טיפול חינם ב-OCD במסגרת מחקר

stress anxietyמחקר שנערך בתל השומר בניהול פרופ' זוהר מציע שני טיפולים חדשניים לאנשים הסובלים מ- OCD. הטיפולים נועדו לאנשים שניסו טיפולים תרופתיים ל- OCD  ולא הפיקו מהם כלל או לא באופן משמעותי. המחקרים אינם מתבצעים במרכז קוגנטיקה, אלא בתל השומר. ניתן ליצור קשר במייל Lior.Carmi@sheba.health.gov.il.

הרעיון של השתתפות במחקר יכול להיות מאיים. אף אחד לא רוצה להיות שפן נסיונות, תמונות של מדענים מטורפים מסרטי אימה, ססמאות כמו "רוצה להשתתף בניסוי" וכן הלאה נוטות לעלות בראש במהירות. החששות מובנים בהחלט, ולכן חשוב לקרוא את המידע הבא:

  1. לא מדובר בטיפולים חדשים. החידוש של המחקר הוא שימוש בטיפולים אלו ל- OCD, אולם הם משמשים לטיפול בהפרעות אחרות מזה שנים ונמצאו בטוחים.
  2. מעקב צמוד ומקצועי. הטיפולים מתבצע בליווי צמוד של צוות רפואי בהנחיית פרופ' זוהר. באחד המחקרים מדובר בפגישות מעקב אחת לחודש ובשני בליווי יומיומי. תדירות פגישות זו הינה גבוהה מהמקובל בטיפול פסיכיאטרי. צוות המחקר בקיא בטיפול ב- OCD, ופרופ' יוסף זוהר, אחד החוקרים המובילים בעולם בטיפול ב- OCD, מנהל את המחקר ומפקח עליו.
  3. פרופיל תופעות לוואי נמוך. כאמור, הטיפולים המוצעים נוסו כבר בהצלחה בהפרעות אחרות ולכן קיים מידע על השפעותיהם. נמצא כי בטיפולים אלו תופעות הלוואי נמוכות במיוחד, כך שהמשתתפים במחקר יכולים להמשיך עם חייהם ללא שיבושים.

טיפול תרופתי – אגומלטין

אגומלטין (valdoxan) היא תרופה אנטי דכאונית הפועלת על מנגנון שונה מזה של התרופות הקיימות כיום. בעוד שהתרופות המוכרות כיום פועלות על המוליך העצבי סרוטונין, אגומלטין פועלת על סרוטונין ועל מלטונין, מוליך עצבי הקשור לוויסות מחזור השינה.

אגומלטין משמשת לטיפול בדיכאון באירופה ואוסטרליה בשנים האחרונות. במחקר הנוכחי נבדקת יעילות התרופה לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית. המחקר, בריכוזו של פרופ' זוהר הוא מחקר רב משתתפים המתבצע במקביל במספר מרכזים באירופה ובישראל.

למה כדאי לי לנסות אגומלטין? הסיבה הראשונה היא שאגומלטין נותן תקווה לאנשים שלא נעזרו מספיק בתרופות מסוג SSRI (דוגמת ציפרמיל, ציפרלקס, פרוזאק, סרוקסט…) או SNRI (דוגמת ויאפקס/אפקסור). מלבד זאת יש לאגומלטין שני יתרונות משמעותיים:

  1.  פרופיל תופעות לוואי נמוך. אחת הבעיות המרכזיות בטיפולים תרופתיים ב-OCD היא שחלק מהאנשים נאלצים להשלים עם תופעות לוואי לא נעימות הפוגעות באיכות חייהם. לאגומלטין פרופיל תופעות לוואי נמוך ושיעור ההפרעות בתפקוד המיני וישנוניות נמוך במיוחד.
  2. הסדרת מחזור השינה. אנשים עם מחזור שינה לא סדיר ו-OCD יכולים להיעזר באגומלטין לשתי המטרות. התרופה אינה גורמת לישנוניות אלא להסדרת השינה – כלומר, לשינה רציפה יותר ובשעות הלילה.

למי הטיפול מתאים? הטיפול באגומלטין מיועד לאנשים עם אוסידי בגילאי 18-65 הנמצאים בשלב פעיל של ההפרעה ונעזרו בטיפול תרופתי אך לא מספיק. הטיפול מתאים גם לסובלים מהפרעות נוספות, בתנאי שההפרעה המרכזית היא אוסידי, וההפרעה השנייה אינה סכיזופרניה או מאניה-דפרסיה (ישקלו אנשים עם מאניה דפרסיה מאוזנת).

הטיפול אינו מתאים לנשים הרות או מניקות, לאנשים שנמצאים מחוץ לטווח הגילאים שפורטו, לסובלים מהפרעות הספקטרום כמו חרדת בריאות או טריכוטילומניה (אלא אם ההפרעה היא משנית וההפרעה המרכזית היא OCD).

מה ההשתתפות תדרוש ממני? ההשתתפות דורשת הגעה פעם בחודש בממוצע למרפאה בתל השומר לצורך מעקב הכולל בדיקות דם, דגימות רוק ומילוי שאלונים.

Deep TMS
Deep TMS הוא גירוי מגנטי של המוח. בניגוד לגירוי חשמלי שהוא כללי, גירוי מגנטי מאפשר התמקדות באזורים ספציפיים בלבד. מיקוד זה מאפשר למקסם את האפקט הרצוי תוך מזעור תופעות לוואי. הטיפול נוסה בהפרעות רבות בבריאות הנפש כמו דיכאון, פרקינסון ותסמינים שליליים בסכיזופרניה בתוצאות מבטיחות.

TMS, טיפול מגנטי, הוא טיפול הקיים משנות ה-80, Deep TMS פועל באותו אופן, כך שלא מדובר בטכנולוגיה חדשה אלא בשכלול של טכנולוגיה ותיקה ששימשה לטיפול בעשרות אלפי אנשים בעולם וידוע כי היא בטוחה. החידוש של Deep TMS הוא שבעוד שהטיפול הקודם אפשר לגרות אזורים הנמצאים עד 2-3 ס"מ בתוך המוח, טיפול זה מאפשר להגיע עד לעומק של 4-6 ס"מ – עומק המאפשר להשפיע על אזורים מוחיים שלא היה ניתן להגיע אליהם בעבר בטיפול זה. שינוי זה הופך את הטיפול למבטיח גם עבור אנשים הסובלים מ- OCD.

איך הטיפול מתבצע? הטיפול הוא טיפול לא פולשני המתבצע על ידי חבישת קסדה על הראש. המטופל נמצא בהכרה מלאה כל הזמן, וצוות המחקר מדבר איתו לאורך כל התהליך, הנמשך כרבע-חצי שעה.

מה הטיפול דורש ממני? לפני הטיפול מתבצעות שתי פגישות של כשלוש שעות בהן נערכות מדידות מוחיות לצורך מיפוי הפעילות המוחית. הטיפול עצמו אורך חמישה שבועות בהם המטופל מגיע למרפאה מדי יום לטיפול קצר לאחריו הוא יכול להמשיך בשגרת יומו. שעות הטיפול גמישות על מנת לאפשר תפקוד רגיל ומלא בזמן הטיפול.

האם יש תופעות לוואי? תופעת הלוואי היחידה היא כאבי ראש בימים הראשונים לטיפול שחולפים מעצמם. הטיפול ניתן כתוספת לטיפול תרופתי קיים, כך שאין חשש משינויים כתוצאה מירידה מטיפול אחד ומעבר לאחר.

למי הטיפול מתאים? הטיפול מתאים לסובלים מ- OCD בגילאי 18-65 הנמצאים בשלב פעיל של ההפרעה ולא נעזרו כלל בטיפול תרופתי, או שהטיפול לא סייע להם די הצורך. הטיפול מתאים גם לסובלים מהפרעות נוספות, בתנאי שההפרעה המרכזית היא אוסידי, וההפרעה השנייה אינה סכיזופרניה או מאניה-דפרסיה (ישקלו אנשים עם מאניה דפרסיה מאוזנת).

הטיפול אינו מתאים לנשים הרות או מניקות, לאנשים שנמצאים מחוץ לטווח הגילאים שפורטו, לסובלים מהפרעות הספקטרום כמו חרדת בריאות (היפוכונדריה)  או טריכוטילומניה (אלא אם ההפרעה היא משנית וההפרעה המרכזית היא OCD), לאנשים עם היסטוריה של התערבויות נוירולוגיות או מיגרנות.

לפרטים נוספים: Lior.Carmi@sheba.health.gov.il

לתאום פגישת הערכה התקשר/י
1-800-657-657

 

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

  • OCD – מה זה?

OCD – מה זה?

אם אתם או אדם קרוב מתמודדים עם OCD, אתם בוודאי רוצים לדעת יותר […]

  • טיפול ב-OCD

טיפול ב-OCD

במחקרים שנעשו בשנים האחרונות נמצא כי שני סוגי טיפול ב- OCD הם היעילים ביותר: […]

phone

 
תפריט