפורטו, יתכן ואתם מתחילים לפתח דיכאון. במידה ואתם חוששים שזה מצבכם, אין סיבה לחכות. פנו לרופא המשפחה או לפסיכולוג ודברו עמם על הנושא על מנת שיוכלו לסייע לכם להבין אם אתם מועדים לדיכאון כרגע. במידה וזה המצב, אין צורך להמתין עד שהדיכאון יתפרץ במלוא עוזו, וניתן לפנות לטיפול פסיכולוגי שיסייע לכם להתמודד עם גורמים הנמצאים בבסיס הדיכאון (למשל ערך עצמי נמוך, גורם לחץ כמו מחלה או משבר כלכלי, צורת חשיבה פסימית ועוד).

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן