חרדות? תאכלו יוגורט!

להרגיש טוב

מה הקשר בין חרדות ו-OCD לחיידקים? התשובות האינטואיטיביות הן פחד מחיידקים, שטיפת ידיים כפייתית, בחילה או שלשולים בעקבות חרדה וכן הלאה. אולם ככל הנראה קיים קשר נוסף, פחות ידוע – יתכן ובקטריות הנמצאת במערכת העיכול קשורה לחרדות, OCD, אוטיזם וסכיזופרניה.

בעוד שרוב הפסיכיאטרים והפסיכולוגים מכירים ומתמקדים בהשפעה של חרדה על הגוף, ד"ר ג'יימס גרינבלט, פסיכיאטר, מתעניין בהשפעה מהכיוון ההפוך. שנים של טיפול באנשים עם הפרעות אכילה הובילו את ד"ר גרינבלט למסקנה שלעיתים בעיות בעיכול קשורות להפרעות חרדה, והוא מצא כי טיפול באמצעות פרוביוטיקה (כן כן, כמו היוגורט) סייע לחלק מהם. בהמשך לקו זה, הוא בדק את מצב מערכת העיכול אצל כמה מטופלים צעירים שפיתחו OCD וחרדות זמן קצר לפני הפנייה. הוא גילה כי אצל חלק מהם רמות הבקטריות היו שונות מהנורמה, הוסיף לטיפול הרגיל גם טיפול בפרוביוטיקה – והמצב השתפר באופן ניכר.

האם עכברים יכולים להרוויח מאכילת יוגורט?

מחקרים שנערכו על עכברים תומכים בממצאים של ד"ר גרינבלט. במחקר אחד השוו בין שתי קבוצות של עכברים בני 8 שבועות: קבוצה אחת עם בקטריות רגילות, וקבוצה אחת שבקטריות מעיים הוצאו מגופה. נמצא כי בקבוצה שכמות הבקטריות במערכת העיכול שלה הופחתה נמצאו יותר הורמוני לחץ ושינויים במבנה המוח שאופייניים לדיכאון וחרדות. במחקר המשך נמצא כי החלפת הבקטריות בין עכברים הובילה לשינויי אישיות משמעותיים – עכברים ביישנים הפכו למוחצנים וההיפך.

אולם לכל המקווים להיפטר מחרדות או OCD באמצעות אכילת יוגורט צפויה אכזבה. הנטייה המוחית לחרדות נקבעת בילדות עד גיל ההתבגרות, ולאחר מכן קשה לשנות אותה באופן מוחלט. ככל הנראה גם מערכת העיכול היא חלק מאותו מנגנון. כך למשל, במחקר שנערך ביפן, חוקרים הצליחו לשנות באופן קיצוני את רמות החרדה של עכברים עד הגיעם לגיל 9 שבועות.

הקשר שבין בקטריות להפרעות חרדה- תחום מחקרי בתחילת דרכו

למרות שאי אפשר להגיע למהפך, אפשר להגיע ככל הנראה לשינויים משמעותיים באמצעות השפעה על מיקרובים גם אם עוברים את חלון ההזדמנויות. כך למשל, נמצא במחקרים שונים כי השפעה על בקטריה פרוביוטית הובילה לירידה ברמות חרדה ולחץ, ואף השפיעה על מבנים מוחיים הקשורים לדאגות, חרדות ופחד גם אצל עכברים שעברו את הגיל הקריטי.

וחזרה לבני אדם מעכברים. כיום אין די מחקרים על הקשר בין בקטריות לחרדות ו-OCD, כך שלא ניתן לתת המלצות בנושא. אולם, זהו כיוון מעניין ששווה לזכור אותו ולעקוב אחר התפתחויות וחידושים בתחום. אם אתם סובלים מחרדות או OCD ורוצים לבחון את הנושא בעצמכם, אתם יכולים להביא את המחקר לידיעת רופא המשפחה ולהתייעץ עמו בנושא, או להעשיר את התזונה שלכם במוצרים פרוביוטיים. חשוב לזכור כי טיפול זה אינו מהווה תחליף לטיפולים קונבנציונאליים בחרדות ו-OCD ולכן אפשר להוסיף אותו לטיפולים קיימים, אך לא להפסיקם.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן