מהם אבחון פסיכולוגי ופסיכולוג קליני?

פסיכולוג קליני
אבחון פסיכולוגי (או פסיכודיאגנוסטיקה) הוא תהליך אבחון המבוצע על ידי פסיכולוג קליני וכולל מספר חלקים: ראיון קליני, מבחנים להערכת יכולות וכישורים, ומבחנים שנועדו להכיר את עולמו הרגשי של האדם. האבחון מספק תמונה מקיפה וכוללת על התחומים הבאים:

יכולות וכישורים
האבחון כולל מספר מבחנים מובנים המספקים מידע אודות התפקוד האינטלקטואלי הכללי של האדם (IQ) והערכה של כישורים ספציפיים ונקודות חוזק וחולשה. הערכה זו מאפשרת לדעת באיזה תחומים ותנאים האדם מתפקד בצורה אופטימאלית (למשל במטלות מילוליות או מרחביות, במסגרת מובנה או בעבודה עצמאית), מהן הנקודות בהן הוא מתקשה יותר, ואיזה תנאים יסייעו לו להפיק את המרב מכישוריו. כמו כן, מבחנים אלו נותנים אינפורמציה חשובה כשקיימת שאלה לגבי יכולות האדם, למשל חשד לפגיעה מוחית, ליקוי קוגניטיבי או ההיפך – הערכת מחוננות.

הערכת אישיות
הראיון הקליני ומבחנים פסיכולוגים שונים מספקים מידע חשוב אודות עולמו הרגשי של האדם, כולל חלקים שפחות מנוסחים וברורים לו. חלק זה של האבחון יכול לשפוך אור אודות המקורות האפשריים של קשיים שהאדם מתמודד עמם, למקד את הקשיים ולתת אבחנה במידת הצורך על מנת לאפשר הפנייה לטיפול מתאים, להעריך את יכולותיו הנוכחיות והעתידיות של האדם בתחומים שונים (למשל זוגיות, תעסוקה, חברה) ואת המשאבים והכוחות העמודים לרשותו. הערכת האישיות יכולה לספק מידע קריטי במידה וקיימת שאלה לגבי מסוכנות האדם לגבי עצמו או אחרים, למשל בתחום השליטה בכעסים, או במידה והאדם סובל מדיכאון וקיים חשש לאובדנות.

איך מתבצע אבחון על ידי פסיכולוג קליני?

תהליך האבחון עצמו נמשך כ-7-12 שעות ומתפרש על פני 3-5 פגישות, בהתאם למשך האבחון ולטווח הקשב והריכוז של האדם. עם סיום תהליך האבחון הפסיכולוגי המאבחן מפיק דו"ח מקיף המתייחס הן לכישורי האדם והן לאישיותו, תוך דגש מיוחד על הסיבה שהובילה לאבחון (למשל בירור קושי מסוים, הערכת יכולות קוגניטיביות, הערכת מסוכנות ועוד). ניתוח המידע העולה מהאבחון הוא תהליך מורכב, וזמן הפקת הדו"ח עומד על כחודש.
בסיום האבחון וניתוחו מתקיימת פגישת פידבק, בה האדם נפגש עם הפסיכולוג, המתאר לו את הממצאים בכל התחומים ומציע כיווני המשך במידת הצורך. האבחון נעשה באופן אינדיבידואלי – האדם נפגש אחד על אחד עם פסיכולוג קליני אחד לאורך כל המפגשים, וגם הפידבק ניתן על ידו. אין באבחון חלקים קבוצתיים או ממוחשבים, כיוון שקיימת חשיבות רבה לתיעוד כל החומר העולה באבחון, כולל אופן ההתמודדות של האדם מול אתגרים שונים ואבחון קבוצתי או ממוחשב עלולים להוביל לאובדן אינפורמציה חשובה.

מהן מטרותיו של אבחון פסיכולוגי?

אבחון פסיכולוגי משמש לצרכים רבים. בין הבולטים ניתן למנות:

אבחון לצורך טיפול פסיכולוגי
אבחון יכול לסייע בבחירת הטיפול המתאים לאדם, או לספק מידע חשוב ולחשוף תכנים פחות מודעים במידה והטיפול הגיע למבוי סתום.

אבחנה פסיכולוגית
במידה וקיימת שאלה אם האדם סובל מהפרעה מסוימת, אבחון פסיכולוגי יכול לחזק את ההשערה או לסייע להכריע בין אבחנות אפשריות.

הערכת ליקויים קוגניטיביים
אבחון פסיכולוגי יכול לזהות ליקויים קוגניטיביים מסוימים או להצביע על קיום קשיים המצריכים אבחון נוירו פסיכולוגי מעמיק.

הערכת מסוכנות
הערכת סיכון הנשקף לאדם עצמו או לאחרים כשיש חשש מאלימות, איבוד שליטה על כעסים או אובדנות.

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

 

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

phone

 
תפריט