על דיכאון אחרי לידה

after birth depression

דיכאון אחרי לידה היא בעיה שכיחה, הקיימת אצל כ-10%-15% מהיולדות. למרות השכיחות הגבוהה של הבעיה, הגורמת לסבל עז לאם ועלולה להוביל לפגיעה ביכולותיו, כישוריו וחייו הרגשיים של הרך הנולד שישפיעו עליו לאורך חייו, לא קיימת מודעות גבוהה מספיק לבעיה וחלק מהסובלות ממנה אינן זוכות לטיפול הולם בזמן.

במאמר זה ובנוספים יובא מידע על דיכאון אחרי לידה, שיסייע להבין מהו בעצם דיכאון אחרי לידה, איך הוא מתבטא, האם את סובלת ממנו וכיצד אפשר לטפל בכך. המידע מיועד לנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה ולבני משפחה או חברים המעוניינים לדעת כיצד הם יכולים לסייע.

נתונים על דיכאון אחרי לידה

בכמחצית עד 80% מהלידות קיים דכדוך קל, הנקרא גם baby blues,  המתחיל אחרי הלידה ונעלם כעבור מספר ימים. בניגוד לכך, דיכאון אחרי לידה הוא מצב חמור יותר, שאינו עובר לבד במהירות, דיכאון אחרי לידה יכול להימשך חודשים ארוכים אם לא ניתן טיפול מתאים, או אף להפוך למצב כרוני .

דיכאון אחרי לידה מופיע אצל 10%-15% מהנשים, אולם יש קבוצות הפגיעות יותר לדיכאון אחרי לידה והאחוזים בקרבן גבוהים יותר: מעל 40% מהנשים שסבלו מדיכאון או חרדות קשות בזמן ההריון, 30% מהאמהות בגיל עשרה, 30% בקרב נשים שסבלו מאפיזודה דכאונית במהלך חייהן, ו-20%-25% בהריון שני ומעלה בקרב נשים שסבלו מדיכאון אחרי לידה בהריון הראשון.

קיימים גורמים נוספים המשפיעים על הסיכון לדיכאון אחרי לידה, למשל היסטוריה של דיכאון במשפחה הקרובה, לידה טראומטית, תסמונת קדם וסתית או תגובה חריפה לגלולות למניעת הריון, תמיכה סביבתית מועטה, קשיים בזוגיות והפרעות אישיות, אולם לא ידוע עד כמה כל גורם תורם לדיכאון אחרי לידה.

דיכאון אחרי לידה – למה הן שותקות?

נשים רבות הסובלות מדיכאון אחרי לידה אינן פונות לגורם טיפולי בשל הסיבות הבאות

1. בושה
אנשים רבים הסובלים מדיכאון מתביישים להודות בכך ולפנות לעזרה, כאילו ההודאה בכך שהם סובלים מדיכאון הופכת אותם לחלשים או פגומים. בדיכאון אחרי לידה מתווספת לתפיסה זו מחשבות נוספות כמו "אני אמורה להיות מאושרת עכשיו, אני אמא נוראית", "אם בעלי/הרופא (או כל אדם אחר) ידעו מה עובר עלי הם יחשבו שאני אמא איומה". מחשבות אלו מגבירות את הבושה והקושי לשתף בבעיה.

2. חוסר אנרגיה ופסימיות
קושי ביזימה וקבלת החלטות, ייאוש וחוסר תקווה הם מהמאפיינים של דיכאון. מאפיינים אלו מקשים על פנייה לטיפול. עריכת בירורים כדי למצוא מטפל יכולה להיראות לאישה כמשימה בלתי אפשרית, ובהחלט יתכן והיא תחשוב שאין בזה טעם, שאף אחד לא יוכל לעזור לה.

3. טיימינג
לאחר הלידה יש לעיתים אופוריה, כמו כן בתקופה זו יש יותר תמיכה מהסביבה, וגם השינויים ההורמונאליים יכולים לתרום להסתגלת. חלק מהנשים מפתחות דיכאון זמן רב אחרי הלידה ואינן מקשרות את מה שעובר עליהן לדיכאון אחרי לידה כיוון שהן סבורות שדיכאון אחרי לידה הוא מיידי

4. ראייה כחלק נורמלי מהמצב
חלק מהנשים ומהסובבים אותן לא מבינים את החומרה של דיכאון אחרי לידה, וחושבים שזה מצב שנשים רבות מתמודדות איתו ואין צורך להתרגש ממנו, הוא יעבור לבד. גם במידה והאישה מספרת לסובבים אותה על מה שעובר עליה, יתכן והיא תקבל תגובות מבטלות, כך שגם אם חשבה לבקש עזרה היא תשנה דעתה.

גם כשהנשים מדווחות על סימפטומים של דיכאון אחרי לידה לגורם מקצועי, לא תמיד נעשה אבחון נכון של הבעיה. אבחון שגוי מונע כמובן קבלת טיפול מתאים ויכול להזין את הדיכאון עוד יותר, בפרט אם היא מרגישה שאיש המקצוע ביקר אותה. גם אם היא קיבלה את האבחנה הנכונה, הדבר לא יגרום בהכרח לאישה להתמיד בטיפול, יתכן והיא תחווה את האבחנה כמאשימה או כסותמת את הגולל ומעידה על כך שהיא מקרה אבוד.

ד״ר דני דרבי
פסיכולוג קליני מומחה ודוקטור למיניות האדם. מומחה לטיפול בטראומה. המנהל הקליני של מרכז קוגנטיקה.
ד"ר אליזבת וצלר
פסיכיאטרית בכירה, מנהלת מחלקת פסיכיאטרית נשים במרכז הירושלמי לבריאות הנפש (איתנים).
שרה הרמתי
פסיכולוגית קלינית בכירה, מומחית וחברת צוות בכירה במרכז קוגנטיקה ומרכז הל"ר לפסיכולוגיה רפואית.
פרופ' גיא דורון
פסיכולוג קליני ומרצה בבינתחומי הרצליה. בוגר לימודי פסיכולוגיה קלינית ו- PhD באוניברסיטת מלבורן.
עדי כהן
פסיכולוגית רפואית מומחית-מדריכה, מנהלת המרכז לטיפול ממוקד דימוי גוף, מנהלת שותפה בקומה השישית
ענבר פריד צאיג
פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המרחב הנשי

לכל אנשי הצוות הבכיר לחצו כאן