אגרופוביה

Agoraphobia

הפירוש המילולי של אגרופוביה הוא פחד משווקים, מונח שנועד לציין פחד ממקומות ציבוריים הומים וממקומות פתוחים. מונח זה מתאר חלק מהתופעה, אולם היא מורכבת מכך. למעשה, אגרופוביה היא הפרעה הנלווית לעיתים להתקפי חרדה (התקפי פאניקה) – האדם הסובל מהתקפי חרדה פוחד להיות במקומות הומי אדם או מקומות מבודדים יחסית מפחד שיחווה התקף ולא יוכל לצאת מהמקום במהירות ו/או לקבל סיוע במהירות מספקת.

כיצד נוצרת אגרופוביה?

אנשים רבים חווים לפחות התקף חרדה אחד במהלך חייהם, אצל חלק מהם הסיפור מתחיל ונגמר בכך, אולם אצל אחרים מתפתחת הפרעת חרדה, כשהם חוששים מפני התקף חרדה נוסף ומנסים למנוע אותו ככל יכולתם או להימנע מהשלכות שליליות של התקף. חלק מהסובלים מהפרעת חרדה זו מתחילים להימנע ממקומות בהם חוו התקף ובאופן הדרגתי מוסיפים לרשימת המקומות שאינם מוכנים לשהות בהם מקומות שהם חוששים שיחוו בהם התקף או מקומות שקיימת אפשרות שלא יצליחו לצאת מהם במהירות ו/או להגיע לעזרה במקרה התקף.

כשהאדם נמנע משהות במקום שנחווה בעיניו כמסוכן עבורו הוא מרגיש תחושת הקלה, כאילו ניצל מסכנה. תחושה זו היא חיזוק שלילי, כלומר, ההימנעות סיימה תחושה לא נעימה של חרדה שהרגיש כשחשב על הגעה לאותו מקום. כשהתנהגות (או הימנעות) מחוזקת, הסבירות שהיא תקרה שוב גדלה, וכך, כשהאדם חווה הקלה כתוצאה מהימנעות הסבירות שימנע בפעם הבאה שיצטרך ללכת לאותו מקום גדלה. כמו כן, הוא חושב שניצל מסכנה של התקף ומחשבה זו מחזקת אף היא את ההימנעות. לאט לאט קורה תהליך של הכללה – האדם מבין שההימנעות גרמה לו להרגיש טוב יותר וחרד פחות ולכן מתחיל ליישם אותה במצבים נוספים.

אם האדם היה מוכן להגיע למקומות שהוא פוסל ולא חווה התקף, עוצמת הפחד שהם מעוררים הייתה פוחתת, ההימנעות מונעת אופציה זו וככל שההימנעות ממושכת יותר, יש לאדם יותר זמן לפתח תסריטים שליליים לגבי מה שיתרחש אם יגיע למקומות אלו. תסריטים אלו מעצימים את הפחד, כך שאם בסופו של דבר הוא יצטרך להגיע לאחד ממקומות אלו הסבירות שאכן יחווה התקף גדלה.

אגרופוביה יכולה להתחיל למשל מהימנעות מנסיעה באוטובוסים כיוון שהאדם חווה התקף בזמן נסיעה כזו. בהמשך ההימנעות תתרחב למקומות נוספים כמו הופעות, קניונים, רכבות, נהיגה בכבישים שאין בהם אפשרות לעצור בצד בקלות, פגישה עם חברים שלא יודעים שיש לאדם התקפי חרדה, נסיעה למקומות רחוקים, טיסות ועוד. באגרופוביה קיצונית האדם יהיה מוגבל לביתו.

 אגרופוביה ותלות באחר

חלק מהאנשים עם אגרופוביה מגלים שהם מרגישים ביטחון רב יותר כשאדם קרוב שהם סומכים עליו מתלווה אליהם. כתוצאה, הם מוכנים ללכת למקומות רבים רק עם ליווי ומפתחים תלות באנשים שמאפשרים להם להתנהל בעולם המאיים שבחוץ. במקרים אחרים, גם ליווי לא עוזר להרגיע את החשש של האדם והוא צריך להיעזר באנשים אחרים כדי לבצע תפקודים בסיסיים החיוניים ליומיום. התלות יוצרת אי שוויון במערכות יחסים ופוגעת בקשרים בצורות שונות, החל מפיתוח דפוס של מטפל-מטופל ועד לכעס ועוינות מצד האנשים שנאלצים לקחת על עצמם תפקיד טיפולי בעל כורחם.

אגרופוביה ואינטרנט

האינטרנט מאפשר לאנשים עם אגרופוביה לנהל חיים שלמים מתוך הבית ללא צורך לצאת החוצה. הדבר אומנם מורכב יותר, אבל אפשר למצוא עבודה מהבית, לעשות קניות באינטרנט ולנהל חיים חברתיים בבלוגים, פורומים, רשתות חברתיות, צ'אטים ועוד. מצד אחד הדבר מקל על אנשים עם אגרופוביה  – הם אינם צריכים להיות תלויים באחרים כדי להתקיים ויכולים לנהל חיים עשירים. מצד שני, הדבר מאפשר להם להשלים עם המצב ומפחית את הסיכוי שיגיעו לטיפול שיכל לסייע לפתור את הבעיה.

אגרופוביה ודיכאון

אגרופובים נמצאים בסיכון מוגבר לפיתוח דיכאון. הדבר נובע מכמה סיבות:

1. צמצום החופש והגבלת האפשרויות
הסיבה הברורה ביותר היא שאגרופובים חיים בכלא במידה זו או אחרת. פעילויות רבות נמנעות מהם, הם עלולים להיות מוגבלים מבחינת תעסוקה, מערכות יחסים, פעילויות פנאי ועוד. צמצום הפעילויות האפשריות והגבלת ההזדמנויות בתחום התעסקותי, חברתי, רומנטי או תחומים אחרים פוגעת באיכות חייהם ומגבירה פגיעות לדיכאון

2. פגיעה בהערכה העצמית
ההערכה העצמית של המתמודדים עם אגרופוביה עלולה להיפגע בצורה קיצונית. האגרופוב עלול לחשוב על עצמו דברים כמו "אני חלש", "אני פחדן", "יש לי הפרעה נפשית", להרגיש חסר ערך בשל התלות האחרים ועוד.

3. יחס האנשים הקרובים
אנשים קרובים יכולים להגיב בצורות שונות, חלק מהן מסייעות לאדם ותומכות בו, אחרות עלולות לפגוע בו יותר. כעס והאשמות, הגנת יתר ורחמים או ניתוק הקשר עלולים לפגוע בהערכה העצמית של האדם עוד יותר, למנוע ממנו ליהנות מקשרים או להוביל לבידוד חברתי.

4. ייאוש
אם האגרופוב אינו מאמין שמצבו יכול להשתנות הדבר עלול להוביל לחוסר תקווה וייאוש לגבי העתיד. פקטורים התורמים באופן משמעותי לדיכאון.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן