טיפים מעשיים להרגשה אישית טובה

רוצים להרגיש טוב יותר? טיפים ליישום מיידי בחיי היומיום שיעזרו לכם לעשות זאת.

בהצלחה!

CBTips

כוחה של חצי הכוס המלאה: הכירו בלפחות 3 דברים חיוביים שעשיתם ביום, גם אם הם נראים לכם קטנים או חסרי חשיבות.


חשיבות האיזון – קשיים רבים נובעים מחוסר איזון – יותר מדי פנאי, פחות מדי פנאי, יותר מדי זמן לבד, פחות מדי זמן עם עצמך… באילו תחומים החיים שלכם לא מאוזנים? מה אתם יכולים לעשות כדי לשנות זאת?


נוטים להאמין שיקרה הרע מכל? עצרו רגע וחשבו – על מה אתם מתבססים? האם זו באמת האופציה היחידה או הסבירה ביותר?


לא מספיקים כלום? משימות גדולות יכולות להיראות בלתי אפשריות לביצוע – נסו לפרק אותן לחלקים קטנים והתרכזו בכל פעם בחלק הרלוונטי של המשימה.


מרגיש\ה שכולם מסתכלים עליך? בוחנים אותך? האמת היא שמרבית האנשים מרוכזים בעצמם ולא באחרים הרבה יותר מכפי שאתה חושב.


כתבו לעצמכם בכל יום שלושה דברים נעימים שקרו לכם במהלך היום: מחמאה שקיבלתם, משהו טעים שאכלתם, מקום חדש שגיליתם או משהו יפה שקראתם. תרגיל זה יעזור לכם להפנות קשב לנקודות של אור שהרבה פעמים אנחנו שוכחים  לראות בתוך כל העומס והלחץ.


מתוחים? לאורך היום אנחנו חווים הרבה ארועים קטנים ומלחיצים, כך שמתח נבנה ומצטבר. רכשו הרגל חדש ומועיל- בשלוש נקודות זמן במהלך היום, קחו אוויר, מלאו את הריאות ונשמו כמו שצריך. כלי זה יעזור לכם לפרוק מתחים ולהפחית עומס.


הידעתם? מצב הרוח שלנו מושפע מהמון דברים קטנים שלא תמיד אנו מודעים אליהם. למשל- מוזיקה קצבית  ושמחה בתחילת היום יכולה לעזור לנו לפתוח אותו במצב רוח מרומם. באותה מידה, מוזיקה עצובה ומלנכולית יכולה להשפיע על מצב רוחנו בכיוון ההפוך  ולהכניס אותנו למצב רוח מדוכדך. אז למה תבחרו להקשיב הבוקר?


בחרו כל יום שלושה דברים טובים-יפים-נחמדים-מעניינים-מסקרנים-מרגשים שקרו לכם "על הדרך", כאשר משהו מסוג זה מתרחש התעכבו עליו ומקדו את תשומת הלב המירבית לאירוע. בסוף היום נסו להיזכר באותו אירוע ורישמו אותו במחברת או ביומן, בצעו את התרגיל הזה במשך חודש אחד ותראו את כוחו המופלא של שינוי תשומת הלב בהשפעה על מצב הרוח שלנו.


אל תעשו כלום! נשמע מוזר? רוב היום אנחנו עסוקים בעשייה מתמדת ואם אנחנו לא עושים אנחנו עסוקים וטרודים בתכנון ופתרון בעיות, ואם לא זה אז אנחנו מול מסך המחשב או הנייד, מעט מעט מן הזמן אנחנו פשוט פנויים להתבונן מסביבנו ללא תיווך או מחשבות על העתיד לבוא. שיברו את השגרה הזו באמצעות תרגיל פשוט: צאו מן הבית, לכו לגינה-פארק הקרוב לביתכם, שאפו אויר ולמשך 20 דקות התבוננו מסביבכם ותנו לקולות, לצבעים ולריחות להיקלט בחושים, הקדישו לכל חוש כמה דקות ואם תרצו תבצעו סיבוב נוסף על החושים (מה אני חש, מה אני מריח, מה אני שומע, מה אני רואה). השתדלו להתמקד בחושים ולא במחשבות האין סופיות.


כגודל הציפייה גודל האכזבה: נסו לקחת מטרה גדולה שהצבתם לעצמכם ולפרק אותה למטרות קטנות וצנועות יותר. אם ניגש למטרותינו באופן הדרגתי, נוכל לחוות הצלחה לעיתים קרובות, שכן מטרות "קטנות" הן ראליות יותר וברות השגה.


קורה לכם שאתם מוצאים את עצמכם נמנעים ממצבים כלשהם מתוך חשש ממה שעלול לקרות? הימנעות אמנם משחררת אותנו ממצוקה בטווח הקצר, אך בטווח הארוך היא מונעת מאתנו חוויותבעלות ערך. וויתור (אמיץ) על ההימנעות יאפשר לגלות שהשד לא נורא כל כך, ואולי אף להיפך!


האם האמרות : "אני תמיד נכשלת!", "אף פעם לא הולך לי!" ודומיהן מוכרות לכם? יש לנו את הנטייה להכליל ממקרה אחד או ממספר קטן של מקרים על עצמנו ועל אחרים. להכללת יתר יש השפעה לרעה על מצב הרוח שלנו ועל איך אנחנו רואים את עצמנו ואחרים. אולי הגיע הזמן להחליף את המושגים "תמיד", "אף פעם" וכדומה במושגים פחות קיצוניים כמו "לפעמים", "מדי פעם" או "קורה ש…"

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן